Türkmenlere yardım tır’ı yola çıktı

Bu haber 21 Aralık 2015 - 0:39 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

TÜRKMENLERE YARDIM TIR’I YOLA ÇIKTI BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATAN MUĞLA’DAKİ 5 YÖRÜK OBALARI DERNEĞİNİN TOPLADIĞI YARDIM TIR’I MUĞLA’DAN YOLA ÇIKTI.Muğla’daki Yörük Türkmen Dernekleri tarafından Bayır Bucak Türkmenleri için toplanılan bir tır yardım malzemesi yola çıktı.
İlkay Yıldız
Suriye’de Rus ve Suriye’ ordusu tarafından bombardıman altına tutulan Bayırbucak Türkmenleri için Muğla’daki Yörük Türkmen Derneği tarafından başlatılan yardım kampanyasının dahlindeki yardım Ttırıı Muğla’dan dualar eşliğinde yola çıktı.
Muğla, Milas, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri tarafından Kasım ayı sonunda Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerinin kışlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gıda, giyecek ve tıbbi malzeme gibi malzemelerden oluşan yardım kampanyası başlattı. 20 günde Muğla genelinde toplanan bir TIR malzeme sabah saatlerinde Muğla valiliği önünde düzenlenen törenin ardından Hatay’a gönderildi. Yardım TIR’ının yola çıkması için düzenlenen törene Vali Yardımcısı Salih Gürhan, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Toplanan yardımlar hakkında bilgi veren Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, “10 gün gibi kısa bir sürede bu tır hazırlandı. Bu yardımda 13 ton civarında kuru gıda, bakliyat, çocuk bezi, bot, ayakkabı, elbise, kazak, parke, battaniye gibi yardımlar toplandı. Bize ihtiyaçlarının bunlar olduğunu bildirmişlerdi. Bizim hesabımıza göre 20 tonun üzerinde bir yükümüz var. Buradan yola çıkacağız Hatay’da derneğimiz var. Oradaki yetkililerimize teslim edeceğiz. Burada amaç birlik beraberliğimizi en iyi şekilde göstermek. O insanlar vatanın ne olduğunu biliyorlar ve vatanlarına sahip çıkıyorlar. Bizler de Yörük Türkmen Dernekleri ve kurumlarımız ile birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadıkları sıkıntılara kayıksız kalamazdık” dedi.
Muğla Vali Yardımcısı Salih Gürhan ise Muğla’daki 5 Yörük Türkmen Derneği’nin başlattığı yardım kampanyasına vatandaşların ve kurumların katkısı ile toplanan yardım TIR’ının yola çıkacağını belirterek, “Tamamen insanı yardım olarak gönderilecek. Tarihi süreç içerisinde darda ve yolda kalan tüm uluslara yardım ettiğimiz gibi Bayırbucak Türkmenlerine de Muğla olarak karınca kararınca yardım etmeye çalıştık. Bu bir başlangıç. İnşallah bundan sonra bu yardımlar devam edecek” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.