Türkiye’ye 82. İl Mi Geliyor?

Bu haber 12 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 3.496 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

En çok tıklanan haber sitelerinden “Haberler.Com”un önceki gün manşete taşıdığı başlıklardan biri buydu; “Türkiye’ye 82. İl Mi Geliyor?

Doğrusunu söylemek gerekirse Fethiye’nin il olma istek ve çabaları pek ciddiye alınmıyordu. Ben de almıyordum. Ama sonunda medya ciddiye almıştı. Ki önceki gün internette kıyametler kopuyordu. Hangi haber sitesine girseniz aynı başlık: “Fethiye’nin il olması için 60 bin imza toplandı

Bu noktada iki sorunun yanıtı aranıyor:

60 bin imza yeter mi? Yetmezse 100 bin imza yeter mi? Büyükşehir ne olacak?

xx        xx        xx

Fethiye’nin il olma talebi yeni değil. En az 30 yıllık bir hikâye… Sağ partilerin liderlerinin hemen hepsi Fethiye’ye il sözü verdi; Süleyman Demirel, rahmetli Turgut Özal, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz… Ama hiçbirinin iktidarında Fethiye il olmadı!

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan da başbakanlığında böyle bir söz vermedi.

Görünen o ki Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’nin il talebine sıcak bakmıyor.

Fethiye’nin DP’li Belediye Başkanı Behçet Saatçı çıkışları ile ilçesinin talebini sürekli gündemde tutuyor. Talep başta Fethiye Ticaret Odası, FETAV (Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı) ve Fethiye Kent Konseyi olmak üzere 38 sivil toplum örgütü tarafından sahipleniliyor…

Ancak bu konuda AK Partili Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ile biri Fethiyeli olan AK Parti’nin iki milletvekili Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın görüşleri bilinmiyor!

xx        xx        xx

Fethiyeliler plakalarını da hazırlamışlar: 82 F 2015

Fethiye il merkezinde 77 bin 237 nüfusun olduğu düşünülürse toplanan 60 bin imza da hiç de küçümsenecek gibi değil… Ancak il olabilmek için sadece imza toplamak yeterli midir?

Bu güne kadar iller “il olmaları gerektiği”, “il olma şartlarını taşıdıkları” için il olmuştur.

Doğrusu ben Fethiyeli hemşerilerimizin il olma ısrarlarını da anlayamıyorum.

Geçmiş yıllarda Muğla İl Merkezi’ne olan uzaklıklarına şikâyetlerini hep anlamışımdır. Ancak şimdi 60 bin imza verenin yılda 6 bininin il merkezine bir bürokratik işi için gelmek zorunda olduğunu da sanmıyorum. Tabi Fethiye’nin, Seydikemer’in Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinin ayda bir yapılan meclis toplantısına yetişmeleri zor oluyor, ama…

Fethiyeliler ve Seydikemerliler Fethiye’nin il olmasını istiyorlarsa buna da saygı duyulur.

Kimse de kalkıp “Fethiye il olmasın” diye imza kampanyası başlatmaz. Ki CHP’li Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ta kampanyaya bir imza verip destek olmuş.

Acaba birisi gerçek, birisi çakma Fethiyeli olan CHP’li Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan ve Tolga Çandar ile Ortacalı MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan da destek veriyor mu?

xx        xx        xx

Önceki gün sitelerde yer alan haberlerde “Fethiye Kent Konseyi Başkanı Mustafa Şıkman, imza kampanyasına Ortaca, Dalaman, Çavdır, Seydikemer, Kaş, Kalkan halkının da büyük destek verdiğini hatırlattı. Bu yerlerde yaşayan insanların Fethiye’ye gelerek imza attığını kaydeden Şıkman, bu talep doğrultusunda komşu ilçelerde de imza stantlarının kurulacağını açıkladı.” denilmekte…

ÇavdırAntalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir köy. Artık mahalle… Kaş gibi Kalkan da Antalya’nın ilçesi… Kaş ve Kalkan’ın Fethiyelilerin kampanyasını desteklemeleri gayet doğal… Fethiye, Antalya il merkezinden daha yakın…

Antalya’nın Elmalı ilçesinde de stant açılabilir. Elmalı-Antalya 1 saat 39 dakika. Buna karşılık Elmalı-Fethiye 1 saat 57 dakika… Yok, olmaz. Neredeyse 2 saat. Elmalı-Fethiye’ye bağlanmak istemeyebilir. Kumluca’da bağlanmak istemez. Çünkü Antalya il merkezine 1 saat 35 dakika, Fethiye’ye ise 3 saat mesafede…

Ancak Kaş, Kalkan kesin bağlanır.

Antalya’ya 3 saat mesafede olan Kaş, Fethiye’ye 1 saat 16 dakika; Antalya’ya 3 saat 11 dakika mesafede olan Kalkan ise Fethiye’ye 1 saat 12 dakika mesafede.

Fethiye ile Muğla il merkezi Menteşe arası ise 1 saat 44 dakika…

Anlaşılan Fethiye’nin artık en büyük il olma gerekçesi “mesafe” değil…

xx        xx        xx

Fethiye’ye Seydikemer ile Kaş ve Kalkan’ı eklediniz mi 4 ilçeli bir il oluyor. Antik Karya’nın Çine Çayı (Marsiyas)  Dalaman Çayı (İndos) arasında bulunduğu göz önüne alınırsa, Dalaman’da Fethiye’nin ilçesi olabilir. Böylece 5 ilçe olur. Malum Dalaman Çayı’ndan ötesi de Antik Likya…

Tabi Ortaca ve Dalaman’da imza stantları kurulurken “Fethiye’nin il olması halinde Muğla’ya mı, Fethiye’ye mi bağlı olmak isteyecekleri” de sorulmalı…

Ortacalılar, Dalamanlılar ne yaparlar bilemeyiz.

Bildiğim bir şey varsa, Menteşe’nin Sınırsızlık Meydanı’nda bir imza standı kurulması halinde seve seve bende gönülden imza veririm. Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın verdiği imzayı ben neden vermeyeyim!

İnanıyorum ki meydandan geçecek her Muğlalı o imzayı verecektir. Çünkü Fethiye’nin il olup olmaması Muğlalıları etkilemiyor. Belki Muğla o zaman daha çok yatırım alabilir. Hatta belki Büyükşehir Belediyesi de kalan 9 ilçeye daha çok ve hızlı hizmet götürebilir…

Tabi ben yine de Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık o imzayı neden verdi merak ediyorum. Muğla’nın 6 milletvekili 4 Muğla, 2 Fethiye diye ayrılır; Muğla 4 CHP’li Milletvekili çıkarırken, Fethiye’de 1 CHP, 1 AK Parti paylaşılır diye olabilir mi?

xx        xx        xx

Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçebilmesi için 850 bin nüfus gerekiyordu. O nüfus yakalandı, il olundu… Şu anda Muğla ilinin nüfusu 909 bin 843. Buna karşılık Fethiye’de 145 bin 643, Seydikemer’de 58 bin 771 ve Dalaman’da 35 bin 958 nüfus bulunmakta. Toplam 240 bin 372 yapıyor. Fethiye’nin ayrılıp il olması halinde Nüfusu 669 bin 471’e inen Muğla’nın Büyükşehir statüsü ne olur?

Sorunun yanıtını bilmiyoruz. Önümüzde bir örnek de yok. Ancak Muğla’nın nüfusu 850 binin altına düşmesi halinde düz mantıkla baktığımızda Büyükşehir statüsünün kalkması gerekir. Hükümet bunu istemezse, Fethiye’nin topladığı imzalar bir işe yaramayabilir!

