Üç İlçe Koruma Dışında!

Bu haber 12 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.126 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla’daki doğal sit alanlarını “ekolojik temelli bilimsel çalışma” ile yeniden belirleme çalışmasının Bodrum ile sınırlı olmadığını, tüm Muğla ilini kapsadığını belirterek bu yazıya başladık.

Geldiğimiz noktada ise öyle olmadığını gördük.

Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporuna baktığımızda Yatağan, Kavaklıdere ve Seydikemer’in bu Muğla’nın kaderini belirleyici özellikteki çalışmanın içine alınmadıklarını görüyorsunuz.

Şaşırtıcı tabi…

Belki o üç ilçemiz Bakanlık çalışmasında vardır da, benim sizinle paylaştığım Komisyon raporunda yoktur diyeceğim, ama…

xx        xx        xx

Muğla’nın kırsalında kalan bu üç ilçesinde gerçekten avuç içi kadar olsun korunmaya değer doğal çevre yok mudur?

Ben bu üç ilçeden birinde yaşıyor olsam, bu durumu kendime ve hemşerilerime hakaret kabul ederdim!

Önceki yazılarımdan birinde de vurgulamıştım, Seydikemer’i bilmiyorum; Kavaklıdere’de “Yerküpe”, Yatağan’da “Pınarbaşı” çevre açısından bir anlam ifade etmiyor mu? Yoksa dert başka mı?..

Sadece bu kadar da değil…

Kavaklıdere’de “Gökçukur” ve ortasından çay geçen “Çayboyu”nun ekolojide yeri yok mu?

Yoksa Yatağan ve Kavaklıdere mermercilerin insafına mı ter edildi?

xx        xx        xx

Yatağan, Kavaklıdere ve Seydikemer “koruma dışı” kalırken, öteki 10 ilçemizde sanki doğal çevre korunmaya değer bulunmuş mu?!

Bodrum’a önceki yazımda baktık. Eh işte…

İlçe olarak Bodrum gibi Datça’da da çalışılmış. Nedense Gökova Körfezi’nde de Bodrum, Milas, Ula, Menteşe ve Marmaris’ten bağımsız çalışılmış. “lokal çalışmalar” yapılmış. Örnek vermek gerekirse Menteşe’de Karabağlar Yaylası’na bakılmış, ama Muğla Ovası’na bakılmamış!

Oysa Menteşe’de hemen akla geliveren Yılanlı, Yaraş, Değirmenderesi, Yeşilyurt’ta Maşat, Yerkesik Damla Mağaraları gibi noktalarda var. 

 xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporuna bakılırsa Marmaris’te Marmaris Milli Parkı, Adalar ve Bozburun Yarımadası’na bakılmış. Demek ki burada birilerinin “sıkıntıları” var… Veya Marmaris’in geri kalanı “çöl”…

Fethiye de Oyuktepe, Kayaköy-Gemiler Koyu, Ölüdeniz-Belceğiz, Kıdrak, Kelebekler Vadisi ve Karaağaç-Boğaziçi olarak ayrı ayrı planlanmış.

Köycğiz’de Kartal Gölü; Milas’ta Bafa Gölü; Ula’da Kızılyaka; Ortaca’da Sarıgerme ve ayrıca Ortaca-Dalaman’da Sığla Ormanları ile yetinilmiş.

Neden böyle yapılmış bilmiyoruz. Elimizde Bakanlık çalışmasını değerlendiren Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu var…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu belediyenin web sitesinden gördüğümüze göre şöyle noktalanmış:

“ (…) Yukarıda metni yazılı İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporunun Meclisimizce görüşülmesi sonucunda; Komisyon raporunda yer alan Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları (Pafta-3) başlığı altındaki ‘3 ve 4 nolu bölgenin 1. Derece Doğal Sit Alanı’ndan Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’na dönüştürülen alanın ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’na dönüştürülmesi ile ilgili Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar’ın önerisi ile birlikte komisyondan geldiği şekilde kabulüne Meclisimizce Oybirliği ile karar verildi.

Burada dikkat çekici olan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun “oybirliği” ile, yani AK Partili Meclis Üyelerinin de “evet” oylarıyla kabul edilmiş olması…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kendisinden istediği “görüşü” muhtemelen oybirliği ile kabul edilmiş olan Komisyon Raporu’na dayandıracaktır.

Bakalım Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki partisinin yerel parlamentodaki üyelerinin de onayladığı raporu veya o rapor doğrultusunda hazırlanmış öneriyi dikkate alacak mı?

xx        xx        xx

İnanılır gibi değil…

Ben ilk incelememde Milas’ta sadece Bafa Gölü’ne bakılmış sanmıştım. Komisyon Raporunu satır satır okuyunca yanıldığımı gördüm.

Komisyon raporunda Bafa Gölü ile ilgili öneri yapılmış. Şöyle denilmiş:

Bu bölgede genel olarak meskun sahalar dışında sit sınırlarının yeniden değerlendirilmesinin gerektiği

Meğer Milas’ın Yatağan’dan, Kavaklıdere’den farkı yokmuş!

xx        xx        xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ula’da da sadece Kızılyaka’yı masaya yatırmış.

Üstelik Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu buradaki çalışmanın yeniden yapılması görüşünde…

Çörüş Yerleşim Alanı sınırına göre koruma statüsü sınırının yeniden düzenlenmesi ve Meskun mahaldeki koruma statüleri sınırının meskun mahal göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi gerektiği”ne işaret edilen raporda şöyle denilmiş:

Bu kapsamda, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin yapılarak, Doğal Sit Alanlarının yeniden irdelenmesine ilişkin söz konusu çalışmanın;

koruma – kullanma dengesini gözeten bir anlayış çerçevesinde tespit edilen ve çekince gösterilen konuların yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Bununla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Başkanlığımıza iletilen paftalar arasından “4, 5, 6, 7, 9, 15, 16. 19, 22, 23, 25, 26, 30 ve 31 nolu paftalar üzerinde yapılan koruma statüsü değişikliklerine herhangi bir itirazda bulunulmamıştır.

xx        xx        xx

Şimdi Datça Yarımadası’na bakalım.

İlçemiz Emecik Mahallesi-Alavara Mevkiinde mevcut durumda bulunan yaklaşık otuz (30) adet kargir yapının bulunduğu parseller; Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün

14/01/2015 tarih, 468 sayılı yazısı ekinde onanlı Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonunda “I.Derece Doğal Sit Alanında” kalmaktadır. Doğal sit alanlarında dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projeleri” incelendiğinde anılan bölgenin “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım” statüsüne alındığı anlaşılmıştır.

Önerilen bu değişiklik bölgede doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin verilmesine ortam hazırlayacağından Emecik Mahallesi-Alavara Mevkiinin “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak düzenlenmesi gerektiği…

İlçemiz Yazı Mahallesi-Bağlarözü Mevkiinde Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün 14/01/2015 tarih, 468 sayılı yazısı ekinde onanlı Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonunda “I. Derece Doğal Sit Alanında” kalmaktadır. Anılan planda bu bölgede “Yat Limanı” yapılabilir kararı bulunmakta olup, doğal sit alanlarında dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projeleri” incelendiğinde anılan bölgenin “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım” statüsüne alındığı anlaşılmıştır.

Önerilen bu değişiklik bölgede doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin verilmesine ortam hazırlayacağı düşünülmektedir. Bu bölgede kontrolün sağlanabilmesi, doğal ve kültürel mirasa müdahalenin en az seviyede tutulabilmesi için Yazı Mahallesi-Bağlarözü Mevkiinin “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak düzenlenmesi gerektiği,

Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.