TURMEPA’nın çevre eğitimleri devam ediyor « Hamle Gazetesi

TURMEPA’nın çevre eğitimleri devam ediyor

Bu haber 28 Mart 2019 - 2:14 'de eklendi ve 367 kez görüntülendi.

Ege Üniversitesi Güçlendirme Okulları Fethiye EgeBil İlkokulu öğrencileri aldıkları çevre eğitiminin ardından “Kuş Cenneti” alanında kıyı temizliği yaptı

Nazife Taşdelen

Ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla’da ilçe ilçe gezerek okullarda çocuklara çevre ve deniz eğitimleri veren TURMEPA, bu kez Ege Üniversitesi Güçlendirme Okulları Fethiye EgeBil İlkokulu öğrencilerini ağırladı.

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi’nde 4. sınıflardan 30 öğrenci, aldıkları çevre eğitiminin ardından TURMEPA binasında bulunan Sualtı Atık Sergisi’ni gezerek denizden çıkan atıkları inceleme fırsatı buldu. Sergide en çok denizden çıkarılan motorsiklet dikkat çekti. Daha sonra çocuklarla “Kuş Cenneti” alanında bir kıyı temizleme etkinliği yapıldı ve 133 kg atık toplanarak Fethiye Belediyesi geri dönüşüm tesisine gönderildi. Çocukların ilgiyle takip ettiği bu etkinliğin gelecek eğitim ve öğretim yılında da Muğla’daki birçok okulu dahil ederek sürdürülmesi planlanıyor.

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi, Muğla’da denizlerimiz ile doğal kaynaklarımızın önemine, kirliliğe ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekerek, eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle denizleri korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor.

TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 25 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.