Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin: “Türk arıcısı sahipsiz değil”

Bu haber 22 Temmuz 2019 - 0:39 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, arıcının elindeki balı çok ucuz fiyata alma girişimleri olduğunu söyledi. Türk arıcısının sahipsiz olmadığını açıklayan Şahin, arıcı esnafının bu süreçte arkalarında durmasını istedi.
Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, arıcının elindeki balı çok ucuz fiyata alma girişimleri olduğunu söyledi. Bir önceki yıla oranla maliyetlerin ve girdilerin arttığını dikkat çeken Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Şahin, hem bal tüccarlarından, hem de bakanlıklardan fiyat konusunda hassasiyet beklediklerini söyledi. Bal üreticisinin korunması gerektiğinin altını çizen Şahin, “2019 yılının girdi maliyetlerine baktığımızda büyük zamlar, büyük fiyat artışları oldu. Geçen yılki bal üretim maliyetine baktığımızda bir kilogram balın maliyeti üreticimize 14 lira. Bugünkü konjonktürde yüzde 20’lik bir zammı kenara bırakalım, biz geçen yılki bal fiyatlarının ekonomimizin gidişatında, devletimizin yanında olduğumuzu, milletimizin yanında olduğumuzu hissettirmek için geçen yılın bal fiyatlarının üzerinde alım ve satımın yapılmasını hassasiyetle bekliyoruz. Bunu sektörümüzün pazarlama kanadını yönetenlerden bekliyoruz. Bakanlığımızdan da bu konunun takipçisi olmasını istiyoruz. Biz Türkiye Aracılar Birliği (TAB) olarak bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ama gerek Tarım ve Orman Bakanlığımızın, gerekse Sanayi Bakanlığımızın bu konuda bizlere destek olması lazım. En azından fiyatların geçen yılki fiyatlar üzerinde oturması Türkiye arıcısını memnun edecektir” dedi.
Günümüz şartlarında bir kilo balın maliyetinin 14 lira olduğunu açıklayan TAB Başkanı, üreticinin elindeki balı geçen yılın fiyatlarının da altında almak için girişimlerin bulunduğunu söylerken, bal tüccarlarının bindikleri dalı kesmemelerini istedi. Şahin, “Şu anda arazide, dağda geçen yılki fiyatların da çok altında alım yapma konusunda spekülatif girişimler var. Buradan sanayicilerimize sesleniyorum. Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Türkiye arıcısı sahipsiz değildir, Türkiye arıcısını direnişe götürmesinler. Arıcı arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Sizler bin bir zahmetle, emek vererek ürettiğiniz balları geçen yıl verdiğiniz 12-13 liralık fiyatın altında vermeyiniz. Bir kilo balın maliyeti işçiliği bir kenara bırakırsak 14 liradır. Bunun altında pazarlamacılara bal verilmesin. Bizim üreticimize sahip çıkabilmemiz için en azından maliyetler üzerinden balın alınması gerekir. Hiç kimse Türkiye’de arıcının sahipsiz olduğunu beklemesin. Arıcı arkadaşlarımıza da bizim arkamızda durmaya çağırıyorum. Arıcı arkadaşlardan balın teneke fiyatını 350 liranın altında satmamalarını istiyoruz. Artık gün direnme ve malımıza sahip çıkma günüdür” dedi.  (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
TARIK ERDAĞ 22 Temmuz 2019 / 16:18

TAMAM DİRENELİM… AYRICA BENİM BİR ÖNERİM VAR: ARICILAR BİRLİĞİ OLARAK BAL SAĞIMI YAPILABİLEN YERLERDE BAL KALİTE LABORATUVARLARININ KURULMASI VE TESTİ GEÇEN BAL TENEKELERİNİN TESCİLLENMESİ VE KAPAKLARININ SAHTEKARLIĞI ÖNLEMEK İÇİN ÖZEL OLARAK BARKODLANMASI, TÜM DÜRÜST ÜRETİCİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM… TABİ BUNUN YANINDA ARICILAR BİRLİĞİMİZDE BAL PAZARLAMA KONUSUNDA TEK YETKİLİ OLMALI VE BUNUN İÇİN GEREKLİ HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNULMALI VE GEREKİRSE EYLEM YAPILMALI… BİZ ÜRETİCİLER OLARAK KALİTELİ BALLARIMIZI BİRLİĞİMİZE SATABİLMELİYİZ, BİRLİĞİMİZDE GEREKLİ KARI ÜZERİNE KOYARAK YURT İÇİ VE DIŞINA SATIŞ GERÇEKLEŞTİREBİLMELİ… BİZ ARICILAR OLARAK ARTIK TOPTANCILARIN, ARACILARIN V.B. MASKARASI OLMAK İSTEMİYORUZ… ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ… SAYGILARIMLA TARIK ERDAĞ…