ULUSLARARASI ARICILIK KONGRESİ FİYASKOSU! « Hamle Gazetesi

ULUSLARARASI ARICILIK KONGRESİ FİYASKOSU!

Bu haber 16 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.073 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün ben öncelikle Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin’i kutluyorum.
Bu ayın başında 01-04 Kasım tarihlerinde Marmaris’te “3.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”ni gerçekleştirdi.
Muğla’da gerçek anlamda “uluslararası bir etkinliğe” imza atan bir başka kurum ve kuruluş var mı?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan’ın Dünya felsefecilerini buluşturduğu çalıştayın dışında ben bilmiyorum.
Bildiğim, bu kongrede aralarında İspanya’nın, Yunanistan’ın, Kanada’nın bulunduğu 18 ülkeden 114 yabancı konuğu Marmaris’te ağırlandığı.
Düzenleyen Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Federasyonu olsa neyse…
Düzenleyen Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği.
Kutluyorum.
Ama…
 
xx     xx     xx
Marmaris’te düzenlenen 3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açış konuşması ile başlamıştı.
Sonra?
Sonrasını MAYBİR Başkanı Ziya Şahin’in önceki gün düzenlediği basın toplantısında anlattıkları dışında bilmiyoruz. Görmedik, duymadık!
Üstelik basında Bakan Eroğlu’nun açış konuşması haberi dışında bir haber yer almadı!
Pardon, bir de kongre sona erdikten sonra, yurt dışından gelen arıcılarla bilim adamlarının Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Muğla il merkezinde kurulan Arıcılık Müzesi’ni ziyaretleri haber oldu.
Arıcılık Müzesi Muğla’da değil de Marmaris’te olsaydı; haber olur muydu?
Bilemiyorum! Ama sanki Marmaris Basını MAYBİR’in etkinliğine ambargo koydu. Bunda Marmaris Ticaret Odası’nın etkisi olmuş mudur onu da bilmiyorum…
 
xx     xx     xx
Benim hala bilmediğim ve anlayamadığım bu çok önemli kongrenin günlük 7 yerel gazete ve 2 yerel TV yanında bütün haber ajanslarının ve yaygın basının temsilcilerinin bulunduğu Muğla il merkezinde neden düzenlenmedi?
Nedense Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin bulaştığı işler böyle oluyor!
3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirildi.
Bu yazıyı kaleme alırken, atladığım haber olurda rezil olurum diye internette dolaştım. Karşıma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu’nun “Düzenleme Kurulu Adına” kongreye davet yazısı ile karşılaştım.
İnternette karşılaştığım o davet meslektaşlarıma ulaştı mı bilmiyorum, bana gelmedi!
 
xx     xx     xx
Kongrenin Muğla’da yapılmama gerekçesi olarak, “Katılımcı çoktu. Muğla’da herkesi ağırlayacak kapasitede otel yoktu” denilebilir. Nitekim MAYBİR Başkanı Şahin basın toplantısında böyle dedi…
Kargalar güler…
Bir kere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin salonlarına Muğla il genelinde hiçbir turizm tesisi sahip değil!
Doğrudur. Muğla il merkezindeki otellerin yatak kapasitesi böyle bir organizasyonu kaldıramayabilir. Ancak konukları otellere dağıtmanın, yetmezse Akyaka’daki otellerden yararlanmanın ne yanlışı olabilir?
Uluslararası bir etkinlik Marmaris’te yapılınca daha mı havalı oluyor?
Basında yer almayan haberlerden anlaşılıyor!
Galiba MAYBİR ustalaştığı bir alanda üniversiteyi kendine partner etmekle iyi etmedi. Prof. Dr. Işıloğlu ile bu işler böyle oluyor…
 
xx     xx     xx
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Işıloğlu’nun internette yer alan “davetinden” anlaşıldığına göre, Kongrenin Bilim Kurulu’nda şu isimler yer alıyor:
Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu (Trakya Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Emekli), Prof. Dr. Levent Aydın (Uludağ Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesi), Prof. Dr. Mustafa Avcı (Süleyman Demirel Üniversitesi, Orman Fakültesi), Doç. Dr. M. Emin Duru (Muğla Üniversitesi, Fen Fakültesi),  Doç. Dr. Halil Yeninar (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi) ve Yrd. Doç. Dr. Aslı Özkırım (Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi)…
“Muğla Üniversitesi” diye ben yazmadım. Davette öyle yazılıydı.
MSKÜ Ula Arıcılık Yüksek Okulu nerede?
Bu yüksekokulumuz ne işe yarar? Nerede bir izini, imzasını göreceğiz?
Neyse yeri gelmişken belirteyim, rahmetli Sıtkı Koçman’ın Muğla Üniversitesi’ni ihya etmesine vesile olan Alaattin Arpat Üniversite’nin Sıtkı Koçman Günleri’nde esip yağmış…  Arpat, “Üniversite de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyor. Arpat’ın çıkışlarını, uyarılarını önümüzdeki günlerde ele alacağız…
 
xx     xx     xx
Gerçekten merak ediyorum:
Marmaris’te yapılan “3.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” Bakan Eroğlu’nun açış konuşmasının ardından basına kapalı mı yapıldı?
Basına açıktı da Marmaris’teki meslektaşlarımız kayıtsız mı kaldı?
Diyelim ki oradaki meslektaşlarımız gerekli duyarlılığı göstermediler. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin “Basın Bürosu” ne işe yarar?
Bari bu çok önemli kongrenin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu “Düzenleme Kurulu” adına bir “Sonuç Bildirgesi” yayınlamış olsaydı.
İnternet ortamında da olsa bulurduk!
Emeğe yazık…
16.11.2012
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.