Tuzla Sulak Alanı için av yasağı istediler

Bu haber 11 Ocak 2017 - 0:12 'de eklendi ve 392 kez görüntülendi.

TUZLA SULAK ALANI İÇİN AV YASAĞI İSTEDİLERMuğla’nın Bodrum İlçesi’nde bir grup sanatçı, farklı türde göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanı’nda av yasağı getirilmesini istedi.
Tuzla sulak alanında bir araya gelen grup adına emekli binbaşı ve heykeltıraş sanatçısı Namık Kemal Arıkan bir açıklama yaptı. Arıkan, “Burada bu silahlar takozsuz, kuralsız, otomatik ve seri olarak sabaha kadar göçmen kuşlar burada avlanıyorlar. Tabii ki yaban ördeği avlarken flamingoyu vuruyor, yalı çapkınını vuruyor, allı turnaları vuruyor, pelikanları vuruyorlar. Bu bölge dünyanın en güzel yeri, buradan daha güzel bir yer olamaz. Çünkü dünyanın her tarafından bu kuşlar buraya yaşamlarının geri kalanı, kışın en soğukta burada yaşamak için geliyorlar ama maalesef bu gelen dostlarımızı burada katlediyoruz. Sabahlara kadar biz bunların silah seslerinden bütün arkadaşlarımız, sanatçı arkadaşlarımız, komşularımız, çevrelerimiz bu çığlıklar, bu mermi sesleri içerisinde uyumamız, sanat yapmamız, bir şey üretmemiz mümkün değil” diye konuştu.
Gözyaşlarına boğuldu
Av yasağı gelene kadar ressamlığı bırakacağını ve sanat yapmayacağını ifade eden Ressam Süheyla Akman, gözyaşları içinde yaptığı açıklamada, “28 yıldan beri resim çalışıyorum. Bu köyü çok beğendim, çok sevdim, buraya taşındım. Bu gölün hemen karşısında oturuyorum ama tam resim yapmaya başlayacağım zaman başlıyor silah sesleri. Ben ona çok üzülüyorum, sanatımı üretemiyorum, çok acı bir şey. Sabaha kadar ateş ediyorlar, bütün gün ateş ediyorlar. Bakın şimdi yine ateş ediyorlar. Lütfen yardımcı olun, bu hayvanların katliamı dursun. Çok üzülüyoruz, sanatımızı üretemiyoruz. Lütfen yardımcı olun av yasağı gelsin artık” dedi. (İHA)

 

Yardım tırları Türkmenlere ulaştı
Fethiye Belediyesi tarafından gönderilen 2 tır battaniye ve giyim eşyası Telafer ve Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırıldı. Yardım tırlarıyla Suriye sınırına giden belediye personelleri Okan Arıkan, Selayi Kafia ve Halil Cesur, bölgede yaşananları basın mensuplarıyla paylaştı.
Haber Merkezi

Fethiye Belediye Başkanlığı’nca başlatılan kampanya, Fethiyeliler tarafından karşılık bulmuş, kısa bir süre içerisinde battaniye ve giyim eşyalarından oluşan 2 yardım tırı Türkmenler için toplanmıştı. Toplanan 2 tır battaniye ve giyim eşyasını götüren belediye personelleri Okan Arıkan, Selayi Kafia ve Halil Cesur, düzenlenen basın açıklamasıyla, yardımların Türkmenlere ulaştığını açıkladılar. Türkmenlere giden her yardım tırının gerekli yerlere ulaşmadığına dikkat çeken Belediye personeli Okan Arıkan, Türkmenlerin Hatay sınırında yer alan tampon bölgede Suriye sınırında olduğunu kaydetti. Yardımları Türkmenlere ulaştırma konusunda büyük uğraş verdiklerini söyleyen Arıkan, resmi kurumlardan izinleri aldıktan sonra, Suriye sınırına gittiklerini ve orada Türkmenlerle bağlantı sağlayarak, yardımları tampon bölgede yer alan Bayırbucak ve Telafer’den gelen Türkmenlere ulaştırdıklarını ifade etti.
Hatay Altınözü’nde toplanan yardımlarla alakalı gördüklerine inanamadıklarını söyleyen Arıkan, dağıtımlar sırasında gelen Suriyelilerin, ellerinde kaliteli telefonların olduğunu, bazı Suriyelilerin ise dağıtım yerlerine son model araçlarla geldiklerinin altını çizdi. Suriyelilere yapılanların, Telafer ve Bayırbucak Türkmenleri için de yapılmasını beklediklerini ifade eden Arıkan, “Suriye’den gelen insanlara baktık. Elleri ayakları tutuyor. Genelde 30 yaş altı. Bazı Türkmenlerimiz ise sınırın dışında, zor koşullar altında, derme çatma barakalarda, onurlu bir şekilde yaşıyorlar. Türkmenlerimizin geneli çocuk ve kadın. Erkekleri ise, memleketlerinde ‘buralar Türkmen toprağı’ diyerek savaşmayı sürdürüyorlar” diye konuştu.
Kolcubaşı Muhtarının destekleriyle Türkmenlere ulaştıklarını ifade eden Arıkan, bu süreçte sınıra kadar gittiklerini ve sınır ötesinde kalan Türkmenler için bağlantı sağlayıp, araç isteyerek, Türkmenlere yardımları ilettiklerini söyledi. Desteklerinden dolayı Altınözü Kaymakamına da teşekkür eden Arıkan, Fethiyelilerin yardımlarının güvenli bir şekilde ulaştığını sözlerine ekledi. Belediye personellerinden Selayi Kafia ise, gördüklerine ve orada duyduklarına göre konuştuğunu söyleyerek, “Türk insanımızın yardımlarının bazı bölgelerde gerekli yerlere ulaşmadığını gördüm. Bizim soydaşlarımız olan Türkmenlerimizin sadece kadın ve çocuklarla Türkiye sınırına geldiğini, erkeklerin ise memleketlerinde savaştıklarını duyduk. Biz yardımlarımızı doğru yere ulaştırdık” dedi.
Yardım göndermek isteyenlerin ‘şartlı’ bir şekilde yardımlarını göndermelerini gerektiğini belirten Halil Cesur ise, şartlı bir şekilde gönderilmediği takdirde yardımların depolara toplandığı ve gerekli yerlere tam olarak ulaştırılmadığını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.