Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Projesi Muğla’da

Bu haber 07 Mart 2015 - 0:51 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

yesilayyyYeşilay Derneği, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve valilik iş birliği ile düzenlenmiş olan, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) projesinin tanıtım ve değerlendirmesi 1- 7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle Muğla Valiliği, Vali Özer Türk toplantı salonuna düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi. Toplantıda bağımlılıkla mücadele ve tedavi yöntemleri anlatılırken projede gelinen nokta da değerlendirildi.
Hafize Ataseven
Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) projesi toplantısına, Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç ve Muğla daire müdürlükleri yetkilileri ile projede görevli öğretmenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, “ İnsan doğuştan özünde iyilikle doğar, temizdir. Zaman geçtikçe çeviresiyle etkileşime geçtikçe yeni yeni şeyle öğrenir ve yaradılışından gelmeyen bazı davranışlar sergileyebilir. Eskiden kültürümüzde misafire sigara ikram etmek vardı, içmeyen birisi dahi o ikramı almak zorunda kalırdı. Bunlar zamanla terkedilen, farkında olmadan yaptığımız yanlışlardı, artık çok fazla yapılmıyor neyse ki. Demek istediğim bireyin davranışının iyi ve doğru olması için bulunduğu ortamın, yetiştiği kültürün ve çevresindekilerin de iyi olması lazım. Bu noktada sadece anne, babaya, ya da polise değil toplumun her kesimine görev düşecektedir. Bu ortak akıl ve güç birliği gerektiren bir mücadeledir. “ dedi.
Muğla’nın madde ve sigara bağımlılığı ve mücadelesi konusunda diğer illere göre iyi durumda olduğunu ifade eden Vali Çiçek, yaklaşan turizm dönemindeki nüfus yoğunluğu için hazırlı olunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Çiçek;” Muğla 804 bin 500 nüfuslu bir il ve turizm sezonun açıldığında yaklaşık 5 milyon yabancı ve yerli misafirimiz olacak. Bu yoğunluğa göre ilimizin, toplumuzun çekirdek yapısının çok temiz olması gerekmektedir. Bu konuda sorumluluğumuz çok fazla. Muğla geçmişe göre daha iyileşmiş durumda fakat iyileşmek yetmez tamamen tedavi etmeli ve ortadan kaldırmalıyız. Bu noktada sadece güvenlik güçleri, sağlık kurumları, yerel yöneticiler, öğretmenler ve aileler değil hepimizin ortak çaba göstermesi gerekmektedir” diye konuştu.
Vali Çiçek “Geçimini bu tür işler üzerinden kuranlar kusura bakmasın, biz bu pazar ortamını yok edeceğiz ki bu sağlığa zararlı maddeler ne üretilsin ne satılsın ne de kullanılsın. Maneviyatımıza da zarar veren bu durumdan hem müftülüğümüz hem de Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün de iş birliği ile kurtulalım” dedi.
Yeşilay Muğla Şubesi Başkanı Şadi Pirci de konuşmasında; “Yeşilay 1920 yılında kurulan 95 yıldır ülkemize hizmet eden bir kuruluştur.9 Aralık 2014 tarihinde de Yeşilay Cemiyeti Muğla şubesini hayata geçirdik. Muğla Şubesi olarak çok yeni bir kuruluşuz fakat Yeşilay muazzam bir büyüklüğe ve güce sahip bir cemiyet. İnşallah Muğla’mızda üye sayımızı arttırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kültürümüze yerleşen;’ Kadın çocuksuz olmaz, erkek çubuksuz olmaz’ gibi tabirler bazı şarkılarda ‘içtiğimiz konyak, mezesi kaymak ’gibi sözlerle insanlarımızın yıllarca zihnine alkol ve sigara tüketimi yerleştirilmiş ve özendirilmiştir. Ama sağlığımız vücudumuz bize Allah’ın emanetidir. Onları korumak, bizim boynumuzun borcudur” dedi.
Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM)Projesinin Koordinatör Formatörü, Sağlık Bilgisi Öğretmeni Aysar Demir projenin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Projenin hedef kitlesinin çocuklar ve gençler olduğunu ifade eden Aysar, tütün, alkol, uyuşturucunun yanı sıra teknoloji ve temizlik bağımlılıklar olduğunu da bildirdi. Ülkemizde 250bin vatandaşın bağımlılık tedavisi gördüğünü ifade eden Demir, proje kapsamında Muğla’da 300 eğitici ve öğretici rehber öğretmene verilen, koruyucu ve önleyici eğitimler sayesinde ana sınıfından üniversiteye ve yetişkinlere kadar bireylerin madde bağımlılığını önlemek be bilinçlendirmek için çalışma yaptıklarını ifade etti. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM)Projesinin Koordinatör Formatörü Aysar Demir; “Bu eğitim programı ile sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.