TüvTürk İşçilerinin ilk duruşması görüldü « Hamle Gazetesi

TüvTürk İşçilerinin ilk duruşması görüldü

Bu haber 21 Aralık 2018 - 0:22 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

Muğla TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan ve Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan işçilerin “işe iade” ön duruşması dün görüldü. Muğla Adliyesi önünde yapılan açıklamada konuşan Nakliyat-İş ve işçilerin avukatı Tacettin Çölek “İşçilere bu konuyla ilgili işveren tarafından bir yazı gönderilmemiştir. Şimdi diyorlar ki performansları nedeniyle bunları işten çıkarttık” dedi.

Nazife Taşdelen

Muğla TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan ve Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan işçilerin “işe iade” ön duruşması dün görüldü. Muğla Adliyesi önünde yapılan açıklamada konuşan Nakliyat-İş ve işçilerin avukatı Tacettin Çölek “İşçilere bu konuyla ilgili işveren tarafından bir yazı gönderilmemiştir. Şimdi diyorlar ki performansları nedeniyle bunları işten çıkarttık” dedi. Duruşma sonunda tanıkların incelenmesi ve önincelemenin istenen belgelerle birlikte tamamlanması için duruşma 5 Şubat’a ertelendi.

Direnişlerinin 129. gününde işçiler, Sendika Başkanı ve Avukat Taceettin Çölek Adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Avukat Çölek ” Burada TÜVTÜRK işçilerinin hukuk mücadelesinden çıktık. İşçilerin sendikaya üye olmak, TİS imzalamak anayasal haklarıdır. Burada örgütlenme hakkına saygı gösterilmemiş işçiler işten atılmışlardır. İşverenin avukatları da bugün mahkemede ne kadar haklı olduğumuzu gördüler. Daha önce bir belge bile verilmeden işçilere şimdi mahkemede kavga ettikleri, performanslarının kötü olduğu söyleniyor. Öyle bile olsa işten çıkarma yine hukuksuzdur. Kaldı ki biz tehdit ve baskıyı hakkında da hukuki işlem yürütüyoruz. Açık ve net bu işçiler sendikalaştıkları için işten çıkarılmışlardır. Bunu kanıtlayacak ve işe dönüşlerini gerçekleştireceğiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.