Ufka Yolculuk ödülleri dağıtıldı « Hamle Gazetesi

Ufka Yolculuk ödülleri dağıtıldı

Bu haber 17 Mayıs 2018 - 1:28 'de eklendi ve 768 kez görüntülendi.

Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı. 98 ülkeden 700 bine yakın kişi yarıştı, ödüller sahiplerini buldu.

Muhittin Direk

Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı. 98 ülkeden 700 bine yakın kişi yarıştı, ödüller sahiplerini buldu.

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve 700 bine yakın kişinin yarıştığı Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda, Muğla ilinde dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası kapsamda düzenlenen ve konusu ‘Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışmada, dereceye girenlere ödülleri Fethiye Şehit Sümer Deniz Kız İHL Pansiyonu Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle taktim edildi.

Ramazan Onarıcı’nın sunumu ve Ali Çomak’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede,Fethiye Akçev Gençlik Derneği Başkanı Ali Sert ve Emekli Öğretmen Metin Karabulut’un konuşmalarının ardından Ney Dinletisi ile devam edildi.

Törende konuşan Ufka Yolculuk Muğla İl Koordinatörü Ali Sert, Ufka Yolculuğun geçmişten geleceğe bir ufuk açma gayreti olduğunu belirterek “Ufka Yolculuk, Kur’an ile sünnetin birbirinden ayrılmaya çalışıldığı bir dönemde, Kur’an ile sünnetin ayrılmaz bütünlüğünün toplumsal göstergesidir” diye konuştu.

Dereceye Girenler Ödülleri yaşlara göre belirlenmiş 11 ayrı katogorilerde dereceye girenler ödüllerini kavuştu .A-B-C-D-E katogorilerde ilk üçegirenlere 1.000TL,500TL,250TL hediye edildi.

Yarışmaya 98 ülkeden katılım sağlandı. Yurt içi ve yurtdışından 695 bin 215 kişinin katıldığı yarışmanın, test usulü yazılı ile Türkçe online sınavı 8 Nisan’da; İngilizce ve Arapça online sınavları ise 6 Mayıs’ta yapıldı. Yazılı sınav, illerde oluşturulan sınav merkezlerinde; online sistem üzerinden sınav ise www.ufkayolculuk.com ile www.upgradeyourself.global siteleri üzerinden yapıldı. Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride düzenlenen yarışma, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapıldı. Yarışmada her kategori için ayrı sorular soruldu. Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkûmlar da katıldı. Yarışmada 17 bin 246 gönüllü görev aldı. Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara Peygamber Efendimizin hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal’ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi. G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin kitabının Arapça çevirisinden; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldu.
Yarışmanın gayesi okuma alışkanlığının artmasını sağlamak; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sunmak; Kur’an-ı Kerim ve sünnetin öğrenilmesini ve buna uygun yaşanmasını sağlamak; dinimizin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına ve anlatılmasına destek olmak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.