Acaba diyorum Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık Muğla’nın Büyükşehir statüsünden çıkması için o imzayı vermiş olabilir mi diye de düşünmüyor değilim!

xx        xx        xx

Ben inanıyorum ki, Fethiye’nin il olması ve bunun sonunda Muğla’nın nüfusunun 850 binin altına inmesi halinde Büyükşehir statüsünden çıkmamız gerekir. İyi de olur… Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere Büyükşehir’den kimsenin memnun olduğu görülmüş değil…

Kime dokunursan bir dokun, bin ah işit… Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı belki de bu yüzden il olalım çabası içinde… Hadi O CHP’li Büyükşehir’e DP’li olarak muhalif. CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a ne demeli? Önceki gün yapılan Büyükşehir Meclis Toplantısı’na katılmadı. Muhtemelen ilçelerdeki yolların paylaşımına tepki ile gelmedi…

Eğer Fethiye’nin il olması halinde Muğla Büyükşehir Belediyesi ortadan kalkacak, beldeler belde; köyler yeniden köy olacaksa Muğla’nın bütün ilçelerine stant kurun eksiksiz herkesin imzasını alın…

Belki de CHP’li Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık bu beklenti içinde imza verdi… (!)

Bu beklenti ile bende imza veririm, gelin alın.

xx        xx        xx

Unutmadım. Bu gün CHP’nin kontenjan adaylarını yazacaktım. Fethiye’nin il olması çok daha önemli. CHP’nin kontenjanlarını yarın paylaşırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

10 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 12 Mart 2015 / 03:19

Sayın Özgür iyi söylüyorsunuz güzel söylüyorsunuz da daha büyükşehir yasasında toplam nüfus şartını bilmiyorsunuz.Büyükşehir olmak için toplam nüfus şartı 850 değil 750 bindir.

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir_belediyeleri

100 bin azımsanacak bir sayı değil.Bugün Menteşe’nin toplam nüfusu 100 bini geçti diye neredeyse tüm Muğla yerel gazetelerinde haber olmuştu hatırlarsınız.Demek ki 100 bin çok şey değiştirir.

Fethiye’nin il olma isteği konusuna gelince de bence mantıklı bir istek değil.Eğer Fethiye il olursa;
1- Fethiye Belediyesi’ne ait olan toplu taşıma araçları,su ve kanalizasyon idaresine bağlı araçlar vb taşınır taşınmaz mallar geri tekrar Fethiye Belediyesi’ne mi geçecek??
2- Muğla Büyükşehir statüsünü kaybederse eğer bunca alınan yeni araç, şişirme kadrolar, vb durumların akıbeti ne olucak??
3- Büyükşehir statüsünü kaybeden Muğla da haliyle tekrar özel idare kurulacaktır.Bu kadar mal paylaşımı yapılmışken geri verin mallarımı mı diyecek??
4- Muttaş adı altında kurulan Büyükşehire bağlı bir şirket var ve bu şirket büyük bir havaalanı taşımacılığı ve deniz taşımacılığı işini yürütüyor.Şimdi kapanan Büyükşehirin bu denli bir genele hitap eden şirketinin akıbeti ne olucak? Doğal olarak kapanacak…O zaman havaalanı taşımacılığı tekrar eski faiş fiyatlı sisteme mi dönecek??
5- Büyükşehir olalı ve kapanan özel idaresi ve belde belediyeleri ile neredeyse 1 sene oldu.Hatta 345 gün oldu…Şimdi yarın eğer Fethiye il olursa ve mantıken Büyükşehir statüsü kaybedilirse o zaman Ferhan Şensoy’un filmi gibi “Pardon!!..” deyip geriye mi dönücez??

