Türkiye’nin Batılı Yüzü…

Bu haber 23 Ocak 2016 - 0:20 'de eklendi ve 1.024 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) denildi mi akla ilk gelen Sabancı ve Koç aileleri olur.

Ömrümüz bu iki ailenin şahsında “Zenginler Kulübü” denilen TÜSİAD’a sövmekle geçti. Çünkü o kulübün üyesi değildik ve dolayısıyla zenginde değildik. Halkın başına, başımıza hangi kötülük geliyorsa onlardan geliyordu. Sanki Koç’lar, Sabancı’lar olmasa ülke güllük gülistanlık olacak…

Bize böyle belletilmişti.

Onlar hep düşmanlarımızdı. Ama onlar bizi düşmanları görmemişlerdi.

Koç’lar da, Sabancı’lar da “yurtsever” ailelerdi…

 

xx           xx           xx

TÜSİAD’ın, üyeleri Sabancı’ların, Koç’ların sermayelerini alıp sırtlarına ülkeyi terk ettiklerini düşünebiliyor musunuz?

Ülke ekonomisinin %8’i Koç Ailesi’nin elindeymiş. Sabancı’ların daha az olmasa gerek. Boyner’leri ve ötekileri eklediğinizde “Kamu sermayesini” bir kenara koyduğunuzda ülke ekonomisinin en az yarısına hakim olduklarını görüyoruz.

Emperyalizme kafa tutuyor diye saygı duyduğumuz İran, uluslararası sermayeyi çekebilmek için kapısını penceresini açtı…

Başbakan Ahmet Davutoğlu da daha geçtiğimiz günlerde ülkemize yatırımcı çekmek için İngiltere’ye gitmiş ve önemli görüşmeler yapıp Davos’a geçmişti.

Tabi yabancı sermaye de öyle davet edildiği her yere gitmiyor. Nazlı… Hukukunun “evrensel” olup olmadığına, demokrasinin işleyip işlemediğine bakıyor…

 

xx           xx           xx

Koç ailesinin üçüncü kuşak patronu Mustafa Koç önceki gün aramızdan ayrılmasaydı, Davos’ta konuşma yapacaktı. Gururumuz olacaktı. Davos zirvesinde Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Emma Watson’ın sorularını yanıtlamaya hazırlanıyordu.

Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur” çağrısını tekrarlarken, daha iyi bir yaşam ve iş ortamı için cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulamayı planlayan Koç, son açıklamasında da bu konuya değinmişti.

Davos‘taki toplantı öncesinde HeForShe‘ye açıklama yapan Koç, “Çalışanlarımızı ve Türkiye’nin dört bir yanından erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği için harekete geçmeye davet ediyoruz” demişti.

 

xx           xx           xx

Koç ailesi yakın zamanda da Antalya‘da düzenlenen ‘G20 OECD Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki‘ konferansında konuşan Ali Koç’un sözleri ile gündeme gelmişti.

Ali Koç o zaman işsizliğin dünyada büyük bir sorun olduğuna değinerek, şöyle demişti:

Her kesimden milyonlarca insanın umutları yok oluyor, hayatları kararıyor ve onlar açısından dünya yaşanmaz bir konuma geliyor. Tabi ki bu gidişat da berberinde sosyal sorunlar ve ciddi gerginlik getiriyor. Ben şahsen 6 ve 8 yaşında iki çocuk sahibi bir baba olarak çocuklarımızın geleceğinden, bu gidişata baktığımız zaman, endişe duymamak mümkün değil diye düşünüyorum. Eminim bu da hepiniz için geçerlidir.

Bu sözlere şaşmıştık.

Emperyalizmin yerli işbirlikçisi kapitalist bir ailenin ferdi nasıl böyle konuşur diye şaşırılmıştı…

 

xx           xx           xx

Erken ve en verimli olacağı yaşlarda aramızdan ayrılan Mustafa Koç’un ölümü de şaşırtıcı oldu. 55 yaş oldukça erken bir yaş…

Ben Koç ailesinin bir hastanesi olduğunu bilmiyordum. Amerikan Hastanesi onlarınmış.

