Umarım Kazanan Muğla olur…

Bu haber 25 Haziran 2018 - 2:39 'de eklendi ve 2.421 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Neredeyse bir ay seçimle yattık seçimle kalktık.

Nihayet bitti?

Kim kazandı bilmiyorum. Çünkü ben bu yazımı kaleme alırken seçim sonuçlanmamıştı.

Ancak seçilse de seçilmese de Muharrem İnce’nin rekor düzeyde oy aldığı illerden biri Muğla olmuştur.

Buna karşılık Muğla’da CHP oylarını koruyamamış olabilir.

Oylarını koruyamayan bir diğer partide AK Parti olmuştur.

MHP buharlaşmış olabilir ve bütün bunlar ihtimal İYİ Parti ile HDP’ye yaramıştır.

Bunların sebeplerini önümüzdeki günlerde tek tek ele alacağız.

Umarım kazanan Türkiye olmuştur.

Umarım kazanan Muğla olur…

xx        xx        xx

Tabi Muğla’nın kazanması o kadar kolay değil!

Muğla ne zaman kazandı ki?

Bu köşede “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ve “Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi” üzerine kaç yazı yazdım unuttum artık. Ama Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın birlikte AK Parti Muğla Milletvekili oldukları dönemden beri yazıyorum.

O günlerde Milas’ta OSB tesis edilmesi ağır aksak devam ederken, Yatağan’da “Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi” kuruluşu gündemdeydi. Bizde bu köşeden “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”ni gündeme getirmiş, yer olarak Yerkesik’i önermiştik.

Milletvekillerinden Yüksel Özden öneriye sıcak bakarken, bu işte asıl önayak olması gereken Ali Boğa olumsuz karşılamıştı!

İlerleyen zamanda önerimize Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) sahip çıkmıştı. Ancak dönemin Oda Başkanı Bülent Karakuş AK Parti’de MKYK Üyesi de olduğu halde bir arpa boyu yol gidilememişti…

xx        xx        xx

Zaman içinde Yerkesik konusunda yanıldığımı gördüm.

Öyle ki, “İyi ki iktidar milletvekili ve yöneticileri beceriksiz çıktı da Yerkesik’te bu OSB kurulamadı” diye sevindiğim bile oluyor!

Yerkesik’te kurulacak bir OSB’de zeytin ve ürünleri ile arı ürünlerini işleyip paketleyebilirsiniz. Sadece bunun için OSB kurulur mu?

Yerkesik’te OSB’yi ayakta tutabilmeniz için Dalaman Çukuru’nun; Köyceğiz, Ortaca, Dalaman’ın tarımsal faaliyetleri başta, Datça’dan ve diğer tarım merkezlerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

Bir de Muğla il merkezinde konut sorununu azdırırsınız.

Ayrıca burada su sorunu olduğunu da gözden uzak tutmamak lazım…

O nedenle Bayır dahil Muğla yanlış yer seçimi olacaktır.

Hal böyle olunca “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” için her bakımdan Dalaman Çukuru daha uygun gibi görünüyor.

Dalaman neden olmasın?

xx        xx        xx

Geçen hafta Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MUTSO) bu anlamda bir toplantı olmuş.

Konu “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” değil tabi…

Üstelik bugüne kadar MUSO tarafından da sahiplendikleri “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ile ilgili geniş çaplı bir toplantı yapılmamış olması da manidar…

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çarpık sanayileşmeye dur demek” için “Islah Organize Sanayi Bölgesi” çalışması başlatmış.

Haberimiz olmamış…

Bizimki normalde galiba Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın da haberi olmamış!

Yönetmeliği 2012’de çıkarılan “Islah OSB” çalışmaları 6 yıl sonra Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından düzenlenen toplantıda masaya yatırılmış.

Dağıttıkları bültenden Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer’in katıldığı anlaşılan toplantıya nedense basın davet edilmemiş.

Üstelik bize bültende gelmedi. Nejat Altınsoy arkadaşımıza gelmiş, O’ndan haberimiz oldu…

xx        xx        xx

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Islah Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı’nda, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer bilgilendirmede bulunmuş.

Organize Sanayi Bölgesi uygulama yönetmeliğinin, Muğla için tarihi bir fırsat olduğuna dikkat çeken İl Müdürü Bayramer, Organize Sanayi Bölgesi olmayan tek ilin Muğla olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar neden müracaat etmedik?” diye sormuş.

