Ulaşım zammına tepkiler devam ediyor

Bu haber 05 Ocak 2015 - 0:23 'de eklendi ve 677 kez görüntülendi.

ulasimzamlariMuğla Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşım ücretlerini yüzde 36 oranında yaptığı zamma, üniversite öğrencilerinin tepkileri devam ediyor.

Kadir Tamer

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında şehir içi ulaşım hizmetlerine yüzde 36 oranında yaptığı zam Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edilmeye devam

Üniversite kampüsünün bulunduğu Kötekli Mahallesinde bir araya gelen öğrenciler, ana cadde üzerinde yürüyüş yaparak zamları protesto ettiler.
Olası provakasyonu önlemek amacıyla Muğla Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekiplerinin hazır bekletildiği protesto yürüyüşü öncesi öğrenciler yaptıkları açıklamada, “Sadece öğrenci kalsın diye küçücük evlere fahiş fiyatlar uygulaması, çamur içinde yürüyerek okula gitmek zorunda kaldığımız yerdir Kötekli. En ucuz 40 m2 evin bile 600 TL’den başlayıp, Bin TL’ye kadar olması bizi yeterince maddi açıdan zorlamaktadır. Ulaşıma yapılan bu zammın öğrencinin okuluna, arkadaşına gitmesini, sosyal aktivitede bulunmasını kısıtlamaktadır. Kötekli’den kampüse ve şehir merkezine seyahat etmemizin bedeli 1.10 kuruştan 1,5 TL’ye çıkarılmıştır. Mesafeye bakıldığında bu ücretler tamamen bizi, yani öğrencileri sömürmek anlamına gelmektedir. Buna karşın bizler, gençliğin ve halkın olan ulaşım hakkını bize geri verin diyoruz. Sağlıklı ve kaliteli ulaşım hakkı için zamların geri çekilmesini istiyoruz. Yoksulluk sınırının 3 bin 677 lira ve asgari ücretin 930 lira olduğu ülkemizde böylesi bir zamam anlam veremiyoruz. Bizler, hepimiz, memur işçi emekçi çocuklarıyız. Muğla’da her şey bu kadar halı iken, burada öğrenci olarak yaşamak bu tadar zorken, zamlar, zaten zor olan durumumuzu iyice zorlamaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesinin öğrenciler ve halkı sömürmek yerine belediye kaynaklarının sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet etmesini talep ediyoruz” dediler.
Öğrenciler Yoğurtçu parkındaki açıklamanın ardından Kötekli mahallesinin ana caddesi üzerinde Yeniköy Mahallesi girişine kadar yürüyüş yaparak zamları protesto ettiler. Öğrenciler yürüyüş esnasında, “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Bas bas nereye kadar, bitti buraya kadar”, “Ulaşım haktır, engellenemez”, “Osman şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları attılar. Ulaşıma zam eylemi sonrasında ise Yoğurtçu parkında Def eşliğinde ‘Osman ağa’ şarkısını çalarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ulaşıma yapılan zammı geri almasını istediler.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.