Türkiye’de başka örneği yok « Hamle Gazetesi

Türkiye’de başka örneği yok

Bu haber 12 Mayıs 2018 - 1:10 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Türkiye de ilk defa DSİ 21. Bölge Müdürlüğümüz tarafından Muğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde uygulanacak olan ‘Basınçlı Elektronik Su yönetim ve Denetim Otomasyon Sistemi’ Projesi hakkında bir basın açıklaması yaptı. Balta açıklamasında proje sayesinde anlık bilgi akışı, denetim yeteneği ile de tarımsal sulamalarda anlık, sezonluk ve uzun vadeli planlamaların yapılmasına imkan tanındığına dikkat çekti.

Muhittin Direk

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Türkiye de ilk defa DSİ 21. Bölge Müdürlüğümüz tarafından Muğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde uygulanacak olan ‘Basınçlı Elektronik Su yönetim ve Denetim Otomasyon Sistemi’ Projesi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, açıklamasında, “DSİ olarak 15 yıldır yaptığımız tüm yatırımlarda suyun her damlasının kıymetini bilerek ve vatandaşlarımızın en iyi ve en kaliteli hizmeti alabilmesi için hareket etmekteyiz. Çiftçilerimizin tarlasına gitmek zorunda kalmadan evinden mobil cihazlar ile rahatlıkla sulama yapabilme imkanı sağlayan bu sistem, sulama planlamasında da sisteme girişi gerçekleştirilerek çiftçilerin su alma dönemi ve kullanım hakları, mobil cihazlar üzerinden veya SMS ile çiftçilerimize ulaştırılacaktır. Yapılan bu modern sulama sistemi ile çiftçilerimiz daha az su kullanılarak daha fazla verim elde etmiş olacaktır” ifadelerine yer verdi.

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, “Muğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde uygulanacak olan ‘Basınçlı Elektronik Su yönetim ve Denetim Otomasyon Sistemi’ projesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Planlamalar doğrultusunda sistemin otonom olarak işletilmesi sağlanmış olup, her parsele 1 adet ultrasonik tarımsal sulama sayacı ile uzaktan kontrol ve otomasyona imkan tanıyan vana seti ile birlikte gerekli otomasyon (SCADA) sistemi takılarak tüm sulama şebekesi çiftçilerimiz tarafından (parsel bazında takip edilerek) uzaktan kontrol ve kumanda edilmektedir. Bu proje çerçevesinde kullanılan otomasyon sistemi dahilinde elektronik yönetim ve iletişim cihazları başta olmak üzere kullanılan tüm yazılımlar, ölçüm ve kontrol ekipmanları yerli ve milli imkanlarla üretilerek vatandaşlarımızın hizmete sunulmuştur.

Bu kapsamda gerçekleştirilen otomasyon projesinde desteklerini esirgemeyen ve tüm imkanları seferber eden başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve Sayın Genel Müdürümüz Murat Acu’ya şükranlarımı ifade ederim.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.