Ula, Ermaş’a Teşekkür Borçlu

Bu haber 19 Eylül 2014 - 23:57 'de eklendi ve 998 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Yeni eğitim öğretim yılı başladı ülkemize milletimize hayırlı olsun. Bu sene ilçemizde eğitim öğretim yılı önceki yıllara göre daha anlamlı daha mutlu ve daha gururlu şekilde başladı. İlçemizde yeni eğitim yılının diğer yıllara göre daha mutlu ve gururlu başlamasının nedeni ise 7 ay gibi kısa sürede bitirilen ve 2014-2015 eğitim yılına yetiştirilen ERMAŞ Hüseyin ERCAN Anadolu lisesinin açılması ve eğitim hayatına başlamasıydı.

İlimizin en eski ilçelerinden olan Ula ilçemiz geçmişte her meslekten dalından yüksek eğitim almış çok sayıda insan yetiştirmiş ve ülke hizmetine vermiş bir ilçeydi. Son yıllarda ise ilçemizdeki okullardan mezun olan öğrencilerin üniversite kazanma oranları hızla düşmüş üniversitenin en çok aranan bölümlerini kazanan öğrenci sayısı ise parmakla gösterilecek kadar azalmıştı. İlçemizdeki eğitim kalitesinin hızla düştüğü herkesin gördüğü bir realiteydi. Ak Parti ilçe başkanlığım sırasında beni ve yönetim kurulumu en çok meşgul eden meselenin başında ilçede kalitesi düşen eğitim öğretim sorunu çözmek vardı. Bize göre sorunun temel kaynağı çalışma azmini yitirmiş idari kadro ve daha sonra ise eğitim seviyesini daha üst seviyeye çıkartacağı kesin olan Anadolu Lisesinin ilçemizde olmayışı idi. Önce idari kadroya bugünkü ilçe milli eğitim müdürü olan Muhammet Göktaş hocayı şube müdürü atayarak başladık ve gördük ki azimli ve idealist bir idareci ile siyasi irade birlikte çalışınca hızla mesafe alınıyor. İlk önce ilçemizdeki eğitim seviyesini yükselteceğine inandığımız Anadolu Lisesinin ve İmam Hatip lisesi kurulması kararını bakanlıktan çıkarttık Ama önümüzde bu defada da bina sorunu vardı. Biz bina sorununu nasıl çözeriz diye düşünürken ERMAŞ ailesinin rahmetli babalarının adını yaşatmak için dönemin kaymakamı Erol Karaömeroğlu’na ilçeye bir ilköğretim okulu yaptırmak istediklerini öğrendik. Meseleye vakıf olan kaymakam ve ilçe milli eğitim şube müdürü olan Muhammet Göktaş Hocamızın görüşmelerinden sonra aile Anadolu lisesi yapılması fikrini kabul ettiler. Böylece en önemli sorunların başında gelen bina sorunun çözümü konusu çözülmüş oldu. Niyet halis olunca Allah yardım ediyor bina sorunu böylece ERMAŞ firması sayesinde çok kısa sürede çözülmüş oldu. Aynı derecede önemli olan İmam Hatip lisesi’nin bina sorunun çözümü için maddi kaynağı ayırtıldı yer tahsisi yapıldı sanırım bu günlerde yapım işi başlayacak.

Değerli okurlar ilçemize 1985 yılında gelen rahmetli Hüseyin Ercan tarafından kurulan ERMAŞ firması çok iyi hatırlıyorum küçük bir atölye olarak kurulmuştu. İlçemize geldikleri zaman önceleri rahmetli babam vasıtasıyla tanıdığım Hüseyin Ercan işini seven özü sözü dürüst biriydi.6 oğlu 3 kızı olan Hüseyin Ercan zaman içinde hem işini hem evlatlarını en iyi şekilde büyüttü. Yıllarca iş yaptıkları ilçenin insanıyla iyi ilişkiler kurdular bir defa bile hiç kimseden Hüseyin Ercan amca ve evlatları için kötü bir söz işitmedim. İlçemizde yapılan her sosyal projeye katkı verdiler. Ula’da yapılan cami, okul, park gibi kamu yararına olan yerlere bedelsiz olarak ürettikleri ürünlerden verdiklerini her Ula’da yaşayan herkes bilir. 29 yıl önce küçük bir atölye olarak iş hayatına başlayan firma bugün 500 çalışanı olan yılda 4 milyon dolar ihracat yapan kendi dalında dev bir firmaya dönüştü. Yıllarca ilçe ekonomisine katkı yapan birçok kişiye ekmek veren bu nadide kuruluş en son ilçemiz eğitimine ilçemiz insanına yine en büyük yatırımı yaptı. Yapılan hizmetin ne kadar önemli ve büyük bir eser olduğunu anlamak için okul ile ilgili bazı bilgileri öğrenmekte yarar var. Okulun her şeyi ile yakından ilgilenmekte olan Milli eğitim müdürü Muhammet Göktaş hoca okulla ilgili şu bilgileri verdi.

Yeni faaliyete geçen okul 12 derslikli 4 yılda 408 öğrenci mevcuduna ulaşacak. Bu yıl 102 kişilik kontenjanı hemen doldu. Günümüz eğitim sisteminin ihtiyacı olan her türlü araç, gereç, ekipmanla donatılmış durumda bu okulumuzda Almanca ve İngilizce olmak üzere 2 yabancı dil mecburi yani bu okuldan mezun olan öğrencilerimiz 2 yabancı dili iyi derece de öğrenerek mezun olacaklar. Şuan TEOG merkezi sınav sistemiyle puanla öğrenci alan okulumuz Muğla Anadolu liseleri içinde en yüksek puanla öğrenci kabul eden en iyi 2 ci okul haline gelmiş durumda Okulun yapım maliyeti ise yeni parayla yaklaşık 2.000.000 milyon TL eski parayla (2 trilyon TL) böyle servet denilebilecek büyüklükte bir parayı Ula insanın daha iyi eğitim alması için harcayan Rahmetli Hüseyin Ercan ailesine Ula halkı ne kadar teşekkür etse azdır. Kars İli’nin Sarıkamış ilçesinden yola çıkıp 76 yıllık mücadelelerle ve başarılarla geçen hayata 11.9.2012 veda eden Sayın Hüseyin Ercan beye Allahtan rahmet diliyorum şahsım ve ilçe halkım adına Ula’ya kattığı değerler yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum Adına yapılan okuldan nice Hüseyin Ercanların yetişmesini diliyorum. Ne mutlu ona ki babalarının adını yaşatmak adına çok büyük paraları sosyal sorumluluk projesi olarak ilçe eğitimine harcamakta biran bile tereddüt göstermeyen evlatlar yetiştirmiş.Allah her kuluna böyle hayırlı evlatlar nasip etsin. İlçemize yeni kazandırılan bu güzel okulun ilçe milli eğitimine hayırlı olsun emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ula halkı ERCAN ailesine böyle bir eseri bizlere hediye ettikleri için teşekkür borçludur. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.