Türkiye’nin Dostları

Bu haber 29 Nisan 2015 - 23:27 'de eklendi ve 5.205 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Yüksek dağına kar yağarken denizinde yüzülen sayılı ülkelerden biriyiz. Deniz için gelenler aynı yöredeki ormanda avcılık zevkinde de tatmin olmaktadır. Karadeniz yağışlı, Akdeniz güneşli, Doğu Anadolu da kar var. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz ile çevrili adeta yarım ada şeklindeki bu güzel ülkenin Asya ile Avrupa’nın birleştiği İstanbul Boğazı asma köprüleri ve tarihi camileri, sarayları adeta asırlar boyu dünyaya adalet dağıtan hükümdarların unvanını taşıyan tarihini canlı tutan eserler ülkesi.

Bu kadar güzelliklerin düşmanı devamlı olmuş ve olacak demek zorundayız. Son 60 yılda yaşadığımız olayları hatırladığımızda karşımıza şunlar çıkar; 1940 İkinci Dünya Savaşı’na Türkiye girmedi. Savaşı başlatan Almanlar bizim Cumhuriyetten de evvel dostumuz olan ülkedir. Birinci Cihan Savaşı’nda İngilizlerle, Ruslarla, Çanakkale’de İngilizlerle savaştık. Kurtuluş Savaşı’nda İngiliz silahı ile Yunanlı karşımızdadır. İngilizler İstanbul’u işgal etmişti. Savaşı kazanıp düşmanı kovduktan sonra sulh masasında gene İngilizler.

Misak-i Milli sınırımız Musul-Kerkük iken, daha sonra gene İngiliz oyunu ile sınırımız Habur Çayı’na çekiliyor. Bu hakkımızı iyi bilen Irak Kralı Faysal ve Başbakan Nuri Sait Paşa, 1945’de Musul ve Kerkük sınırını bize teklif etmişlerdir. Hatay’ın 1938’de Fransızlardan alınışı ile Suriye’nin Hatay hakkındaki muhalefeti Irak yönetimini rahatsız ediyordu. O günkü Irak ile bugünkü Saddam’ın arasındaki farkı bilmek zorundayız. Osmanlı yönetiminde 400 yıl kalan Bağdat ve Şam’da yaşayan Müslümanların Türkiye’ye hala bağlılığı dünyaca bilinir.

1940’lardan sonra Dünya iki blok haline geldiğinde Rusya bir yanda İngilizler öbür tarafta olmuştur. Bizim çok eskilerden gelen dostumuz Almanlar ’da mecburen Batı bloğundadır.

Amerika Batı bloğunun patronudur. İkinci Cihan Harbi’nde, İngilizleri ve Fransızları, Almanya yutacağı bir anda Amerika yetişmiştir. Aynı Almanya, Rusya’yı bitireceği anda gene Amerika Almanları arkadan vurmak suretiyle Ruslara yardım etmişti.

ABD sayesinde Ruslar savaşı kazanmış oldu. Neticede, daha da barbar ve komünist yöntem ile etrafını işgale başlamıştı. Türkiye rejim anlaşmazlığı ve Rusya’nın kalleşliğini tarih boyu bildiği için diğer batılı düşmanlar içinde olmasına rağmen ABD’nin patron olduğu birleşmiş milletlerden yana olmuş ve NATO gibi ünlü kuruluşun da üyesidir. Bundan sonraki yıllarda, Rusya güçlü ise Batılılar Türkiye’ye çok değer vermişlerdir. Rusya’nın çöküşü ile Birleşmiş Milletler’in Türkiye hakkındaki yakınlıkları yön değiştirmiştir. Ülkelerde yönetimleri değiştirebilen ABD gizli teşkilatı, Türkiye’de 1960 ihtilalini adeta hazırlamıştır. Milletin sevgilisi olan Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idamına mani olmadılar. Ama şimdi bir insan kasabı cani Apo’nun idamına mani oldular. Zaten evvelce PKK’yı Kuzey Irak’ta destek olmuşlardı. Kuzey Irak’ta bir kürt devleti kurulmasına yeşil ışık yakan Amerika, Türkiye’nin terörle 20 sene mücadele etmesine seyirci kalmıştır. Saddam sebebiyle Körfez Savaşı denilen tek taraflı baskın savaşında Türkiye’nin zararı 60 milyar dolar olarak tespit edildi. Ekonomi bu yazının yazıldığı tarih olan 2001’de bir türlü düzelemedi. Yetmedi tekstile ambargo koydular. Irak ile petrol takasını bir açıp bir kapatırken güney doğuda insanlarımız yarı aç yaşamaya zorlandı. Yıllarca terör ile savaş halimizle alay ettiler. İncirlik’ten kalkan uçak Kuzey Irak’tan yani Amerika için dost olan terör cennetinden alkışlanarak hedefe gidiyordu. Çekiç Güç olayını unutmadık. Şimdide terör ejder olup Amerika’ya da zarar verince, karargah Türkiye olsun, buradan terörün kökünü kurutalım. Evet olur. Ama ilk önce sizin koruduğunuz terörün kralı Öcalan’ı izin verinde asalım.

Sonra sizin teröristleri de yok edelim. Görüleceği gibi 14 yıl evvel yazılan bu yazı güncelliğini hala koruyor.

Türkiye 3 Kasım 2002’den itibaren büyük gayretle ekonomisini bazı baskılardan kurtarmıştır.

Netice: Yurt içinde bir sürü kuruluş bilerek veya bilmeyerek ülke aleyhine çalıştığı tespit edildi. 7 Haziran seçimi bu bataklığı kurtarmak için çok önemlidir. Milletimiz bunu bilmektedir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.