Türkiye’de ilk obeziteyle mücadele sağlık birimi Marmaris’te kuruldu

Bu haber 20 Nisan 2014 - 17:42 'de eklendi ve 535 kez görüntülendi.

mugladailkobeziteye165165165Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı onaylı ilk Obeziteyle Mücadele Birimi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde kuruldu.

Haber Merkezi

Marmaris Kaymakamlığı Sağlık Turizmi Komisyonu, Nisan ayı toplantısını yaptı. Toplantıya Marmaris Kaymakamı Kamil Köten, Martab Genel Kordinatörü Sedat Kirt, Turban Otel Genel Müdürü İsmail Kuru, İl Sağlık Müdürlüğünün yanı sıra komisyonda görevli kamu kurumu ve odalar ile ilçedeki özel hastane temsilcileri katıldı.

Marmaris İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Töreyenler, sağlık turizmi çalışmalarına ilişkin iki önemli gelişmeyi kamuoyuyla paylaştı. Mehmet Töreyenler, Türkiye’nin ilk bakanlık onaylı Obeziteyle Mücadele ve Sağlık Biriminin Turban Yazıcı Otel ve ilçedeki Özel Ahu Hastanesi ortaklığıyla Marmaris’te kurulduğunu açıkladı. Töreyenler, Marmaris’te resmi olarak sağlık turizmine başlandığını ilk turist kafilesinin geçen Mart ayında bir klinik tarafından getirildiğini söyledi.

Marmaris Kaymakamı Kamil Köten de, Marmaris’te sağlık turizminin başlamasından duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi: “Marmaris dünyanın en özel yerlerinden birisidir. İklim koşulu ve oksijen bolluğu nedeniyle sağlık turizmine uygun ender bölgelerden biridir. Bu değerimizi sağlık turizmiyle birleştirip turizmi 12 aya yayarak bölge ekonomisini rahatlatabiliriz.”

Sağlık turizmini geliştirmek amacıyla kurulan Muğla Sağlık Turizmi Derneği’nin tüzük ve yönetim kurulunun belirlenmesi çalışmaları gerçekleşti. Derneğin başkanlığına İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Töreyenler getirildi. Derneğin çalışmaları ile ilgili bölümde İçmeler’de ki termal kaynak suyunun turizme kazandırılması amacıyla Muğla Valiliğine proje sunulduğu ve bu konuda bilimsel çalışmalara başlandığı ifade edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.