Uluslararası Karikatürler Muğla’da

Bu haber 25 Nisan 2013 - 21:12 'de eklendi ve 635 kez görüntülendi.

karikatur123134653Muğla Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde, Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi açıldı.
Haber Merkezi
Muğla Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı serginin açılışına, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Güven, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp ve çok sayıda davetli katıldı.
29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye giren 122 eserin sergilendiği açılışta bir konuşma yapan Başkan Gürün; “ Bu sergiye ikinci defa ev sahipliği yapıyoruz. Kültür kenti Muğla’da sanatın her türüne kapımız açık. Eğer bir ülkede sanatçılar, kendi dallarında, hiçbir baskı altında kalmadan eserlerini verebiliyor ve toplumsal eleştirilerini yapabiliyorsa o zaman o ülkede demokrasi ve insan hakları doğru işliyor demektir. Karikatür öyle bir sanat ki bazen 4-5 çizgiyle sayfalar dolusu eleştiri yapabiliyorsunuz. Yöneticiler karikatür sanatçılarının eleştirilerine kulak vermeli ve yararlanmalıdır. Sanatçılar toplumun üstündeki örtüyü kaldırıyor, kendisini ifade ediyor. Onların düşüncelerini topluma aktarmalarında destek olmalıyız.” dedi.
24 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gezilebilecek sergide, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarılı görülen 177 eserden dereceye giren 122 eser sergileniyor. Bu yılki yarışmada Türk sanatçı Doğan Arslan ile İranlı sanatçı Javad Alizadeth birinci, Sırbistan’dan Vladimir Stankovski ikinci, Polonya’dan Pawel Kuczynski üçüncü olmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.