Türk yelkenci Dünya turuna çıktı

Bu haber 23 Eylül 2014 - 0:24 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.

yelkennnMarmaris’te çok sevdiği denizciliği mesleği hem hobisi haline getiren Mustafa Yurtbulmuş (47), “Balıkçıl” adındaki 13,5 metrelik teknesiyle dünya turuna çıktı.

Haber Merkezi

Marmaris’te çok sevdiği denizciliği mesleği hem hobisi haline getiren

Mustafa Yurtbulmuş (47), “Balıkçıl” adındaki 13,5 metrelik teknesiyle dünya turuna çıktı.

Marmaris’in Orhaniye Mahallesi’ndeki Martı Marina’dan arkadaşları tarafından uğurlanan Mustafa Yurtbulmuş, farklı denizler ve farklı yaşamlar keşfetme arzusuyla tura çıkma kararı aldığını söyledi. Yurtbulmuş, yaklaşık 3 yılda tamamlamayı planladığı tur kapsamında 35 bin deniz mili yol kat edecek.

İLK DURAK ATİNA

Dünya turu sırasında kendisine dönüşümlü olarak arkadaş gruplarının eşlik edeceğini belirten Yurtbulmuş “İlk durağım, bir hafta sonra komşu ülkenin Başkenti Atina olacak. 3 yıl içinde 3 okyanusu 5 kez geçecek, 30’dan fazla ülke, 38 liman ve yüzlerce adayı ziyaret edeceğim. Okyanus geçişlerinde 2 bin 700 deniz mili ile 17 gün kara görmeden seyir yapacağım. Yeni yılı da Karayipler’ de karşılamayı planlıyorum. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni lezzetlerle tanışacak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum.” diye konuştu.

TEKNEDE PASTIRMA STOKLADI

Balıkçıl’ın her türlü güvenlik, elektrik, elektronik, mekanik ve yelken donanımının dünya turuna uygun hale getirdiklerini belirten Yurtbulmuş, “Üç yıllık yiyecek ihtiyacının tamamını stoklama mümkün olmazdı. Bu sebeple dünyanın başka bir yerinde bulamayacağımı ve özleyeceğimi düşündüğüm pastırma dışında yiyecek stoklamadım ” dedi.

Yurtbulmuş, gazetecilerin sorularının yanıtladıktan sonra arkadaşları ve yakınları tarafından Marmaris’in Orhaniye Koyun’dan dünya turuna uğurlandı.

Öte yandan gazetecilik mezunu Yurtbulmuş’un, seyahatini ileride kitap haline getirmek için kaleme alacağı, Ankara Üniversitesi’nden bir ekibin de önemli bir bölümünü görüntüleyerek yolculuğu belgesel yapacakları öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.