Üç kıskaçlı mavi yengeç ilgi odağı oldu

Bu haber 20 Ağustos 2015 - 22:39 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

yengecccMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde balıkçıların ağına takılan 3 kıskaçlı mavi yengeç, balık halinde ilgi odağı oldu. İlginç yengeç incelenmek üzere Su Ürünleri Fakültesi’ne gönderildi.

 

Marmaris’te avlanmak için Gökova Körfezi’ne açılan balıkçı Mutlu Güven’in ağına mavi yengeç takıldı. Yengecin sol bacağında bir yerine iki kıskaç olduğunu fark eden Güven, yengeci Marmaris Balık Hali’ndeki iş yerine getirdi. Halde balık alan vatandaşlar ve balıkçı esnafı, ilk defa gördükleri 3 kıskaçlı yengeci şaşkınlıkla inceleyip fotoğraflarını çekti.

Marmaris Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi balıkçı Ergün Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, yengeçlerin normalde ön bacaklarında 2 kıskaç olduğunu belirtti. 20 yıldır balıkçılık yaptığını ve çocukluğunun denizde geçtiğini söyleyen Güven, “Ancak bu şekilde kıskaç yapısına sahip yengeci ilk defa görüyorum” dedi.

Yengecin ayak yapısının mutasyona uğramasının nedenini bilemediklerini kaydeden Güven, yengeci incelenmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünler Fakültesi’ne göndereceklerini kaydetti. Güven, kendileri gibi hale alışveriş için gelen vatandaşların da yengeci görünce şaşırdıklarını ve fotoğraflarını çektiklerini dile getirdi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.