Türkiye’nin Örnek Laboratuvarı « Hamle Gazetesi

Türkiye’nin Örnek Laboratuvarı

Bu haber 01 Şubat 2018 - 0:23 'de eklendi ve 892 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Ticaret Borsası ve Zeytindostu Derneği’nin ortak katkıları ile Ticaret Borsası bünyesinde kurulan ‘Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’ düzenlenen törenle açıldı. Türkiye’de tek olma özelliğine sahip Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde zeytinyağı tebliğinde bulunan kızışma, çamurumsu tortu (posa), küflü-rutubetli, şarabımsı-sirkemsi-asidik-ekşimsi, metalik ve diğer kusurların tespiti yapılırken, zeytinyağı analizi konusunda yeni uzmanlar yetiştirilmesi hedefleniyor.

Muhittin Direk

Gıdaların işitme, dokunma, koklama ve görme ile algılanan karakteristiklerini hissetmek, ölçmek, analiz etmek ve yorumlamak için Türkiye’de ilk olan Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi, Menteşe İlçesi’nde düzenlenen tören ile açıldı. Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen,  kurum müdürleri katıldı.

Açılışta konuşan Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, Muğla’daki kurumlar ile el ele vererek Muğla’nın marka değerini yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Gökmen, “Bugün de Muğla’nın marka değerlerinden birisi olan Zeytin ve Zeytinyağı’nı konuşacağız. Biz oda olarak dört duvar arasında sıkışıp kalan değil, projeler üreterek üreticilerimizin kazançlarına katkı sağlamak istiyoruz. Bugün açılışı yapılacak olan Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi de bunlardan birisi” dedi.
Önemli bir çalışma

Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nin Türkiye’de ilk olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Uluslararası boyutta ekspertelerinin oluşması ve tadım komisyonlarında dünya çapında yer almasını sağlayacak bir yapı. Zeytin, yetişmesinden, sıkılmasından ve sunulmasına kadar geçen süreç içerisinde önemli eksikliklerimiz, düzeltilmesi gereken ve revize edilmesi gereken süreçlerimiz var. Memecik zeytininden elde edilen zeytinyağının içinde ihtiva ettiği zenginlik açısından dünyada birincilik ödülleri alabilen bir zeytinyağı kalitesine sahip olduğumuzu önce ülkemize, sonra bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Bunu eğer biz daha da arttırır ve sunmasını becerebilirsek, dünyada ilaç gibi satılabilin bir ürün haline getirip, katma değerini çok daha üst noktaya çıkarma imkânımız ve kabiliyetimiz var” diye konuştu.
Muğla Valisi Esengül Civelek, Duyusal Analiz Laboratuvarının Muğla’ya kazandırılmasında emeği geçek Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Muğla Ticaret Borsasına ve Zeytindostu Derneğine teşekkür etti. Vali Civelek, Muğla’nın tarımda güçlü bir potansiyeli elinde bulundurduğunu belirterek, zeytinin tarımsal bir ürün olarak önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışı katılımcılar tarafından yapıldı. Törende katılımcılara küçük kaseler içinde analizleri yapılmış ve yapılmamış zeytinyağı dağıtıldı. Kokusu ve tadı hakkında katılımcılardan bilgiler alınırken, zeytinyağının faydaları ve korunma şekilleri hakkında da bilgiler verildi.

25 uzman personel bulunuyor

Muğla Ticaret Odası bünyesinde kurulan ‘Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde 25 uzman personel görev alıyor. Türkiye’de tek olma özelliğini bulunduran ‘Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde zeytinyağında yapılacak duyusal analiz ile kızışma, çamurumsu tortu (posa), küflü-rutubetli, şarabımsı-sirkemsi-asidik-ekşimsi, metalik ve diğer kusurlar tespit edilebilecek. Zeytinyağı analizi konusunda yeni uzmanlar yetiştirilmesi hedeflenen Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde önümüzdeki süreçte ayrıca zeytin üreticilerine de kaliteli üretim hakkında eğitimlerin verilmesi planlanıyor.

Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarının, mevzuatta yer olan fiziksel, kimyasal ve analizlerle tespit edilemeyen özelliklerinin belirlenmesi için gerekli olduğu açıklanırken, analiz sonuçları yapılan hataların kaynağı hakkında bilgi vermekle birlikte kaliteli ürün elde edilmesi için fayda sağladığı belirtildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.