Türkiye Kızgın, Almanya Kırgın!

Bu haber 15 Mart 2017 - 23:20 'de eklendi ve 894 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Berlin Turizm Fuarı‘nın tarihinde bugüne kadar sadece bir kez boykot çağrısı yapılmıştı, o da ırkçı Güney Afrika yönetimine karşıydı. Şimdi Türkiye‘ye yönelik bir boykot çağrısının vahameti ile karşı karşıyayız.

ITB Berlin Dünya’nın en büyük turizm fuarı… 184 ülke ile birlikte katıldık. da ne oldu?

Türkiye rezervasyonlarında tarihte görülmemiş bir facia yaşanıyor… Berlin Turizm Fuarı‘nda tarihte ilk kez “Türkiye’ye gitmeyin, Türkiye’ye giden Almanları kimse koruyamaz, başınıza bir iş gelirse Almanya’nın güvencesi altında değilsiniz” kampanyası yapılıyor.

Boykotu bizzat, Alman turizm gurusu, Almanya‘nın en büyük tur operatörünün eski başkanı yürütüyor. Basın manşetten pompalıyor, siyasi partiler destek veriyor. Alman kamuoyu araştırma şirketlerinin turizm anketine göre, Almanların yüzde 50’si “Bundan böyle asla Türkiye’ye gitmem” diyor.

Bu noktada da “Kalan 50’si bize yeter” diyen olabilir. Keşke o kadar basit olsa…

xx           xx           xx

Rus uçağının düşürülmesi ile yaşanan krizin yaraları daha satılmadan bizde “referandum”, onlarda “seçimler” nedeniyle yeni ve giderek “yaygın hale getirilen” bir krizle karşı karşıyayız.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise, 51. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı‘nda düzenlenen basın toplantısında “Türk Alman dostluğu gelişmeye devam ediyor” demiş.

Bakan Avcı, tarihi temellere dayanan Türk-Alman dostluğunun, Almanya‘da yaşayan Türk vatandaşları, tarihi bağlar, ekonomik ve turistik ilişkiler ile ortak çıkarlar doğrultusunda gelişmeye devam ettiğini ifade etmiş.

Bakanlık sitesinde yer alan konuşma metninde “Türkiye son 15 yılda turizmde gerçekten önemli bir başarı hikayesinin altına imza attı. 2023 hedeflerimiz düşünüldüğünde dünyada ilk 10’a girme hedefimizi biz turizm sektöründe sizlerin de katkılarıyla, gerek Türk gerek Alman sektörü temsilcilerimizin katkılarıyla şimdiden yakalamış durumdayız.” diye kaydetmiş.

Şaşırtıcı tabi… Demek ki sayın bakanın baktığı yerden öyle görünüyor…

xx           xx           xx

ITB Berlin Fuarı’ndan önce, geçtiğimiz günlerde Hindistan’da fuar vardı.

Bu fuara sektörün Muğla’daki temsilcileri FODER, GETOB, BODER ilgi göstermedi. Hindistan’a sadece DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler Birliği” gitti.

Nedense insana “Hintliler tatil yapmaz” gibi geliyor. Belki de sokaklarımızda Hintli görmediğimizdendir…

Doğruyu söylemek gerekirse DOKTOB yöneticileri ve beraberindeki heyet Hindistan’daki Turizm Fuarına giderlerken ben de kendi kendime “Oradan turist mi gelir, geleneksel pazarlarımıza sahip çıkın” demiştim.

Ama görünen o ki geleneksel pazarları kaybettik, kaybediyoruz.

Şimdi “DOKTOB iyi ki Hindistan’a gitmiş” demekten de kendimi alamıyorum. DOKTOB Başkanı Yücel OkuturHindistan’dan iyi haberlerle döndük” dedi.

Sevindim. Tabi “batıdan” boş kalan yatakları Hintlilerle dolduramayız. Ancak yeni pazarlar yaratmakta yarar var…

Hindistan’a ayrıca döneriz.

xx           xx           xx

Hindistan’dan turist mi gelir?” düşüncemiz tabi ki biraz da önyargı…

Oysa zenginleri gelip İstanbul’da düğün yaptılar. Yücel Okutur anlattı. “Hintliler dünyanın her yerinde tatil yapıyorlar. Ancak rahat edemiyorlar, saygı görmüyorlar. İkinci sınıf vatandaş muamelesi görüyorlar. Türkiye’de rahat edebilirler.” dedi.

Önyargılardan kurtulmak lazım…

Almanya ve Hollanda merkezli olarak Avrupalının önyargıları uyandırılıyor… Adeta “Haçlı” mantığı ile Türkiye’ye saldırıyorlar…

Almanya ve Hollanda boykotta… Bu iki ülkenin tavır ve tutumu öteki ülkeleri de etkiliyor.

