Ülkemizi Amerika’da temsil ettiler

Bu haber 03 Temmuz 2014 - 23:53 'de eklendi ve 740 kez görüntülendi.

ulkemiziamerikaABD’nin New York Üniversitesi Oswego Kampüsü’nde dünya çocukları bilim için buluştu. 60 Ülkenin katıldığı proje olimpiyatlarına bilim alanından Türkiye’den 7 proje katıldı, bunlardan üç tanesi biyoloji alanında sergilendi. Muğla Anadolu Lisesi’nin projesi, Amerika Birleşik Devletleri New York Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen GENIUS Olimpiyatlarında toplam tüm kategorilerde 960 projenin arasından 170 proje arasına girerek sergiye davet edildi.

Haber Merkezi

ABD’nin New York Üniversitesi Oswego Kampüsü’nde dünya çocukları bilim için buluştu. 60 Ülkenin katıldığı proje olimpiyatlarına bilim alanından Türkiye’den 7 proje katıldı, bunlardan üç tanesi biyoloji alanında sergilendi. Muğla Anadolu Lisesi’nin projesi, Amerika Birleşik Devletleri New York Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen GENIUS Olimpiyatlarında toplam tüm kategorilerde 960 projenin arasından 170 proje arasına girerek sergiye davet edildi.

Muğla Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran danışmanlığında, Muğla Anadolu Lisesi 11 Fen Sınıfı öğrencilerinden Berke Altınsoy ve Emir Ataç tarafından hazırlanan biyoloji projesi,  2014 yılı GENIUS Olimpiyatlarında Biyoloji Araştırma Projeleri alanında hem Muğla’yı hem de ülkemizi başarıyla temsil etti.

‘‘Sea Waters, That Fish Farm Polute, Can be Clean Thanks to Sponges with Biological Filtering Method’’ adlı proje İngilizce olarak hazırlandı. Projelerinde, denizlerin ve su kaynaklarımızın kirletilmesine vurgu yapılarak biyolojik arıtım yönteminin ve su temizliğinin önemine değinen öğrenciler, ekosistemin tüm canlılar için önemini vurguladı. Balık çiftliklerindeki organik atıkların deniz süngerlerini biyolojik filtre olarak kullanarak deniz suyunu temizlemeyi hedefleyen projenin çalışmaları Milas Güllük Güvercinlik’teki balık çiftliklerinde yapıldı. Küçük bir süngerin bile günde 22 litre suyu temizlediğini görüldü.

Proje sorumluları, projenin amacının sanayinin gelişmesinden kaynaklanan insan yapımı kirleticilerin doğaya zarar vermesini önlemek olduğunu söylediler. Türkiye’de sanayinin ürettiği, zehirli madde ve ağır metaller içeren atık suların sadece yüzde 22’si arıtılmakta yüzde 78 ise arıtılmaksızın doğaya denizlere karıştığını belirterek, projede organik atıkların arıtımında en etkili ve en ekonomik yöntemin, biyolojik arıtmanın olacağı vurgulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
M. Emin Altınsoy 04 Temmuz 2014 / 10:27

Öğrencilerimizi tebrik ederim. Ayrıca Muğla’mızın ve Muğla basınının güzidesi Hamle gazete sinide yürekten kutlarım. Bilim ve Eğitimle ilgili haberlere tarafsız ve objektif yaklaşımınız, habercilik ve gazetecilik adına gurur verici. Bu genç arkadaşların bilimsel çalışmalarına, bu güzel projelerine gösterdiğiniz hassasiyette zaten bilime ve emeğe vermiş değeri kanıtlamakta. Gazetenizi ve çalışanlarını kutlar bundan sonraki yayın hayatınız dada başarılarınızın devamını dilerim.

M. Emin Altınsoy 04 Temmuz 2014 / 10:29

Öğrencilerimizi tebrik ederim. Ayrıca Muğla’mızın ve Muğla basınının güzidesi Hamle gazete sinide yürekten kutlarım. Bilim ve Eğitimle ilgili haberlere tarafsız ve objektif yaklaşımınız, habercilik ve gazetecilik adına gurur verici. Bu genç arkadaşların bilimsel çalışmalarına, bu güzel projelerine gösterdiğiniz hassasiyette zaten bilime ve emeğe verdiğiniz değeri kanıtlamakta. Gazetenizi ve çalışanlarını kutlar bundan sonraki yayın hayatınız dada başarılarınızın devamını dilerim.

Erkan Düztaş 07 Temmuz 2014 / 09:27

Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik ediyoruz. Ancak, bu proje için yazıda Amerika seyahati için “SITKI KOÇMAN VAKFI” nın maddi desteğinin den de bahsedilse daha anlamlı olacaktı.