Bence Fethiyeliler bu isteklerini Büyükşehir yasası tartışılırken ortaya koyucaklardı.Bu istek bence çok zamansız oldu.Büyükşehire alışıyoruz diye 1 sene geçti.Şimdi tekrar başa dönmek ne kadar mantıklı?? MUSKI ve Ulaşım Daire Başkanlığı başta olmak üzere yüklü yeni araç alımı yapıldı Büyükşehir himayesinde.Bunların parası hepimizden çıktı.Hesapsızca para harcandı.Bu kadar paranın üstüne soğuk su mu içelim şimdi??Niçin il olma isteği için 2 sene önce çaba harcanmadı??Fethiye Belediyesi elinden birşeyler gidince niçin “YANDIM ANAM” diye feryad figan bir çaba içine girdi??2 sene önce niçin istemiyordunuz il olmayı yada niçin 2 sene önce bu güçlü hareketi çabayı organize etmediniz??

MUĞLA BU GÜNE KADAR HİZMET GELSİN DİYE BOŞUNA ÇABA SARF ETMİŞ. VE BU SONRADAN HAREKETE GEÇENLER OLDUĞU MÜDDETÇE DAHA DA ÇOK ÇABALANIR İSYAN EDİLİR…

yasin dikik 12 Mart 2015 / 08:27

otbüsle fethiye muğla arası fethiye merkez 2,5 saat seydikemer merkez 3 saat bekçiler yaklaşık 4 saat kumluova yaklaşık 3 saat kaç kişi arabayla gelebilirki herhangi bir iş için 1 gün gitti günlük büyükşehire çalışmaya gidip gelen memurlar var onlara insaf tarihiyle kültürüyle muğla fethiye arasında uçurum var muğla karya uygarlığı fethiye likya uygarlığına ev sahibi yapmış muğla antalya denizli burdur illerini arasında kalımış tampon bir bölge antalyadan kaş kalkanı dalamnı denizli çamelini burdur gölhisar dirmil çavdırı ekleyince büyük resim daha iyi ortaya çıkacaktır ayrıca bu işe destek vermeyen siyasetçilere halk karşısına gelip oy isteyince sormayacakmıdır biz muğlanın esaretinden ne zaman kurtulacaz diye

MBAYRAKTAR 12 Mart 2015 / 08:51

sayın özgür bende bir Nazillili olarak fethiyenin il olmasını desteklerim. ancak bugün türkiyede fethiyeden daha büyük daha ekonomisi gelişmiş 20-22 tane daha ilçe var başta benim ilçem nazilli olmak üzere Tarsus ödemiş bandırma çorlu Akhisar Turgutlu Şereflikoçhisar İskenderun vs vs bunlar ne olacak bunlarda il olmak isteyecek o zaman büyükşehir yasası tamamen ortadan kalkması gerekiyor. bu ilçelerde yaşayan halkta imza toplayacak il olalım diye.. büyük şehir yasası hükümetimizin 2023 vizyonunun bir parçasıdır. büyük türkiye hedefidir. kaynakların daha etkin kullanımının bir hedefidir.Bence Fethiyeli yada Nazillili yada diğer büyük ilçeler bu konuda çok geç kalmıştır. büyük şehir yasası çıkmadan bu mücadele yapılmalıydı.

Hamle Gazetesi 12 Mart 2015 / 09:11

Uyarınız için teşekkür ederim. 750 sehven 850 olmuş. Saygılar. (Özcan Özgür)

ndincer 12 Mart 2015 / 12:42

Fethiye 130 km uzak diyenlere bodrum da 125 km uzaklıkta olup bir dunya markasıdır bence bodrum da il olmayı hem nüfus hem de ekonomik bakımdan hak ediyor. Turgut reis ilce yapılır.güllük ilce olur.milas örende katıldığı oldu iste bence asil sorun belediye gelirlerinde bunun ele alınması lazim.illeri bolerseniz hic kimse büyükşehir olmak istemez daha fazla niye vergi odesin millet bir yeri il yapmakla sorunlar çözülüyor mu hayır o zaman gelin ilce belediyelerinin ellerini guclendirelim .yukarıdaki arkasında bahsettiği gibi fethiye gibi bekleyen 20ye yakin ilce var bu sorunu cozmez.