Oysa yanıt belli…

AK Parti’de 6 yıldır yönetim ve temsilde “hizmet siyaseti” yok.

Aksilik ya Muğla’da Sanayi ve Ticaret Odası da bildiğiniz gibi…

Üstüne üstlük Muğla’da Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü de yokmuş.

Olsalardı OSB de olurdu…

Bir de sayın İl MüdürüOrganize Sanayi Bölgesi olmayan tek ilin Muğla olduğunu” söylerken neyi kastettiğini anlayamadık, ama Milas’ta OSB var…

xx        xx        xx

İl Müdürü Bayramer, 2012 yılında sanayi kuruluşlarının kümelendiği ya da faaliyet alanı olarak bulunduğu ortamlarda ıslah edilerek Organize Sanayi Bölgesine dönüştürülme çalışmasıyla ilgili bir yönetmelik yayınladığını anımsatırken, o süreçte başvuruda bulunan illerde sanayi işletmelerinin ıslah edilerek OSB’ye dönüştürüldüğünü söylemiş. Sayın Bayramer şu ifadelerde bulunmuş:

Bizim 2012 yılındaki dönemde Bayır bölgesi, Yatağan veya Kavaklıdere bölgesi belki müsait değildi ya da göz ardı edildi. Bu yaklaşık 1 yıldır beklediğimiz bir yönetmelik. Şimdi müracaat etmemiz halinde bakanlık telafi ediyor. 7’inci ayda yani 15 gün sonra bitecek olan müracaat süresine kadar Bakanlar Kuruluna yetki verilmiş. Gerekli hazırlıkları yapıp başvurumuzu yaparsak Muğla’ya fayda getireceğini düşünüyorum, ama bu öncelikle belediye başkanlarımızın, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile sanayicilerimizin bunu istemesiyle olacak bir iş. Muğla bu kapsamda 1. bölgede. Bu çalışma yapılabilirse 2. bölgeden teşvik alabilecek

Anlaşılacağı gibi Muğla çok önemli bir fırsatı kaçırmış!

Yine anlaşılacağı gibi, yeni fırsatı değerlendirmek, kaçırmamak, Islah OSB için 1 Temmuz 2018’e kadar başvuru yapılması gerekiyor…

xx        xx        xx

Anlamakta zorluk çekiyorum. Çok önemli bir yönetmelik çıkarılıyor, 6 yıl geçiyor, kimsenin haberi yok. Anladığım kadarıyla bir süre uzatımıyla yeni bir şans doğuyor, ama bundan da geçen hafta haberdar olunuyor.

Kalmış bir hafta…

Bir haftada başvuru yapılabilir mi, nasıl bir başvuru yapılır çok merak ediyorum…

Toplantıda Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan’ın da altını çizdiği gibi Bayır inşallah “Islah OSB” uygulamasıyla Muğla’ya yakışır bir hale getirilir…

Tabi bu yapılırken, Yatağan’da Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi kuruluşundan vazgeçilmemeli…

Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”nden de vazgeçilmeli…

Umarım yeni seçilenler bu işleri dert edinir…

Umarım MUTSO’nun bir hazırlığı varmıştır!

——————————                                                    ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanoğlu, bilgeliği sevenler siyasi gücü ellerine alana kadar, veya siyasi gücü ellerinde tutanlar bilgeliği sevene kadar problemlerin bittiğini görmeyecek. (Platon)

ÇİVİ

Seçim yasakları çerçevesinde dün içkili mekanlar kapalı ve içki satışları yasaktı. Ortalık saat 18.00’den sonra içkili adamdan geçilmiyordu. Bir arkadaşım “Onlar Akyaka’dan gelmişlerdir” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 25 Haziran 2018 / 07:01

Platon’un sözü bilgelim, bilgelik, bilgelik ama bilgiçlik taslamak, içi boş tın tın ötmek değil… Bilgelik her yere yakışır gittiği yere kültürü de beraberin de götürür. Bu birlikteliğin sağlandığı yere gittiğinizde kapısından girerken daha farkedilir kalite. Kalite tesadüf degildir. Herkesin bir imtihanını var bu hayatta. Ne mutlu bu imtihanından başarı ile vicdanı huzurla gecebilenlere, gecebileceklere… Öldüğünde toprak bile kabul etmeyecek derece zalimleşmişlerden Allah korusun bütün dünyayı.