Türkan Sultan ve Muğla Turizmi

Bu haber 28 Aralık 2015 - 23:47 'de eklendi ve 1.185 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Artık galalar İstanbul dışında da olmaya başladı.

Muğla’da gördüğümüz ilk gala hemşerimiz Yüksel Aksu’nun “Dondurmam Gaymak” filminin galası olmuştu. Ne galaydı ama…

TV ekranlarından gördüğümüz kadarıyla galalar İstanbul’un güzide salonlarında sinema ve tiyatronun ünlüleri ile sosyetenin ve sinema eleştirmenleriyle magazin basınının buluştuğu, filmin kadrosu ile birlikte izlenip tanıtımının (lansman) yapıldığı etkinlik…

Filminin galasını İstanbul ile birlikte çektiği yerde de yapan ilk isim Yüksel Aksu mudur bilmiyorum, ama galanın gündüzünde “Diyanisos Şenliği” yapar gibi “kortej” yapan ilk “sinemacı” O olsa gerek…

 

xx           xx           xx

Dondurmam Gaymak” galasında yapılan “korteji” o zaman Radikal Gazetesi’ndeki köşesinde anlatan Sevin Okyay şöyle yazmıştı:

(…) ‘anti-Antalya bir kortej’.

(…) keçiler vardı, boğalar, traktörler, efeler, ilkokul çocukları. Kortejin esas kahramanları ise Muğla halkının bir kesimi: onları alkışlayanların komşuları, filmin de oyuncuları. Yönetmen Aksu, oyuncu eğitmeni Mehmet Ali Alabora, filmin iki yapımcı şirketinden Hermes’in iki ortağından biri olan Bülent Helvacı (diğer ortak Elif Dağdeviren Güven, kenardaydı) bir ileri bir geri koşturup duruyorlardı. Kenarda ise konuklar ve resmi erkan vardı. Ben hayatımda devletin bir film ekibiyle böyle bütünleştiğini görmedim. Bizi meydanda Vali ile Belediye Başkanı karşıladı, akşamki iğne atsan yere düşmeyecek kıvamdaki galaya ise (Dağdeviren ve Alabora sundu), Cumhurbaşkanı adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri katıldı. Pes yani!

 

xx           xx           xx

Yüksel, Milas’ta çektiği “Entelköy Efeköy’e Karşı” filmi ile de “pes” dedirtti.

Yüksel bu filminin galasını da Milas’ta yaptı. Gala öncesi ‘Anadolu Eşeği’ maketiyle sanatçıların, belediye başkanlarının, develerin, keçilerin ve eşeklerin yer aldığı kortej renkli görüntülere sahne olmuştu.

Yani Muğla, Yüksel ile 2 gala gördü… Geçtiğimiz günlerde Türk Sineması’nın Sultanı Türkan Şoray’ın Yeşilyurt Mahallesi’nde çektiği “Uzaklarda Arama” filminin galasını yaşadı.

Şoray, gazetecilerin Muğla’da yeni bir film projesinin olup olmadığı yönündeki sorusuna yanıt verirken, “Olabilir. Çünkü malzemelerimizin çoğunu belki burada bir filmde daha çekeriz diye götürmedik. Burada bugüne kadar çok sinema filmi çekildi ve diziler çekildi. Muğla doğal bir plato. Yeni bir film çekimi için Muğla neden olmasın. Bundan sonraki filmimizi de burada çekebiliriz.” demiş.

Olacağına bakın siz… O film çekilecektir…

 

xx           xx           xx

Bugün Muğla sinemanın çekim merkezlerinden biri haline gelirken, yerli turizminde çekim merkezlerinden biri haline geldi.

Bu sene Muğla ve ilçelerinde 12 dizi, 19 sinema filmi, 9 belgesel, 18 gezi ve tv programı, 7 tanıtım ve reklam, 2 klip çekimi yapıldı. Geçmiş yıllara baktığımızda çekimler ikiye katlanırken, bu sene adeta patlama yaşandı. Özellikle Bozüyük’te çekilen “Güzel Köylü” dizisi ile Bozüyük ve Akyaka’da turizm patladı.

Kabul etmek gerekir ki, Muğla’da bu kapı “Büyük Yalan Dizisi” ve hemşerimiz Yüksel Aksu ile açıldı. “Sinema turizmi” mi, “Yerli turizm” mi her ne ise o “Büyük Yalan” ile başladı.

 

xx           xx           xx

Büyük Yalan” dizisinin Yönetmen Yardımcısı Yüksel’di… Dizinin Muğla’da çekilmesi için yapımcıları O ikna etmişti. Dizinin ana seti Konakaltı Kültür Merkezi idi…

Duyularımıza göre, dönemin Belediye Başkanı Osman Gürün bir süre sonra Konakaltı Kültür Merkezi için “Bu bina bana lazım” diye sızlanmaya başlayınca çok tutan dizi sona erdirilmek zorunda kalmıştı.

Her şey de bir hayır vardır. Yüksel Muğla’ya küsmek yerine daha da sarıldı!

