Türkiye istikrarlı yürüyor

Bu haber 05 Nisan 2017 - 0:15 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği Kurucu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hakkı İlnur Çevik, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Türkiye İstikrarlı Yürüyor’ isimli söyleşide öğrencilere seslendi.

Muhittin Direk

Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği Kurucu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hakkı İlnur Çevik, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Türkiye İstikrarlı Yürüyor’ isimli söyleşide öğrencilere seslendi.

Söyleşiye Muğla Valisi Vali Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Toplumsal Diriliş Hareketi Muğla Başkanı Bilal Ulusan, Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, öğretim üyeleri, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Türkiye’nin önemli bir kavşakta olduğunu kaydederek 16 Nisan’da Türk gençlerinin geleceği için bir oylama yapacağını sözlerine ekleyen Çevik, “1960 darbesinden sonra yapılan anayasa Türkiye’yi o günden bugüne nasıl bir çalkantılar içinde yüzdürdüğünü unutmamak gerek. 1980 anayasasında o çalkantılara nasıl daha da yeni çalkantılar katarak Türkiye’yi kaç tane krizden, kaç tane darbeden geçirdiğini iyi hatırlamak gerek” diye konuştu.

Türkiye’nin son 15 yılda istikrarlı hükümetlerle yönetilmesine rağmen istediği yere gelemediğini vurgulayan Çevik, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye bugün belki de bir İngiltere seviyesine bile varabilirdi. Ama maalesef varamadı. Neden? Çünkü son yıllarda yaşadığımız olumlu gelişmelere rağmen son 15 yılda istikrarlı hükümetlerle yönetilmemize rağmen Türkiye istediği yere varamadı. Neden? Sebebi sistem bozukluğu” dedi.

1980 darbesinin bir anayasa ortaya çıkardığını ve bu anayasayı bir cuntanın hazırladığına dikkati çeken Çevik, “Bu cuntanın başında da Kenan Evren var. Sivil yönetime döneceğimiz, ANAP’ın iktidara geleceği, rahmetli Özal’ın seçileceği zaman Kenan Evrenin ‘in hazırladığı, anayasa halkoyuna sunuldu ve Türk halkına zorunlu kabul ettirildi. Bu anayasa Cumhurbaşkanına, bir cunta liderine verilen yetkileri verdi. Askerler sandı ki devamlı askerler Cumhurbaşkanı seçilecek. Geçmişte öyleydi çünkü. Hep asker kökenliler Cumhurbaşkanı oldu. O zaman denildi ki asker dizginleri elinde tutuyor ama bir baktılar Cumhurbaşkanı değişti. Cumhurbaşkanı sivil oldu. Rahmetli Turgut Özal Cumhur oldu. Türkiye ‘de sivil Cumhurbaşkanı dönemi başladı” diye konuştu.

Çevik, 15 Temmuz’da tüm milletin feci şekilde tecrübeden geçtiğini belirterek, “Gördük ki 15 Temmuz’da 3 ilimiz var. Kahraman iller bunlar. Birisi şu an içinde bulunduğumuz sevgili valimizin büyük bir cesareti ile ortaya çıkan ve Cumhurbaşkanımızın hayatını gasp edenlere tüm planların engellendiği Muğla. İkincisi ise gazi meclisimizin bombalandığı, külliyemize bombaların atıldığı çok sayıda şehit verdiğimiz Gazi Ankara oldu. Üçüncüsü ise İstanbul. Ne mutlu sizlere böyle bir işin kalbinde oldunuz. O gün bir destan yazdınız. O destan bize şunu gösterdi. Artık bu sistem yürümüyor. Bu sistemin bir şekilde değişmesi lazım. Çok şükür  Türkiye’de aklı başında siyasetçiler var. Ak Parti çok uğraşmasına rağmen anayasal değişikliği bir türlü dosta düşmana kabul ettirememişti. Devlet Bahçeli diye bir cesur adam çıktı ortaya. MHP gerçekten elini taşın altına koydu. Büyük bir çabayla bu işi sağ salim bugüne getirdik. Gönül isterdi ki sayın Kılıçtaroğlu da o ruhu devam ettirsin. Bu anayasa onun da katıklarıyla çıksın. Bu anayasa sağ olsun Devlet Bahçeli’nin büyük başarısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın büyük gayretiyle bu safhaya geldi. Tabi ki Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle. Bu anayasa taslağı tek adamlık rejimi yaratmıyor. Zaten hukuki seçimle gelen insan nasıl tek adam olacak. Çünkü yarın o adam bir seçimle de gidecek. Halk eğer beğenmiyorsa seçimle gelen seçimle gider. Demek ki tek adam oraya gelip çakılıp kalmayacak. Türkiye’de söylenenlerin tam tersine bir sistem değişikliği, rejim değişikliği yapılmıyor. Yeni anayasa tam aksine bir reform hareketi başlatacak” diye konuştu.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.