Nitekim ITB Turizm Borsası yorumu şöyle yansıdı:

Türkiye kızgın, Almanya kırgın!

Türkiye‘ye dönmeye başlayan turizmciler sosyal medyada yoğun olarak stant fotoğrafları eşliğinde yorumlarını paylaşıyor. Fotoğraflarda boş stantlarımız görünüyor.

Genel kanı fuarın var olan olumsuz tabloyu doğrular nitelikte olduğu yönünde.

xx           xx           xx

Antalya Kent Konseyi Başkanı ve Turizm Yazarı Recep Yavuz, ITB Berlin‘i ilk üç gün ve son iki gün olarak yorumlamak gerektiğini vurgulayarak şunları ifade ediyor:

Birinci bölüm maalesef, tatsızdı. Türkiye stantları bildiğimiz alışık olduğumuz resminde değildi. İlk 3 gün boyunca turizmden çok siyaset ve Türk-Alman ilişkileri gündemdeydi. Karşılıklı restleşmeler turizmcinin de pusulasını şaşırttı. Bu kargaşada sağduyulu yorum ve analizler kayboldu gitti.

Peninsula Tours Genel Müdürü Fahrettin Çiçek de, sosyal medya hesabından “boş stantların” fotoğrafını paylaşırken şöyle diyor:

ITB Berlin’den ilk kez bu kadar karışık duygularla ayrılıyorum. Orta Avrupa sıkıntılı, planları gözden geçirip, ümit vadeden pazarlara yöneliyoruz… Bugün fuarda halk günü biz ayrıldıktan sonra stantlarımızda durum.. ilk gün sergilemeye başladığımız broşürler olduğu gibi duruyor…Üzüntü verici.. Fuarların gerekliliğini sorgulamakta fayda var! Digital ve Sosyal medyaya yoğunlaşma zamanı..

DOKTOB’un yeni Pazar arayışı ile Fahrettin Çiçek’in “fuarların gerekliliğini sorgulama” önerisini dikkate almakta yarar var…

xx           xx           xx

Bu arada Büyükşehir Lykia Haber Gazetesitanıtım seferberliği” çağrısında bulunmuş.

Ben gazetenin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin periyodik olarak çıkarmaya başladığı gazete sanmıştım.

O yüzden neredeyse “Yuh artık” diyecektim.

Büyükşehir Gazetesi’nin adı “Karya Likya Haber” imiş. “Yuh” demeyeceğim…

Aslında çağrıyı bölgenin saygın işadamlarından Tarık Özalp sosyal medyadan yapmış. Gazetede o çağrıyı “Tanıtım Seferberliği Çağrısı”na dönüştürmek istiyor.

Ancak biz gazeteciler sorunun “tanıtım sorunu” değil, “ülkemizin boykotla karşı karşıya olma sorunu” olduğunun farkında olmalıyız.

xx           xx           xx

Türkiye‘nin bu yılki turizm umutları da son siyasi gelişmelerle yerini karamsarlığa bıraktığını söylersek yanlış olmaz sanırım.

Dünyanın en önemli turizm borsası olan Berlin‘deki ITB‘ye, büyük umutlarla olmasa da ‘Bir umutla‘ gitmişti sektör temsilcileri…

Türk siyasetçilerinin Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin gergin olduğu döneme denk geldi.

Turizm, herhangi bir gerginliği olumsuzluğu, kavgayı, terörü, savaşı kaldıracak sektör değil.

En küçük bir gerginlik, olumsuzluk ve/veya terör gibi şiddet durumları, insanların tatil tercihlerini değiştirmesine neden olacağı elbette biliniyor.

Şu anda hepsi yaşanıyor olmasa da, Avrupa’da hepside kullanılıyor!

xx           xx           xx

Şunu kabul etmemiz gerekir;

Almanya’da ITB Berlin’e yansıyan durum gerçekten vahim, ama umutsuz değil…

Umutlar ise 2020’ye kaldı.

Turizm kenti Antalya’nın milletvekili olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun Almanya‘da mevkidaşı ile görüşmesi, basına verilen sert yanıtlar, daha sonra Hollanda ile girilen siyasi polemik, Almanya ve Hollanda’nın yöneticilerinin, siyasilerinin, bazı gazetelerinin “faşizan” söylem ve tutumları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın özellikle ‘Nazi’li çıkışları sektörün 2017 umutlarını söndürdü.

Çünkü Antalya’dan gelen verilere bakıldığında turizmimizin belini doğrultması zor görünüyor. Gerçi Rusya pazarı açıldı, ama sadece Rus turistlerle kurtuluş zor…

Verilere yarın bakarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.