Türk Sağlık Sen Toplu Sözleşmeden memnun değil

Bu haber 26 Ağustos 2015 - 20:40 'de eklendi ve 696 kez görüntülendi.

turksagliksenTürk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin, şube binasında bir açıklaması düzenleyerek geçtiğimiz hafta imzalanan 3.dönem toplu sözleşmesi hakkında konuştu. İmzalanan sözleşmeden sağlık çalışanlarının memnun olmadığını dile getiren Gezgin; “Toplu sözleşmede rezalete devam. Temel taleplerimizin hiçbiri gerçekleşmedi” dedi.

Hafize Ataseven

Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin, şube binasında bir açıklaması düzenleyerek geçtiğimiz hafta imzalanan 3.dönem toplu sözleşmesi hakkında konuştu. İmzalanan sözleşmeden sağlık çalışanlarının memnun olmadığını dile getiren Gezgin; “Toplu sözleşmede rezalete devam.
Temel taleplerimizin hiçbiri gerçekleşmedi” dedi.

“Döner sermayenin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payının hayata geçmesi, tüm sağlık çalışanlarının kadrolu olması ve sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi. Bu dört temel talep sağlık çalışanlarının çözülmesini istediği temel konulardı” diyen Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin, açıklamasında, “İmzalanan toplu sözleşme metninde bu taleplerin hiçbiri ile ilgili bir düzenleme yer almadı. 2015 yılını döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması için mücadele yılı ilan edenler bu hakkı masada bıraktı. Döner sermayede tavanın arttırılması gibi çok kısıtlı sayıda çalışanın yararlanacağı bir takım küçük iyileştirmelerle döner sermaye meselesini de kapatmış oldular” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında, Sağlık Sen tarafından yapılan zafer açıklamasına eleştiride bulunan Gezgin; Sözleşmeden kadroya geçenlere kurumlar arası nakil yasağını kaldırdık diye açıklama yaparak daha neyi imzaladıklarından bile bi haber olanlar, sağlık çalışanlarının hakkına sahip çıkamamışlardır. Kazandık denilen tüm bu düzenlemeler siyasi idarenin insafına terkedilmiştir. 4-C’lilere kadro verilmediği gibi Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ve mahkeme kararları ile 450 TL -600 TL arası ek ödeme alan 4-C’liler 150 TL’lik bir ek ödeme ile büyük bir zarara uğradılar. 4-C’lilerin almış oldukları aile yardımından vergi kesintisi devam edecek. Oysa aile yardımı alan diğer kamu çalışanlarının almış oldukları aile yardımından vergi kesilmiyor. 4-C’lilerin bundan dolayı yıllık kaybı (eşi çalışmayan, iki çocuk sahibi 4-C’li için)507,36 TL’dir. Fiili hizmet zammı yani yıpranma payı bu toplu sözleşme ile sonuca bağlanmadı.” şeklinde konuştu.

Gezgin açıklamasına şöyle devam etti:

“Maaş zam oranları ve diğer konularda yapılan anlaşmalara bakıldığında bunları müjde olarak nitelemek ve tarihi sözleşme gibi lanse etmek ancak memur düşmanlarının yapacağı bir iştir. Çünkü ortada ne müjde vardır, ne de tarihi bir sözleşme. Yapılan havanda su dövülmesi, ipe un serilmesi olmuştur. Tüm bunların yanı sıra asıl mesele ise kamu çalışanlarının ne zaman bunlara dur diyeceği ve kendi hakkı ve hukukuna ne zaman sahip çıkacağıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.