TÜVTÜRK direnişinde mahkemeler devam ediyor

Bu haber 08 Şubat 2019 - 0:01 'de eklendi ve 433 kez görüntülendi.

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan Muğla ve Marmaris TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu işçilerinin direnişi 6 ayı geride bırakırken işe iade davaları da devam ediyor.

Metin Karakoç

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan Muğla ve Marmaris TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu işçilerinin direnişi 6 ayı geride bırakırken işe iade davaları da devam ediyor.

Nakliyat İş Sendikası önderliğinde hem iş yeri önünde direnişlerine devam eden, hem de hukuki yollardan anayasal haklarını aramayı sürdüren işçiler Marmaris ve Muğla’da mahkemelere katıldı. Nakliyat İş Sendikası Avukatlarının, sendika yöneticilerinin ve TÜVTÜRK İşçileriyle Dayanışma Platformu temsilcilerinin de katıldığı mahkemeler tanıkların ifadeleri alındıktan sonra ertelendi.

Marmaris TÜVTÜRK işçilerinin davası 16 Mart’a, Muğla TÜVTÜRK’e bağlı işçilerin davası ise 9 Nisan’a ertelendi.

Muğla Adliyesi’ndeki duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Nakliyat İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Zeki Olkun, “Hep söylediğimiz gibi insan onuruna yaraşan çalışma koşulları, ücret ve geleceğe güvenle bakabilmek için, insan olabilmek için, örgütlü olabilmek için, anayasal haklarını da kullanarak sendikamıza üye olan arkadaşlarımız işverenlerin yasa tanımaz, hukuk tanımaz sendika düşmanı tavırları sonucunda işten atılmışlardır. 178 gündür bu arkadaşlarımız Muğla’nın kara kışına rağmen inadına sadece ekonomik hakları için değil sadece sendikalı olarak çalışmak için değil, aynı zamanda en meşru hakları olan örgütlenme haklarını kullandıkları için işveren tarafından işsizlik ve pahalılık cehennemine atıldıkları için onur mücadelesi de veriyor. 177 gündür getirdikleri bu mücadeleyi 177 gün de sürse inadına kararlıca devam ettirecekler. Sonuçta ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka tekrar sendikalı ve sözleşmeli olarak bu iş yerine gireceklerdir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Muğla halkına da seslenen Olkun açıklamasına şöyle devam etti:

“Muğla halkına diyoruz ki, bu insanlar sizin evlatlarınız. Haksız bir şekilde işten atıldılar. Haksız bir şekilde işsizlik ve pahalılık cehennemine atıldılar. Bu arkadaşlarımızın başına gelen yarın sizlerin evlatlarının başına da gelebilir. Sizlerin evlatlarınız da anayasal haklarını kullandıkları için işten atılabilirler. Bunların önünü kesebilmenin yolu Muğla’nın tek direnişi olan bu haklı direnişe destek vermektir. İnanıyoruz ki Muğla halkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklerini sürdürdüğünde mücadelemiz zafere ulaşacak.”

Hukuki süreç hakkında bilgi veren iş avukatlarından Tacettin Çolak, “Bu duruşmada şu gerçeklik artık kanıtlandı. İki tane tanıktan bir tanesi iş yerinde amir yardımcılığı yapmış yetkili konumda birisi, ikincisi iş yerinde hala çalışmakta olan ya da iş sözleşmesi devam etmekte olan bir sendikalı kardeşimiz. O da işten atılma korkusuyla zorunlu olarak sürekli rapor almak durumunda kalıyor böbrek nakli olması nedeniyle. Bu arkadaşlar bugün ifadelerinde TÜVTÜRK’te özellikle Haziran ayından itibaren Nakliyat İş Sendikası’na üyeliklerin başlamasıyla birlikte, sendikanın yetki başvurusu yapmasıyla birlikte baskıların arttığını ifade ettiler. Bu baskılardan en önemlisi e-devlet şifrelerini işçilerden isteyerek zorla istifa yaptırmaya yöneliyor işveren. O da yetmiyormuş gibi silah göstererek tehditle istifa ettirmek istiyor işveren” ifadelerini kullandı.

İşverenin dava sürecini uzatmaya çalıştığını söyleyen Çolak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşveren Muğla’yla hiçbir ilgisi olmayan, Muğla’da çalışmayan, Ankara’da ikamet eden, Ankara’daki iş yerlerinde çalışan insanları şahit göstererek, onların ifadelerinin Ankara’da alınması suretiyle süreci uzatmak istemektedir. Bugün eğer işverenin tanıkları da hazır olmuş olsaydı mahkeme hem bizim tanıklarımızı hem de işverenin tanıklarını dinleyecekti ve büyük olasılıkla karar verecekti. O kararın da işe iade kararı ve hatta sendikal nedenle fesih yapıldığının tespitiyle birlikte işe iade kararı olacağı kesindi. Mahkeme dosyası bütün belgeleriyle birlikte TÜVTÜRKte Muğla merkezde, Bodrum’da, Milas’ta, Fethiye’de, Marmaris’te açık bir sendikal baskının yapıldığının kanıtlarıyla doludur. Dolayısıyla işveren elinden geldiğince her ne kadar süreci uzatmak için hileli yollara başvursa da bu süreç kısa sürede sonuçlanacak ve biz Muğla’da hakimlerin olduğunu eninde sonunda göreceğiz. İşçi arkadaşlarımızın sloganlarında da belirttikleri gibi TÜVTÜRK’e sendika girecek başka yolu yok.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.