Türkiye’de Bir İlk Muğla’da…

Bu haber 05 Şubat 2018 - 1:40 'de eklendi ve 4.758 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Şurada hemen burnumuzun dibinde Kos’ta (İstanköy) sadece zeytin ve zeytin ürünleri satan dükkanlar vardır. Bizde var mı? Bilmiyorum…

Tabi bizde “Balık lokantaları” da var. Ara sıcak diye sigara böreği, fındık köfte ikram eden, balık yanında ızgaraya Adana, Antep, Urfa ızgara çeşitlerini de atan balık lokantaları… (!)

Koslu’nun dükkanı zeytinyağı kokuyor… Zeytinyağı sabununa kadar zeytine dair her şeyi satıyor da başka bir şey satmıyor.

Her şeyden önemlisi paketleme müthiş. Yunan adalarının zeytin çeşitleri sevimli kavanozlara, zeytinyağı sevimli şişelere girmiş. İnsanın ambalajı satın alası geliyor. Şişeler bildiğimiz rakı şişeleri büyüklüğünde boy boy (5’lik, 10’luk, 20’lik, 35’lik, 50’lik, 70’lik ve 100’lük) şişeler olmakla birlikte “Kekik Yağı”, “Elma Yağı” şişelerinin küçüklük ve formunda da olabiliyor.

O kadar küçük şişedeki yağ ne işe yarar ki?

Satıcı “Cilt güzelliği” diyor, “Yüzünüze sürün” diye ekliyor. Satıcı zeytinyağı satıcısı değil, adeta bir doktor. Sanki dükkanında ilaç ve cilt bakım ürünü satıyor…

Muğla’da “Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi” açılınca aklıma bunlar geldi…

 

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, merkezin açılışında yaptığı konuşmada “Memecik zeytininden elde edilen zeytinyağının içinde ihtiva ettiği zenginlik açısından dünyada birincilik ödülleri alabilen bir zeytinyağı kalitesine sahip olduğumuzu önce ülkemize, sonra bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Bunu eğer biz daha da arttırır ve sunmasını becerebilirsek, dünyada ilaç gibi satılabilen bir ürün haline getirip, katma değerini çok daha üst noktaya çıkarma imkânımız ve kabiliyetimiz var” demiş.

Bu sözleri duyunca “İşte bu…” dedim.

Dünyada ilaç gibi satılabilin bir ürün haline getirmek”…

Ben şurada burnumuzun dibindeki Kos’ta küçük, sevimli, adeta hatıralık şişelere şişelenmiş zeytinyağının Osman Gürün’ün dediği gibi, “ilaç gibi” bir yağ olduğunu da sanmıyorum.

Ne diyor Osman Gürün? “Sunmasını becerebilirsek” diyor.

Becerebiliriz… Ki, Osman Gürün “İmkânımız ve kabiliyetimiz var” diye de nokta koymuş.

Koslu’dan ne eksiğimiz olabilir ki?

Belki “görgü” ve “risk almak”… Belki de yerel yönetimler ile ticaret odalarının yetersizliği…

 

xx        xx        xx

Muğla Ticaret Borsası bünyesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Ticaret Borsası ve Zeytindostu Derneği’nin katkıları ile kurulan “Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi”  Borsa’nın Muğla girişinde yeni hizmete giren kendi binasında törenle hizmete girdi. Hayati Nizamoğlu’nun Kurucu Başkanı olduğu Borsa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen’i kutlamak lazım.

Çok gecikmiş ve çok önemli bir hizmete adım atmışlar diyeceğim, ama Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişler. Açılış töreninde açıklanmış. Meğer “Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim MerkeziTürkiye’de bir ilkmiş.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi desteğinde kurulan ve “Gıdaların işitme, dokunma, koklama ve görme ile algılanan karakteristiklerini hissetmek, ölçmek, analiz etmek ve yorumlamak için” bir ilk olan bu merkezde her türlü tahlil yapılabiliyor.

En önemlisi 25 uzman personelin bulunduğu merkezde, “Zeytinyağı Tebliğinde bulunan kızışma, çamurumsu tortu (posa), küflü-rutubetli, şarabımsı-sirkemsi-asidik-ekşimsi, metalik ve diğer kusurların tespiti yapılırken” zeytinyağı analizi konusunda yeni uzmanlar yetiştirilmesi de hedeflenmiş.

Yani burada ayrıca ülkemizin tadımcıları, eksperteleri de yetiştirilecek…

 

xx        xx        xx

Açılış törenine Vali Esengül Civelek ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Zeytin Dostu Derneği Başkanı Atilla Totoş katılmış…

Bu çok önemli açılış töreninde Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Yatağan ve Menteşe Ziraat Odası Başkanları neden katılmamışlar anlaşılamadı…

Muğla tarım sektörü ve ekonomisinde rekabet gücü ve katma değeri yüksek zeytin ve ürünlerinin önemine değinen Vali CivelekYıllar itibari ile zeytin üretimimizde, dolayısıyla zeytin yağı üretimimizde, zeytin işleme tesislerimizde artış olmasından memnuniyet duyuyoruz.” diyerek şu ifadelerde bulunmuş:

Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan çalışmaların zeytinyağı sektöründe rekabet edebilirlik gücümüzün, pazar payımızın arttırılmasına, coğrafi işarete sahip olduğumuz zeytinyağımızın markalaşmasına, zeytinyağımızın tanınırlığına ve kalitesinin ön plana çıkarılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Diğer yandan kaliteli bir zeytinyağında olması ve olmaması gereken hususlar hakkında tüketiciyi bilinçlendirecek, zeytinyağı tadım uzmanları yetiştirecek olan merkezin ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

xx        xx        xx

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya’nın zeytin ve zeytinyağı üretimi, duyusal analiz ve markalaşma ile ilgili yaptığı sunum sonrasında Zeytin Yağı Tadım Uzmanı Nurdan Nimet Kaykı kaliteli bir zeytinyağının nasıl olması gerektiği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, Muğla’daki kurumlar ile el ele vererek Muğla’nın marka değerini yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını belirtirken, “Bugün de Muğla’nın marka değerlerinden birisi olan Zeytin ve Zeytinyağı’nı konuşacağız. Biz oda olarak dört duvar arasında sıkışıp kalan değil, projeler üreterek üreticilerimizin kazançlarına katkı sağlamak istiyoruz. Bugün açılışı yapılacak olan Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi de bunlardan birisi” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün şu ifadelerde bulunmuş:

Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi uluslararası boyutta ekspertelerin oluşması ve tadım komisyonlarında dünya çapında yer almasını sağlayacak bir yapı. Zeytin, yetişmesinden, sıkılmasından ve sunulmasına kadar geçen süreç içerisinde önemli eksikliklerimiz, düzeltilmesi ve revize edilmesi gereken süreçlerimiz var. Memecik zeytininden elde edilen zeytinyağının içinde ihtiva ettiği zenginlik açısından dünyada birincilik ödülleri alabilen bir zeytinyağı kalitesine sahip olduğumuzu önce ülkemize, sonra bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor.

 

xx        xx        xx

Milas Organize Sanayi Bölgesi, sanayici, turizmci ve işadamlarımızın desteğinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi TEKNOPARK’ı, Muğla Büyükşehir Belediyesi desteğinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarımsal Amaçlı Topak Bitki ve Sulama Suyu Analiz Laboratuarı ve şimdide Büyükşehir Belediyesi ve üniversitemiz desteğinde Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı kurulmuş bulunuyor.

Ayrıca merkez açılırken vurgulandığı gibi “Coğrafi İşaret”e sahip olduğumuz bir ürün… Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri sonucu Milas’ın Memecik Zeytini ve Yağı tescillenmiş durumda…

Şimdi sıranın başta Avrupa Pazarları olmak üzere Dünya PazarlarındaMuğla Çam Balı”nın ardından “Muğla Zeytinyağı”na da ihraç kapılarının açılmasının geldiğini söyleyebiliriz…

Farkında iseniz zincirdeki halkaların çoğunda Büyükşehir Belediyesi var. MİTSO ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni de kutlamalıyız.

Bakarsınız Muğla Büyükşehir Belediyesi MUTTAŞ marifetiyle Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Hava Limanlarımızda zeytin ve zeytinyağı ürünlerini sevimli cam ambalajlarda satan büfeler açar…

Üniversitemiz de Milas’ta “Zeytincilik Araştırma Enstitüsü” açarsa fena olmaz…

Birde bilindiği gibi devlet; fidan dikimine, zeytinyağına ve ihracata destek veriyor. Bunun yanında ürününü denetime sokanlara da destek verilmeli.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş AK Parti’de MKYK Üyesi… O da bu meseleyi çözer, o’nu da alkışlarız…

————————————————–

Günün Sözü: Hayırdan daha hayırlı, o hayırı yapandır. Güzel sözden daha güzel, onu söyleyendir. İlimden daha değerli, onu taşıyandır. Kötüden daha kötü, şerr amelde bulunandır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Zafer KARADAĞ 05 Şubat 2018 / 23:15

Sevgili Özcan,
Bu yazına ilişkin yorumum biraz uzun olduğu için, sadece bu konuyla ilgili olarak bugün kaleme aldığım “TAMAM AĞZINLA KARGAYI TUTMUŞSUN AMA HANİ AĞZINDAKİ PEYNİR?” başlıklı yazımın linkini veriyorum ki, boşuna sayfanı işgal etmeyeyim.
http://harclik.net/wp-admin/post.php?post=1565&action=edit
Selam ve sevgilerimle.
Zafer KARADAĞ

Hüseyin Akar 06 Şubat 2018 / 14:51

Özcan bey, bu haberi merakla okudum ancak hayal kırıklığına uğradım. Belki bilginizin olmamasından belkide unutmuş olabileceğinizden dolayı olmuş olabilir. Çünkü bu projenin asıl sahibi ve laboratuarın kurucusu Eczacı Atilla Totoş beydir. Ürettiği Zeytinyağların hem ABD de hemde Japonya da dünya kalite ödülü almıştır. Bölge Zeytin ve Zeytinyacılığına böyle güzel hizmetler eden ve dünyaya tanıtan birisinin adının yazıda adının geçmemesi onun yerine yapılan bu hizmette %25 payı olanların adının geçmesi bence haksızlıktır. Belki bir sonraki yazınızda bunu düzeltirsiniz.