Ümraniye Vatan Aşkı Engel Tanımadı

Bu haber 13 Mayıs 2014 - 0:28 'de eklendi ve 1.161 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesinde Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 175. Yıldönümü ve Engelliler haftası etkinlikleri çerçevesinde 44 engelli bir günlük ‘Temsili Asker’ olarak vatani görevlerini yerine getirdiler. Etkinlik kapsamında, asker üniforması giyen, askerlik yemini yapan ve karavanadan yemek yiyen engelliler ile ailelerin sevinçleri gözlerinden okundu.

İlkay Yıldız

Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nda Engelliler için düzenlenen törende Muğlalı 44 engelli genç yemin ederek askerlik görevlerini yerine getirdi. Muğla Jandarma Komutanlığında düzenlenen törene Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, İl Jandarma Komutan Vekili, Albay Necdet Koparan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Daşkın, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Muğla Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, daire müdürleri ve engelli aileleri katıldı.

Sabah saatlerinde aileleriyle birlikte Muğla İl Jandarma Komutanlığına gelen 44 engelli nizamiye kapısında askerler tarafından karşılandılar. Daha sonra üniformalarını giyen 44 engelli tören alanına geçtiler. Askeri üniformaları ile tören alanına gelen 44 engelli törenin başlamasını büyük bir heyecan içinde beklediler.

Törende konuşan İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Necdet Koparan, jandarma teşkilatının kuruluşunun 175. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında engellilere bir gün de olsa temsili askerlik yaptırdıklarını söyledi. Askerliğin Türk milletinin özünde ve ruhunda olan, dünya üzerinde yegane ordu-millet olma onurunu bahşeden bir haslet olduğunu belirten Koparan, “Askerlik, Türk gencinin hayatında gençlikten olgunluğa giden yolda dönüm noktasıdır. Türk milletince kutsal kabul edilen askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gurur ve onurunu ömür boyu taşıma mutluluğuna sahip olmaktadır. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri daima toplumun yanında olmuş, güvenlik ve diğer konularda da milletinin emrinde olmayı kendine ilke edinmiştir. Bu maksatla engelli vatandaşlarımızın kısa süreli de olsa kışla ortamını yaşamasına ve temsili askerlik görevini yerine getirmesine imkân sağlamıştır. Biz de onların bu coşkusunu yürekten paylaşıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Menteşe İlçesi’nde yaşayan 44 engelli asker yemini ettikten sonra, tören geçişi yaptı. Tören geçişi sırasında bazı engelli anne ve babaların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Bir günlük askerlik görevini yerine getiren engelliler terhis belgelerini Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Alay Komutan Vekili Necdet Koparan, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş’tan aldılar. Programın sonunda aileleri ile buluşan engelli askerler, silah ve bayrak ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.