Uçurumdan 4 saatte kurtarıldı

Bu haber 12 Ağustos 2015 - 18:41 'de eklendi ve 609 kez görüntülendi.

ucurumdan4saatte54561156Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde tırmandığı uçurumda mahsur kalan tatilci, AKUT ekiplerinin 4 saatlik çalışması sonucu kurtarıldı.

 

İstanbul’dan eşi ile karavan tatili yapmak için ilçeye gelen öğretmen Ahmet Adeka (35), dün öğlenden sonra Faralya Mahallesi’nden Kelebekler Vadisi’ne doğa yürüyüşüne çıktı. Vadideki şelaleleri terlikle gezen Adeka, sarp kayalıkların bulunduğu noktadan dönüş yoluna geçti. Havanın kararmasıyla yaklaşık 400 metrelik uçurumun 200 metresinde mahsur kalan Adeka, durumu eşi Birsel Adeka’ya bildirdi. Haber verilmesi üzerine gelen Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı ekipler, Adeka’ya ulaşmayı başaramayınca AKUT Fethiye ekibinden yardım istedi.
Uçurumun 150 metresini patika yolu kullanarak inen AKUT, Adeka’yı mahsur kaldığı yerden kurtarmak için halatlar yardımıyla istasyon kurdu. 3 AKUT gönüllüsü, halatlar yardımıyla yaklaşık 50 metre aşağı inerek Adeka’yı kurtardı.
Yaşadığı korku dolu anarlı anlatan Ahmet Adeka, vadi gezisinden sonra yamaçta keçilerin çıktığı patikaya kullanarak dönmek için uçurum olan alana yöneldiğini söyledi. Keçilerin kullandığı patikayı kaybetmesi üzerine karayoluna doğru yürümeye başladığını belirten Adeka, “Arazi şartları nedeniyle ekipmansız çıkamayacağımı anladım ve yardım istedim. AKUT, hem fiziki hem de psikolojik destekle beni mahsur kaldığım yerden kurtardı” dedi.
Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun da, bölgede doğa yürüyüşüne çıkacak tatilcilerin yürüyüş ayakkabısı kullanmasını istedi. Arazi şartlarının zorlu olması nedeniyle terlikle vadide gezintiye çıkanların düşerek yaralandığını hatırlatan Karaburun, tatilcilerin güvenlikleri için bu konuya dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Karaburun, son zamanlarda Kelebekler Vadisi’nde yaşanan kazalara yetkililerin kulak vermesi gerektiğini de dile getirdi.
AKUT Fethiye ekibi operasyon sorumlusu Fatih Işık ise, 9 kişilik ekiple başarılı bir operasyon gerçekleştirerek, mahsur kalan tatilciyi kurtardıklarını ifade etti. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.