Milyar dolarların yanında bir de hastane sahibi olsan ne olacak?

Kurtaramadılar işte!

Emir Allah’ın…

Mustafa Koç’un cenazesi yarın toprağa verilecek. Kefenlenip, gidecek. Yanında hiçbir şey götüremeyecek.

İnsanın ölümünde beraberinde günahlarından ve sevaplarından başka götürebileceği hiçbir şey yok, ama “servetinin dışında” bırakabileceği şeyler; hayırları, iyilikleri ve eserleri var. Mustafa Koç ta hayır, hasenat sahiplerindenmiş. Ki kendisi Akdeniz Foku Badem’i “evlat” edinmiş bir “insan” evladı idi…

 

xx           xx           xx

1960 yılında Ankara’da doğan evli ve iki kız çocuğu babası olan Mustafa Koç, Koç Ailesi’nin 3. kuşak üyesi ve Rahmi M. Koç’un en büyük oğludur. Kardeşleri Ömer Mehmet Koç (1962) ve Ali Yıldırım Koç (1967)’tur.1980 yılında İsviçre ’de Lyceum Alpinum Zuoz’u bitirdikten sonra ABD ’de George Washington Üniversitesi İşletme bölümünden 1984 yılında mezun olmuştur.

Ama hemen holding patronu olmamıştır.

Eğitiminin ardından çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta otomobil satış görevlisi olarak başlamıştır.

Mustafa Koç 1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan,

Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. Mustafa Koç 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığında bulunuyordu.

 

xx           xx           xx

Hep şirketlerinde bir ömrü olduğu söylenir.

Doğrudur. Şirketlerde doğarlar, büyürler ve değişik nedenlerle ölürler.

Koç Holding’in ömrü genç Türkiye Cumhuriyeti ile bir… Halen ayakta… Belki de bunun sırrı Mustafa Koç’un eğitiminden sonra nereden işe başladığında saklı.

Galiba Koç ailesine bakarak genç Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımak, anlamak ta mümkün…

 

xx           xx           xx

Hep anlatılır. Mustafa Kemal Atatürk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ardından Cumhuriyet’i kurup, Cumhurbaşkanı olduğunda Sovyet Elçisi Averof ile aralarında bir içki sofrasında ilginç bir diyalog geçer. AverofŞu anda istediğinizi yapabilirsiniz. Bu güce sahipsiniz. İsterseniz toprakları köylüye dağıtabilirsiniz. Köylü Devrimi yapabilirsiniz. Neden yapmıyorsunuz?” diye sorunca Atatürk şöyle yanıt verir:

Evet istediğimi yapabilirim. Toprakları köylülere dağıtabilirim, ama bu köylü bir vakit sonra toprağı alıp götürüp ağasına teslim eder. Doğrusu köylünün gelip o toprağı bizden istemesi. Benim ne işçim var ne burjuvam var. Biz önce burjuvaziyi yaratmalıyız.

İşte Atatürk’ün eksikliğini duyduğu o “burjuva ailesinin” Koç Ailesi olduğunu söyleyebiliriz…

 

xx           xx           xx

Rahmetli Mustafa Koç, Koç Ailesi, TÜSİAD ve üyeleri için ülkemizin çağdaş, özgürlükçü, batılı yüzü diyebiliriz… Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği “Çağdaş, muasır, medeniyetler seviyesinin” temsilcileri diyebiliriz… Senelerce işbirlikçileri, mandacıları, demokrasi-özgürlük düşmanlarını yanlış yerlerde aramışız..

Umarız bu yüz ülkemizin yakın gelecekteki yüzü olur.

Umarız tüm işadamlarımız, sermayedarlarımız Mustafa Koç gibi burjuva kültüründen nasiplenip, en az Mustafa Koç kadar yurtsever, demokrat ve “insan” evladı olurlar.

Umarız yarın Mustafa Koç’un cenazesinde, şu sıkıntılı günlerimizde ülkemizi yönetenler iktidarı ve muhalefetiyle yan yana olurlar…

Sadece Koç ailesinin değil, ülkemizin başı sağ olsun. Rahmetli Mustafa Koç’un cennet mekanı olsun…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.