“Türkiye’de önce işadamları özelleştirilmeli”

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 23:58 'de eklendi ve 512 kez görüntülendi.

onceisadamlarıCHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesiyle birlikte Soma’da yaşanılan facianın benzerinin burada yaşanılacağını iddia etti. Özeleştirme şartnamesinde işçilerin güvencesiyle ilgili bir şartın bulunmadığının altını çizen Güneş, “İşçiler çok para alıyor diye özelleştiriyorsanız, Türkiye’de fabrikalardan önce işadamlarının özelleştirilmesi lazım” dedi.

Özcan Özgür

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesiyle birlikte Soma’da yaşanılan facianın benzerinin burada yaşanılacağını iddia etti. Özeleştirme şartnamesinde işçilerin güvencesiyle ilgili bir şartın bulunmadığının altını çizen Güneş, “İşçiler çok para alıyor diye özelleştiriyorsanız, Türkiye’de fabrikalardan önce işadamlarının özelleştirilmesi lazım” dedi.

CHP Milletvekili Güneş beraberinde CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve partililerle birlikte Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırını ziyaret ederek, işçilerin sıkıntılarını dinledi. TBMM’ye Soma’da yaşanılan maden faciası nedeniyle bugün iki bakan ve başbakan hakkında gensoru önergesi verildiği belirten Güneş, “CHP, iki bakan hakkında, HDP’de başbakan hakkında gensoru önergesi verdi. Soma’daki Gürkan ailesinin sahibi olduğu Soma holdingin işlettiği maden sadece kusurlu ve tehlikeli değildi. Bütün madenler tehlikeli ve risklidir. Türkiye’de madenlerde iki konu çok temel. Bir, işçi güvenliği yok, iş yeri güvenliği yok. İki, inanılmaz bir taşeronlaşma ve köleleştirme var.” ifadelerini kullandı.

Güneş, Yatağan’daki direnişi uzun zamandan bu yana takip ettiğini parti olarak buna destek verdiklerini dile getirerek, “Soma’da bir insanlık dramı yaşandı. Sadece ölmeleriyle değil, yaşayanlar o dramı sürdürüyorlar. Çünkü askeri ücretle çalışıyorlar. Yemeklerinin ve tuvaletlerinin bile olmadığı ortaya çıktı. Burası açık maden tipiyle çalışıyor, oysa Soma kapalı bir maden. Yüzlerce metre yerin aşağısında bir tuvaletiniz bile yok. Kaçıncı yüzyıldayız? Başbakan sıkılmadan ‘bu işin fıtratında bu var’ dedi. Umarım bu ülkenin fıtratında o başbakanı yıkma gücünün olmadığı olmasın. Bu halkında o başbakan indirme fıtratını göreceğiz.” şeklinde konuştu.

-YATAĞANDA ÖZELLEŞTİRMEYİ DURDURMALARI HATALARINI GÖSTEGESİ-

Türkiye’nin tüm bu madenlerin durumunu ve yanlış özelleştirilmeleri görmesi gerektiğinin altını çizen Güneş, “16 Mayıs tarihinde burası için alınan 6 teklif değerlendirmeyle beraber özelleştirme sürece devam edecek. 6 büyük firma müracaat etti. O 6 firmadan bir tanesi buranın işletme hakkını elde edecek. Aynı Soma’daki gibi işletme hakkını devrederek maden çıkartacaktı ve burada da elektrik üretecekti. Soma’da olan şeylerin benzerleri burada olacaktı ama durdurdular. Demek ki; aynı şeyler burada da olacaktı ki, burada da aynı şeyleri planlamışlardı ki, durdurdular. Yatağan’da planlanan özelleştirme Soma’daki gibi bir özelleştirmeydi ki, ama yine aynı hatayı yapmayalım diye durdurdular. Durdurmaları hatalarının göstergesi. Yakalandılar ve durdurdular. Yine aynı şeyi yapacaklar. İnsanlar unutunca yine aynı şeyi yapmaya çalışacaklar.” diye konuştu.

Güneş, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesinde işçilerin güvencesiyle ilgili bir şartın bulunmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye’de emekçinin hakkını savunan tek siyasi parti var. Biz her yerde işçinin hakkını savunuyoruz. Türkiye’de işçi her yerde eziliyor ve bu özelleştirme ve taşeronlaştırma sürecinin muhakkak durdurulması gerekiyor. Neden burası özelleştiriliyor onu da anlamış değiliz. Bir siyasi çıkın bize bunu anlatsın. İşçiler çok para alıyor diye mi özelleştiriyorsunuz? İşçiler çok para alıyor diye özelleştiriyorsanız, Türkiye’de fabrikalardan önce işadamlarının özelleştirilmesi lazım. Büyük para kazananların özelleştirilmesi lazım. Niye işçinin üç kuruş parasına göz dikiyorsunuz? Burada sizin yaptığınız haklı direnişe destek veriyoruz. Buranın özelleştirilmesin karşı çıkıyoruz. Burada bu şartlarda işçiyi ezen bir biçimde özelleştirilmesi kesinlikle yanlıştır ve bunları kendileri de biliyor.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.