Umut Oran Muğla’da

Bu haber 24 Eylül 2014 - 0:42 'de eklendi ve 762 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran CHP Muğla İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Oran, yanlış politikalar yüzünden Muğla’nın yer altı ve yer üstü kaynaklarının tam anlamıyla kullanılamadığını söyledi.

İlkay Yıldız

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran CHP Muğla İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Oran, yanlış politikalar yüzünden Muğla’nın yer altı ve yer üstü kaynaklarının tam anlamıyla kullanılamadığını söyledi.

umutoranZiyarette CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Kadın Kolları Başkanı Belkıs Bozacı, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Ziyaret sırasında bir açıklama yapan CHP İstanbul milletvekili Umut Oran, Türkiye’nin sıcak bir gündeme sahip olduğunu dile getirerek, “Kendi sorunlarımız devam ederken sınırlarımızda büyük olaylar yaşanıyor. ABD, gece yarısı Suriye’ye operasyon düzenledi ve hâlâ devam ediyor. 46 yurttaşımızın kurtarılması, bizi ziyadesiyle çok mutlu etti ancak 101 gün yurttaşlarımız rehin kaldılar. Bu süreçle ilgili nedenler, niçinler, nasıllar açığa kavuşturulmalı. Aynı sis perdesi hâlâ devam ediyor. Hükümet, bu konuda şeffaf ve hesap verebilir olmalı. CHP olarak, IŞİD terör örgütünün ülke sınırlarına kadar gelip Niğde’ye kadar geçerek, oradaki polis ve askerlerimizi şehit edenlerin hesaplarını sormak zorundayız. Bu konuda hükümet bir savaşa girerken, bu kadar önemli olaylar yaşarken TBMM’nin olağanüstü toplamaması ve bunu kendi içinde gizli Kapaklı yürütmesi son derece üzüntü verici bir durum” dedi.

Umut Oran, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliklerinin eğitime büyük darbe vurduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bunlardan birincisi okullara meclis zorunluluğu getirilmesi, ikincisi ise ortaokullarda başörtüsü serbestliği. AKP’nin inadına Milli Eğitim’i bu kadar din referanslı bir eğitime getirebilmesi anlaşılabilir, kabul edilebilir bir şey değildir. Eğitim sistemi, yazboz tahtası haline geldi. Eğitim, tam bir imam hatipleştirme projesiyle karşı karşıya. 2002 yılında 450 imam hatip lisesinde 70 bin öğrenci varken bugün bu sayı yüzde 100 arttı. 970 imam hatip lisesinde öğrenci sayısı 800 bine yaklaştı. Bu gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Öğrenciler zor şartlarda eğitim görüyor, 13 öğrencimize bir yatak düşüyor. Bu kadar eğitimde sıkıntı varken olaya mezhepçi, dinsel, antilaik bir anlayışla bu şekilde yaklaşılması anlamsız. Hâlâ atanamayan öğretmen krizi devam ediyor. Eğitimde antilaik uygulamalar nedeniyle yurtdışından sürekli uyarılar alıyoruz. Türkiye’yi ileriye taşıyabilecek bir durum değil. Güneydoğu’da okullarımız PKK tarafından yakılıyor. Bununla ilgili maalesef hükümet hiçbir söylemde ve eylemde net olarak bulunamıyor”.

Oran yanlış politikalar yüzünden Muğla’nın yer altı ve yer üstü kaynaklarında tam anlamıyla yararlanamadığını belirtti. Oran, “ Burada hala potansiyeli yüksek sektörler var. Muğla hakikaten özel bir yer baktığınız zaman Türkiye’nin en uzun kıyısına sahip, yine baktığınız zaman kıyı ile kırsal arasında farklılıklar var. Buralarda doğru teşvik politikaları uygulanması gerekir. Muğla’da hala genel teşvik politikaları uygulanıyor. Biliyorsunuz biz parti olarak beldelerin kapatılmasına karşıydık. Orada oturan halkın onayı olmadan, referanduma sunmadan kaldırılması doğru değil dedik. Bu gün geldiğimiz noktada şehir büyüdü büyük şehir oldu ama sorunları da büyüdü. Neredeyse bir şehir büyüklüğünde beldelerimiz mahalle statüsünde muhtarla yönetiliyor. Buna o zamanda karşı çıkmıştık şimdide karşı çıkıyoruz. Yine sahiller halka açık olacağına, Muğla’nın şuanda bazı sahilleri halka kapatılıyor. Yine Büyükşehir Belediyesine devredilmesi gereken şirketlerin ml varlıklarının da aynı şekilde devir edilmesi gerekirdi. AKP Belediyesi olduğu zaman gittiğimiz illerde görüyoruz, her şeyi fazlasıyla devir ediyorlar. CHP’li belediye olduğu zaman bir sürü sorun çıkarıyorlar” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.