Ülkelerinin kültürlerini tanıttılar

Bu haber 16 Aralık 2015 - 0:57 'de eklendi ve 1.040 kez görüntülendi.

manşet (3)Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlenen ‘2. Uluslararası Öğrenci Buluşması’ programında, üniversitede öğrenim gören 60 ülkeden yaklaşık 700 öğrenci Atatürk Kültür Merkezi fuaye salonun da ülkelerinin kültürlerini tanıttı. Ülkelerinin yöresel kıyafetlerini giyen öğrencilerin sergilediği halk oyunları gösterisi ve hazırlanan yöresel yemekler büyük ilgi gördü.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde üniversitede öğrenim gören yabancı öğrenciler ülkelerinin kültürlerini ‘2. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda tanıttılar. Yöresel kıyafet, halk oyunları ve yöresel yemeklerin tanıtıldığı etkinlik renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Muğla Vali Yardımcıları Fethi Özdemir ve Ekram Aylanç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, bu yıl ikincisi gerçekleşen etkinlikte üniversitede okuyan öğrencilerin farklı ülkeden, farklı renklerden, farklı öğrencilerle bir arya geldiklerini ve tanıştıklarını söylerdi.

Dayanışmayı kardeşliği benimsemeliyiz

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bugün her ülkeden farklı öğrencilerin öğrenim görmekte olduğunu kaydeden Harmandar, “Bugün üniversitemizde, 60’ın üzerinde farklı ülkelerden 750 öğrencimiz var. İkinci defa Uluslararası öğrenci buluşması yapıyoruz. Öğrencilerimiz bu buluşmada her farklı ülkeden, farklı renklerden, farklı öğrencilerle bir arya geliyorlar ve tanışıyorlar. Kendi ülkelerini tanıtan etkinlikler yapıyorlar. Dışarıda stantları var. Orada kendi ülkelerine ait giysiler, yiyecekler dahil her şeyi tanıtıyorlar. Bu uluslararası buluşma bir adımdır. Üniversiteleri uluslararasında öncü olması gerekmektedir. Niçin uluslararası buluşmaya ihtiyaç vardır? Eğer dünyada barışı sağlamak istiyorsak, dünyada dostlukları genişletmek istiyorsak, dünyadaki toplumlarda da dayanışmayı, kardeşliği, benimsemek gerekiyor. Buda ancak üniversitelerde uluslararası buluşmasıyla olabilir” dedi.

Azerbaycan ilk sırada

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrenciler arasında en fazla öğrencinin Azerbaycan’dan geldiğine dikkati çeken Mansur Harmandar konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu an üniversitemizde 250 öğrenci sayısı ile en fazla öğrenci Azerbaycan’dan bulunuyor. Rusya’dan, Amerika’ya, Orta Asya, Uzak Doğuda hemen hemen her ülkeden öğrencilerimiz var. Çok önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Tabi uluslararası öğrencilerimizin bazı sorunları var. Bunları biliyoruz, çözmeye çalışıyoruz. Ülkemizin yükseköğretim kurumu ve devletin verdiği imkanlarla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 1970’li yıllarda dünyada 801 uluslararası öğrenci bulunyormuş. Ancak 2011 yılındaysa bu rakam 400 milyona varmış. 2000’li yıllarda ise dünyada farklı okullarda okuyan 8 milyon uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Buradan bizimde pay çıkarmamız gerekiyor.”

Renkli görüntülere ev sahipliği yaptı

Konuşmaların ardından Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Sudan, Nijerya, Pakistan’lı öğrencilerin yöresel kıyafetleri ile gerçekleşen halk oyunları gösterisi katılımcılardan büyük ilgi gördü. Etkinlik fuaye alanında öğrencilerin kendi ülkelerini anlatan tanıtan otantik ürünler ve yöresel yemeklerin tanıtılması ile devam etti.

Etkinliğe katılan Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten ve Ekrem Aylanç, Rektör Harmandar ile birlikte stantları tek tek gezerek bilgi aldı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.