Türkiyem

Bu haber 31 Aralık 2015 - 0:01 'de eklendi ve 3.620 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Yüksek dağına kar yağarken, denizinde yüzülen sayılı ülkelerden biriyiz. Deniz için gelenler, aynı yöredeki ormanda avcılık zevkinde de tatmin olmaktadır. Kara deniz yağışlı, Akdeniz güneşli, Doğu Anadolu’da kar var. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz ile çevrili yarım ada olan güzel ülkemin daha pek çok, başka hiçbir ülkede olmayan tarihi ve en son mimari eserleri var. Güzel ülkemin, Asya ile Avrupa’yı bağlayan asma köprüleri, tarihi camileri ve sarayları ecdadımızın kimliğini anlatır.

Asırlar boyu dünya ya adalet dağıtan hükümdarların unvanını taşıyan tarihini canlı tutan eserler ülkesi…
27.9.2001 yılında yazılan bu yazı da güncelliğini koruduğu için tekrar ediyoruz…
TÜRKİYE’NİN DOSTLARI
Bu kadar güzellikleri bir arada toplayan ülkenin devamlı düşmanları olmuştur ve olacaktır demek zorundayız. Son altmış yılda yaşadığımız olayları hatırladığımızda karşımıza şunlar çıkar;
1940’da İkinci Cihan Savaşı’na Türkiye girmedi. Savaşı başlatan Almanlar, bizim cumhuriyetten de evvel dostumuz olan ülkedir. Birinci Cihan Savaşı’nda İngilizlerle ve Fransızlarla Çanakkale’de, Kafkaslar’da Ruslarla savaştık. Kurtuluş Savaşı’nda İngiliz silahı ile Yunanlı karşımızdadır. İngilizler İstanbul’u işgal etmişti. Savaş kazanıp düşmanı kovduktan sonrada barış masasında gene İngilizler.
Misakı Milli sınırı Musul – Kerkük iken, daha sonra gene İngiliz oyunu ile sınırımız Habur Çayı’na çekiliyor. Bu hakkımızı iyi bilen Irak Kralı Faysal ve Başbakan Nuri Sait Paşa, 1945 yılında Musul ve Kerkük sınırını bize teklif etmişlerdir. Hatay’ın1938’de Fransızlardan alınışı ile Suriye’nin Hatay hakkındaki muhalefeti Irak yönetimini rahatsız ediyordu. O günkü Irak ile bu günkü Saddam’ın arasındaki farkı bilmek zorundayız. Osmanlı yönetiminde 400 yıl kalan Bağdat ve Şam’da yaşayan Müslümanların Türkiye’ye bağlılığı dünyaca bilinir.
DÜNYA İKİ BLOK OLMUŞTU
1940’lardan sonra Dünya iki blok haline geldiğinde, Rusya bir yanda, İngilizler öbür tarafta olmuştur. Bizim çok eskilerden dostumuz olan Almanlar da mecburen batı bloğundadır.
Amerika batı bloğunun patronudur. İkinci Cihan Harbi’nde İngilizleri ve Fransızları, Almanya yutacağı bir anda Amerika yetişmiştir. Aynı Almanya Rusya’yı bitireceği anda gene Amerika, Almanları arkadan vurmak suretiyle Ruslara yardım etmişti.
ABD sayesinde Ruslar savaşı kazanmış oldu. Neticede, daha da barbar ve komünist yöntem ile etrafını işgale başlamıştı. Türkiye rejim anlaşmazlığı ve Rusya’nın kalleşliğini tarih boyu bildiği için diğer batılı düşmanlar içinde olmasına rağmen ABD’nin patron olduğu birleşmiş milletlerden yana olmuş ve NATO gibi ünlü kuruluşun da üyesidir. Bundan sonraki yıllarda, Rusya güçlü ise Batılılar Türkiye’ye çok değer vermişlerdir. 90’lı yıllarda Rusya’nın çöküşü ile Birleşmiş Milletlerin, Türkiye hakkındaki yakınlıkları yön değiştirmiştir. Ülkelerde yönetimleri değiştirebilen ABD gizli teşkilatı, Türkiye’de 1960 ihtilalini adeta hazırlamıştır. Milletin sevgilisi olan Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idamına mani olmadılar. Ama şimdi bir insan kasabı cani APO’nun idamına mani oldular. Zaten evvelden PKK’yı Kuzey Irak’ta destek oluyorlardı.
Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasına yeşil ışık yakan Amerika, Türkiye’nin terörle 20 sene mücadele etmesine seyirci kalmıştır. Saddam sebebiyle Körfez Savaşı denilen tek taraflı baskın savaşında Türkiye’nin zararı 60 milyar dolar olarak tespit edildi. Ekonomi 10 yıldan beri bir türlü düzelemedi. Yetmedi tekstile ambargo koydular. Irak ile petrol takasını bir açıp bir kapatırken, güney doğuda insanlarımız yarı aç yaşamaya zorlandı. Yıllarca terör ile savaş halimizle alay ettiler. İncirlik’ten kalkan uçak Kuzey Irak’tan yani, Amerika için dost olan terör cennetinden alkışlanarak hedefe gidiyordu. Çekiç Güç olayını unutmadık. Şimdide terör ejder olup Amerika’ya da zarar verince, karargah Türkiye olsun, buradan terörün kökünü kurutalım. Evet olur. Ama ilk önce sizin koruduğunuz terörün kralı Öcalan’ı izin ‘ verinde asalım. Sonra sizin teröristleri de yok edelim.
Bilindiği gibi 2002 tarihinden sonra Türkiye, geçmişindeki dünya liderliğini hatırladı ve uyandı. Elbette bu kolay olmadı… Hâlâ da demokrasi ve hukuk devleti olmaya çalışıyoruz. Bu kadar başarılı olduğu halde, sisli havayı arayan ne kadarda göbekli varmış?
Şu anda 2016 yılına giriyoruz. İnşallah yeni yılda önce içimizdeki, sonrada dıştaki iki yüzlü dostları hizaya getirebiliriz… Yeni yılınız hayırlı uğurlu olsun diyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 01 Ocak 2016 / 11:54

Hacı Ağabeyim; yazınızı keyifle okudum. ne mutlu ki sizler gibi donanımlı ağabeylerle tanışma fırsatı oldu. Sanasl alemde okumayı severim amma, senin yazını önce sanal da okurum,sonra kağıda döker tekrar okurum. Yeni Milâdi yılınız hayırlara vesile olsun. elelrinizden öperim.