Umuda yolculuk Ölüdeniz’de noktalandı

Bu haber 16 Eylül 2013 - 23:04 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

umudayolculuk12313546513264134131Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye giriş yapan çoğunluğu üniversite öğrencisi 22 kaçak göçmen, yurt dışına kaçmak isterken jandarmanın takibi sonucu Ölüdeniz’de yakalandı.
Haber Merkezi
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye giriş yapan çoğunluğu üniversite öğrencisi 22 kaçak göçmen, yurt dışına kaçmak isterken jandarmanın takibi sonucu Ölüdeniz’de yakalandı.
Edinilen bilgilere göre; M.B.U. (27), A.B. (27) ve F.G. (33)isimli şahıslar 06 DY 763 plakalı bir minibüs ve buna eskortluk yapan 34 FK 9188 plakalı otomobille Suriye’deki iç savaştan kaçan ve Türkiye’ye sığınan 7’si bayan 13’ü erkek 2’si çocuk toplam 22 mülteci’yi Ölüdeniz Beldesi Gemiler koyuna turist gibi getirdi. Çoğunluğu Suriye’deki Üniversitelerde okuduğu öğrenilen mülteciler turist gibi bir süre güneşlenip denize de girdiler. Saatlerce bekleyen grup akşam saatlerinde araçlara binip Fethiye’ye doğru geri döndü. Bu sırada bir marketten 15- 20 şişe birden su alınca marketçi şüphelenip jandarmaya ihbarda bulundu. Mülteciler ve araçları gözden kaybolunca jandarma Kayaköy Kınalı mevkiinden itibaren geniş çaplı arama başlattı. Yolları kesen jandarma darboğaz mevkiine doğru karadan sürdürdüğü arama sırasında 7’si bayan 13’ü erkek 2’si çocuk toplam 22 mülteci ile M.B.U, A.B ve F.G isimli 3 Türk vatandaşını yakaladı. Ormanlık alandan topladığı mültecileri Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığına getirip sorgulama yaptı. Suriyeli mültecilerden çoğunluğu üniversite öğrencisi olduğunu Avrupa’daki Üniversitelerde okumak için yurt dışına çıkmak istediklerini söyledikleri öğrenildi. 2 ayrı jandarma aracıyla önce Fethiye Devlet hastanesine ardından Toplum sağlığı merkezine götürülen mülteciler birer birer sağlık kontrolünden geçirildiler.
Mültecilerin yakalandığı araçlarda çantalardaki eşyaları arasında özellikle can yelekleri bulunması dikkat çekti. Ölüdeniz Gemile koyu Darboğaz mevkiinden bir tekneyle yasa dışı yollardan yurt dışına çıkış yapmak istedikleri öğrenilen mülteciler arasında turist gibi giyinen bayanlar ve ağzı emzikli 2 bebekte dikkat çekti. Bebeğin birinin elindeki simiti yemeye çalıştığı gözlenirken sağlık raporu için doktora çıkarılan Suriyeli bayanlar gazetecilerin çekim yaptığını görünce yüzlerini gazete ve ceketlerle kapatmaya çalıştılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.