Uluslararası Zurna Festivali Eylül’de başlıyor

Bu haber 17 Ağustos 2015 - 20:54 'de eklendi ve 606 kez görüntülendi.

zurnafestMuğla Büyükşehir Belediyesi, Zurna Festivali’nin üçüncüsünü düzenliyor. 02-03-04 Eylül tarihleri arasında Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak olan Uluslararası Zurna Festivali’ne yerli ve yabancı olmak üzere 19 solist zurnacı katılacak.

Hafize Ataseven

2013 yılında ulusal olarak başlayan ve iki yıldır da uluslararası olarak düzenlenen Zurna Festivali bu yıl 02-03-04 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalin Sanat Danışmanlığını Ertan Tekin ve Halil Çokyürekli yaparken; Genel Sanat Yönetmenliğini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl yapacak. Festivalde Muğla, Aydın, Manisa, Erzurum, Kırklareli, Lüleburgaz, Trabzon, Kahramanmaraş, Gaziantep, Eskişehir, Kırşehir, Kars, Artvin, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan ve Ermenistan’dan sanatçılar sahne alacak. Festivalin onu konuğu ise bağlama üstadı Arif Sağ olacak. Üç gün sürecek festivalin ilk günü (02.09.2015) Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık hava tiyatrosunda saat 20.30’da Ses sanatçısı Hüseyin Turan ve pek çok önemli ismin katılımı ile yapılacak. İkinci gün (03.09.2015) Fethiye’de Beş Kaza Meydanında saat 21.00 de gerçekleşecek ve Festivalin kapanışı yani ise (04.09.2015) tekrar Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık hava tiyatrosunda gerçekleşecek.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün düzenlenen festival ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu festivalle dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacak. Ayrıca bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı göstermek için de bir fırsat olacak. Emeği geçen ve katılacak olanlara teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.