Türkan Şoray’ın Muğla’yı tercih etmesi de Yüksel sayesinde olsa gerek… Ki, Yüksel’in geçen yaz Ula’da açtığı Sinema Atölyesi’nin konuk hocalarından biri de Türkan Sultan’dı…

 

xx           xx           xx

Türkan Şoray’da Muğla İl Merkezinin Yeşilyurt Mahallesi’nde yıllar sonra çektiği sinema filmi “Uzaklarda Arama”nın galasını İstanbul’dan sonra Muğla’da yaptı. O gün Muğla’nın ilk Çocuk Bilim Parkı’nın açılışı da yapıldı.

Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir alışveriş merkezinin içinde yer alan Çocuk Bilim Parkı Muğla İl Merkezi Menteşe Belediyesi’ne ait. Belli ki Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü sinemanın Sultanı da sempatik ve samimi buldu… Hem galayı, hem park açılışını birlikte yapıverdiler. Galada, Muğla’da yeni bir sinema filmi çekiminin ipucunu veren Türkan Sultan, Çocuk Bilim Parkı açılışında da “Çok anlamlı bir açılışta bulunuyorum. Bu mekan benim için kutsal bir mekan gibi geliyor.” diyordu.

O kutsal mekan ve açılışına bir başka yazımda bakarız…

 

xx           xx           xx

Türkan Şoray Yeşilyurt’ta “Uzaklarda Arama”yı çekerken, Yüksel Aksu da Ula’da yeni yılın ilk günlerinde vizyona girecek olan “İftarlık Gazoz” filmini çekiyordu. Ula setinde ilçenin Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’ı, hem Ula, hem de Yeşilyurt setinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü göremedik.

Şu sinemanın önemini ve gücünü bir türlü anlayamadık gitti!

Neyse Menteşe Belediye Başkanı Bahattin GümüşUzaklarda Arama”nın çekimlerinde baştan sona Türkan Sultan’ın yanında olduğu gibi, “İftarlık Gazoz” çekiminde de Aksu’yu yalnız bırakmadı…

Öyle görünüyor ki, MuğlalılarUzaklarda Arama”nın ardından “İftarlık Gazoz”un Ocak veya muhtemelen Şubat’ta yapılacak galası ile dördüncü galayı yaşamış olacaklar.

Kış ortasında (gerçi havalar yazdan çalma gibi) nasıl olur bilmiyorum, ama Yüksel Aksu bu, bakarsınız o gelenek haline getirdiği korteji de kış kıyamet yapar da biz şanslı (bu bakımdan) Muğlalılar üçüncü kere de “Diyanisos Şenliği” yaşamış oluruz…

 

xx           xx           xx

Doğrusu “İftarlık Gazoz”un da şenlikli galası yapılır da Radikal’den Sevin Okyay da yine gelirse köşesinde bu defa ne yazar çok merak ediyorum…

Dondurmam Gaymak filminin galası için geldiği Muğla’dan döndüğünde kaleme aldığı yazısında Dondurmam Gaymak için “(…) 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü aldı, Gerard Depardieu hem televizyonda, hem yazılı basında kendisiyle yapılan söyleşilerde filmi göklere çıkardı. Yönetmeni Yüksel Aksu ise, ‘Öyle bir halk destanı falan değil anlattığımız’ diyordu, ‘bir Ege geyiği sadece’. (…)” ifadesinde bulunan Sevin Okyay noktayı şöyle koymuştu:

Muğla’yı yıllar önce bir kez görmüştüm. Aklımda fazla bir şey kalmamış, zaten tek günlük bir yolculuktu. Garip bir yerdir. Türkiye’nin en makbul tatil beldelerinden büyük kısmı oraya bağlıdır, hepsi bilinir, Muğla bilinmez. Oysa güzel, ferah bir yayla şehri. Hoşgörü sahibi, güler yüzlü bir halkı var. O kadar memnun kaldık ki, dönüş yolculuğuna yeniden oraya gitme kavliyle çıktık. Bakalım, nasip. Fevkalade de bir müzeleri var. Ayrıca, kekik çayı denen süper içeceği de Muğla’ya borçluyuz. Bir torba yüklenip geldik.

Sinema turizmi işte böyle bir şey…

 

xx           xx           xx

Şu sinemanın önemini ve gücünü bir anlasak mesele hallolacak. Ortada sinema çekim merkezi olmuş ve biraz da bu sayede yerli turizmde çekim merkezi haline gelmiş Muğla var. Bu sayede yabancı turist çekim merkezi haline de gelebiliriz.

Çanakkale Savaşı üzerine yabancılar tarafından az “barış” filmi üretilmedi… “İtalyan İşgali’nde Muğla”dan veya “Mübale’de Muğla”dan “barış” filmi neden üretilmesin… Yüksel Aksu ile Muğla Turizm Sektörü Temsilcileri, Muğla Valiliği ve yerel yönetimlerimizin bir masa etrafında toplanıp kafa yormaları ve hatta bütçe yaratmaları çok mu zor?

Yüksel’in Gerard Depardieu ve benzeri yabancı aktörleri bir “Muğla Projesine” daveti zor olmasa gerek… Biraz da büyük düşünelim… Mesela bir Japon kadın arkeolog kazı için Muğla’ya gelir ve aşık olur kalır!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.