Türk Sağlık-Sen’den açıklama

Bu haber 10 Ocak 2015 - 0:58 'de eklendi ve 680 kez görüntülendi.

turksaglksenKAMU-SEN’e bağlı Türk Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin yaptığı açıklama da Sağlık Bakanlığının Aile hekimleri için cumartesi günü nöbetinin ne hukuka ne akla nede vicdana sığmadığını söyledi.
İlkay Yıldız
KAMU-SEN’e bağlı Türk Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin yaptığı açıklama da Sağlık Bakanlığının Aile hekimleri için cumartesi günü nöbetinin ne hukuka ne akla nede vicdana sığmadığını söyledi.
Şube binasında yapılan açıklama da konuşan Türk Sağlık- Sen Muğla Şube başkanı İncilay Gezgin, “ 2005 yılında aile hekimleri sadece 1. basamak sağlık hizmetleri ile ilgilenecek dediler. Ancak her yeni genelge ve yönetmelikle yeni görevler yüklediler. Bugün aile hekimlerinin sorumluluklarını alt alta yazınca 200’ü buluyor. Bunları yapmak için insan değil süper kahraman olmak gerekiyor. Ama bakanlık meseleye şaşı bakmaya, yalanına yalan katmaya devam ediyor. Sözleşme imzalatıyor, sözleşmenin hükümlerine kendisi de uymuyor. Başlangıçta hiç nöbetten bahsetmezken bir genelge çıkartıp önce acil nöbeti şimdide cumartesi nöbeti getirdiler” dedi.
Şube Başkanı Gezgin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ‘Cumartesi nöbeti yetmez buna Pazar’ı da ekleyeceğiz’ diyerek aba altından sopa gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
“Aklınca ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Avrupa’da bir aile hekimine 1500 kişi düşüyor, Türkiye’de ise bu sayı 3 bin 500. Türkiye’de 2013yılında aile hekimliklerinde yapılan muayene sayısı 210 milyon. Yani bir aile hekimi bir yılda ortalama 10 bin muayene yapıyor. Dikkatinizi çekiyorum bu sadece yapılan muayene sayısı, diğer görevleri değerlendirmeye dahi almıyoruz. Çalışanları zorlayan yetersiz istihdam ve ağır iş yükü yetmezmiş gibi bunun üstüne bir de nöbet eklemek isteyenlerin, gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, akılları var ama idrak edemiyorlar. Tek bildikleri çalışana zulüm etmek. Çalışmaktan tek anladıkları köle düzeni. Köle gibi, makine gibi olun diyorlar. Birde taviz yok diyerek çalışanı tehdit ediyorlar. Ama biz tehditlere pabuç bırakmayız. Teröriste, kaçakçıya, hırsıza, uğursuza taviz veren ama çalışana gelince taviz yok diyenler iyi bilsin ki bizde de hiç geri adım yoktur. Sizin taviz dediğiniz bizim hakkımızdır. Söke Söke alacağız.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.