Türk-İş “Evet” Dedi, Maden-İş Tepkili

Bu haber 26 Temmuz 2013 - 9:51 'de eklendi ve 1.191 kez görüntülendi.

madenis213215416468453125531Toplu İş Görüşmeleri’nde anlaşma sağlandı ancak, karara Maden-İş Sendikası’nın imzasını atmadı ve Tes-İş Sendikası da tepki gösterdi.
Haber Merkezi
Toplu İş Görüşmeleri’nde anlaşma sağlandı ancak, karara Maden-İş Sendikası’nın imzasını atmadı ve Tes-İş Sendikası da tepki gösterdi. Hükümet yetkilileri ile Türk-İş arasında devam eden Toplu İş Görüşmeleri’nde anlaşma sağlandı, kamuda çalışan 185 bin işçiye 2013’te yüzde 4+4 zam yapılması
kararlaştırıldı. Sosyal yardımların ücret zamları oranında artırılacağı da belirtilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmelerinde varılan anlaşmayla, ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 4, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için ise yüzde 3 fark verileceğini söyledi. Bakan Çelik, kamuda en düşük ücretin bin 100 TL’ye çekildiğini de kaydederken,
1850 TL’nin altındaki ücretlere de 200 TL’lik iyileştirme yapıldı, 2014 yılı ücret artışı ise yüzde 3+3 olarak belirlendi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri
eşit işe eşit ücret talebiyle işçi sendikalarının Yatağan şubelerinin de bazı girişimleri olmuş, posta yoluyla siyasilere ve ilgili bakanlıklara gönderilen dilekçeler de ‘Eşit işe eşit ücret’ talebine vurgu yapılmış, iş yerlerinde aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret uçurumu gündeme getirilmişti.
Anlaşmaya varılan görüşmeler sonunda 2013 yılı için uygun görülen yüzde 4+4’lük ücret artışıyla birlikte, 1850 TL’nin altında ücret alan işçiler için, 1850 TL’yi geçmeyecek şekilde 200 TL’lik iyileştirme yapılırken, konu hakkında açıklama yapan Maden-İş ve Tes-İş sendikaları Yatağan şubelerinin karara tepkili oldukları öğrenildi.
Madenci riski ve vardiya zammı gibi konular hakkında gerekli düzenlemelerin yapılmadığını belirten Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Hükümet ile Türk-İş ortak basın açıklamasıyla kamun kesimi TİS görüşmelerinde anlaşmaya varıldığını duyurmuşlardır. Sendikamız Türkiye Maden İşçileri Sendikası açısından maden işçisinin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak temel talepler karşılanmadığı için kamu kesimi TİS süreci tamamlanmamıştır. Sendikamız Yönetim Kurulu gelişmelere göre yeni yol haritasını en kısa sürede belirleyecek üyeleri ve kamuoyu ile paylaşacaktır. Bu nedenle Sendikamızın TİS Koordinasyon Kurulu’ndan ayrıldığını belirtmek istiyorum. Dünyanın en ağır iş kolu olan maden sektöründe çalışan işçi kardeşlerimize madenci riski ve vardiya zammı gibi haklarının verilmesi için mücadele edeceğiz” denildi.
Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik ise tepkisini; “Sendikamız ile Kamu işletmeleri İşverenleri Sendikası (KAMU-İŞ) arasında Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy İşyerlerinde çalışan üyelerimizi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi 23.07.2013 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmıştır. Yapılan Toplu Sözleşme üyelerimizin geriye dönük kayıplarını, tavan-taban ayarlaması ve vergi diliminin sabit olması gibi taleplerimizi ve beklentilerimizi karşılamamıştır. Toplu İş Sözleşmesinin üyelerimize, bölgemize hayırlı olması temennisiyle.Saygılar sunarız” ifadeleriyle dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.