Türkolojinin ünlü ismi Halil Açıkgöz vefat etti « Hamle Gazetesi

Türkolojinin ünlü ismi Halil Açıkgöz vefat etti

Bu haber 26 Kasım 2019 - 9:29 'de eklendi ve 1.235 kez görüntülendi.

Hamle Gazetesi yazarlarından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün ağabeyi Türkoloji camiasının ünlü ismi Halil Açıkgöz İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Kadir Tamer

1970 sonlarından itibaren Türkoloji camiasında pek çok çalışmaya imza atan ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Halil Açıkgöz, 67 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.  Hamle Gazetesi’nin yazarlarından  Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün ağabeyi olan Halil Açıkgöz 27 Kasım Çarşamba günü Turgutlu Pazar Camiinde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra doğum yeri olan Osmancık köyünde toprağa verilecek.

İlk gençlik yıllarından itibaren kültürel konularda faaliyetlerde bulunan ve Türk Milliyetçiliği ve ülkücülük hareketini bir grup arkadaşıyla birlikte Manisa’nın Turgutlu ilçesinde başlatan isimlerden biri olan Halil Açıkgöz, 2013 yılında kalp ameliyatı olmuştu. 1990’dan beri şeker hastalığı çeken Açıkgöz, 2017 yılında Akciğer hastalığına yakalanmıştı ve tedavi görmekte idi. 18 Kasım 2019 günü akşama doğru 2 defa enfarktüs geçiren Açıkgöz, kaldırıldığı hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekte iken vefat etti.

Üniversite tahsili için 1970’te İstanbul’a giden Halil Açıkgöz, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuş ve bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra üniversiteye intisap etmiştir.

Öğrencilik yıllarında önceleri Ötüken Yayınevi’nde musahhihlik yapan Açıkgöz, 8 sene kadar da Cemil Meriç’e asistanlık yapmıştır.

Peyami Safa’nın Hikayeleri, Mehmet İzzet’in Milliyet Nazariyeleri ve Milli Hayat, Aşık Deryami gibi yayınları olan Halil Açıkgöz ayrıca Safiye Erol külliyetini da yayına hazırlamıştır. Ayrıca Kamil Veliyev’in Destan Poetikası’nı da Türkiye Türkçesine aktarmıştır. Bunlardan başka Halil Açıkgöz, Cemil Meriç’le Sohbetler ve Elçibey İle Sohbetler adlı kitaplar yayımlamıştır. Özellikle Orhun Abideleri üzerine olan çalışmalarıyla, abidelerdeki pek çok yanlış okumayı düzeltmiştir. Açıkgöz’ün Türkoloji alanında pek çok tebliği ve makalesi bulunmaktadır. TRT’de yayımlanan belgesellerde de görev alan Açıkgöz, 1989 yılında Türk Dünyası Vakfı’nın Azerbaycan’a 160 kişilik bir aydın grubunu götürmüş ve Azerbaycan meselesini Türkiye kamuoyuna mâl etmiştir.

Bir yandan üniversite tahsili yaparken bir yandan da sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunan Halil Açıkgöz, merhume Samiha Ayverdi’nin teşviki ve yönlendirmesiyle İstanbul Fatih’teki Fevzi Çakmak Caddesinin ağaçlandırmasını yapan ekibe başkanlık yapmıştır. 1978’de başladığı doktorasını, bütün af kanunlarına rağmen bitiremeyen Halil Açıkgöz, doktora tezi olarak Tataristan’a komşu bir özerk cumhuriyet ve Fin-Ugur kavimlerinden olan Hristiyan Mari’lerin dilini çalışmaktaydı. Marilerin Abdülhamid Han’dan destek isteyen bir mektubunu da uluslararası bir sempozyumda sunan Açıkgöz, bilinmeyen bir Fin-Ugor kavminin dil ve kültürünün Türkçe ile ilişkisini ortaya çıkarmak istiyordu.

Halil Açıkgöz’ün, hayatına yön veren iki şahıs olan Samiha Ayverdi (25 Kasım 1905) ve Alparslan Türkeş (25 Kasım 1917)’in doğum günlerinde ebediyete irtihal etmesi dikkatleri çekti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.