yasin dikik 12 Mart 2015 / 13:30

sayın iibf/kktc li arkadaşım bütün araçlar sizin olsun kadrolrımız şişsin borçlardan üzerimize düşeni alalım hepsi bir yasa teklifine bakar 10 kere fethiyeden muğlaya gidip gelin o zaman göreyim seni hatta seydikemerde bekçilerden gelip gidin o zaman düşüncelerinizi alalım

reşat öztepe 12 Mart 2015 / 14:15

Gocuman; Yazınızı bekliyordum. Fakat bu Meal de beklemiyordum. Fethiye nin İlolması buyurduğunuz gibi yeni değil. çokeskilerden. Amma, bu seferki biraz değişik. Fethiye’nin konumu ve konuşlanması biçiminde ele alırsak,oldukça genişbir hinterlanda sahiptir. Hizmet anlamında BB Başkanı ve Meclisi ile oldukça sorunlar yaşanmaktadır. Stop etmiş yada ettirilmiş durumu var Fethiyenin. Tarihte hiç bu kadar sıkılmadı yada sıkıştırılmadıydı Fethiye. Çıkışı ancak İL olmaya bağlı değil ama, bir çıkış kapısı olabilir belki. İl Olmasını isteyenlerdenim.sevgi ve saygı.

ndincer 12 Mart 2015 / 15:23

Değerli yasin kardesim bende isim düştüğünde bodrum dan geliyorum o zaman bodrumda il olsun bizde 130 km uzagiz. O zaman Türkiye de alanya Tarsus nazilli ve 20ye yakin ilçede il olsun niye yanlız siz diğerlerinin de buna hakki var.bencil olmayalım.

ndincern 12 Mart 2015 / 17:16

Sevgili göztepe kardeşim sen 12yildir AKP il ve ilce yönetiminde görev yaptın niye o zaman il yapmadım yapsaydin muğla büyük şehir olmayacaktı sindi ne değişti de boyle diyon hicbir şey stop etmedi

İİBF / KKTC 12 Mart 2015 / 20:27

Sayın Yasin Didik iyi konusuyorsun hos konusuyorsun da soylediklerinin mantikli alakasi yok.Bir ilcenin il olmasi km ye bagli olsaydi Konya’nin Aksehir ilcesi Eregli ilcesi Fethiye’den daha cok hak ediyordur.Aksehir 140km, Eregli 150km mesafe uzaklikta Konya il merkezine.Eger Turkiye’nin siyasi haritasina da acip bakarsan Konya’nin yuz olcumu ve ilce sayisiyla 3 tane Mugla ettigini de gorursun.Aksehir ve Eregli’yi cok iyi bildigim icin ornek gosterdim daha nice ilce vardir Turkiye de bu denli buyuk…Il olmak icin yaptiginiz baskiyi toplu tasimanin gelistirilmesi yonunde kullansaniz daha faydali bir istekte bulunursunuz.Mugla il merkezinden Ula’ya kadar tramvay hatti yapilsa, Sakarin tepesinden Gokovaya teleferik yapilsa ve yine gokova fethiye arasinda hizli ve etkin bir ulasim agi kurulsa 3 saatlik yol olur sana en fazla 2 saat.
Cozum il olmak degil senin ulasim derdin icin.Arz talep dongusunu duzgun kurmak gerek…
FETHIYE’NIN IL OLMASI BENCE HAYAL URUNUDUR.TURKIYE’DE BUNCA EKONOMIK ANLAMDA GELISMIS ILCE VARKEN HICBIR HUKUMET BU TOPA CIKMAZ HEPSI TOPU TACA ATAR.FETHIYE’NIN IL OLMASI DEMEK EN AZ 15 BUYUK ILCENIN DAHA IL OLMAYI ISTEMESI DEMEKTIR.O ZAMAN 82 DEGIL 100 NUMARALI PLAKA GORMEK HAYAL OLMAZ…