Turizmin Yol Haritası

Bu haber 26 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.203 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dönemin Valisi Ahmet Altıparmak zamanında 18 Mart Çanakkale Üniversitesi uzmanları ile Muğla Turizmi’nin Swot Analizi çıkarılmıştı. Güzel bir çalışma olmuştu. Muğla turizminin artıları eksileri; avantajları dezavantajları ile bir bakıma hedef belirlenmişti…

Halen bu gün birer kopyasının Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Bodrum, Marmaris ve Fethiye Belediye Başkanlıklarına da verilmesi yararlı olabilir.

Muğla Valiliği o çalışmayı Ahmet Altıparmak’tan sonra raflarda unuttu. Kullanmadı.

xx        xx        xx

Dönemin Valisi Fatih Şahin zamanında da Vali Altıparmak döneminin çalışması nedense raflarda tozlanmaya bırakılırken ilk kez yapılıyormuş gibi yeni bir çalışma yapıldı.

Harcanan paralara yazık!

Bu defa Almanya’dan Arsnowa Medya Tanıtım Şirketi getirildi. Bir önceki çalışmanın benzeri yapılırken, bu defa ortaya uyduruk bir “Muğla Logosu” ile Muğla turizminin “Zamanın durduğu yer” sloganı altında “il” olarak “markalaştırılıp” pazarlanması hedefi kondu.

Hani nerede?

xx        xx        xx

İki vali dönemini kapsayan zaman diliminde ciddi paralar harcanırken, ciddi bir zaman da harcandı…

Yoksa “Turizmin Yol Haritası” için  “harcandı” yerine “kaybedildi” mi demeliydim?

Turizmin Yol Haritası uzun yıllar belirlenemedi. Bu gün artık kapalı olan Muğla İl Özel İdaresi’nin ve turizm sektörünün paraları çarçur edildi!

Arada bir de İstanbul’dan “Takkunya” adında bir şirket getirildi. Onunda Muğla’yı tanıtacağı iddia edildi.

Hani nerede?

xx        xx        xx

Ben ne Vali Altıparmak’ın ne de Vali Şahin’in Arsnowa Medya ve Takkunya firmalarını tanıdıklarını sanmıyorum. İçinde “turizm” bölümlerinin bulunduğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi dururken Çanakkale Üniversitesi ile çalışmayı tercih ettiklerini de sanmıyorum…

O ilişkileri kim kurdu? O çalışmalara ne kadar para harcandı?
O kapalı kapılar arkasında yürütülen çalışmalarla Muğla marka” yapılamadı ve bir yol haritası ortaya konulamadı…

Birilerinin bunun hesabını vermesi gerekmiyor mu?

xx        xx        xx

Bu sene Turizm İl Koordinasyon Kurulu her zamanki gibi Nisan’da değil, Mayıs’ın ortasında yapıldı, ama “güzel” yapıldı. Umut vericiydi. “Bu sefer olacak galiba” dedirtti…

Bu konudaki önceki yazımda belirttiğim gibi İl Koordinasyon Kurulu’ndan önce ilk kez Fethiye, Bodrum ve Marmaris’te İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantıları yapılmış. Galiba birkaç kez toplanılan ilçelerde olmuş.

İl Koordinasyon Kurulu’na temsilci gönderen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ilçesindeki toplantıların tamamına katılmış. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u gören olmamış!

Turizmin Yol Haritası”nda Bodrum yok mu diye sorulabilir, ama Allah’tan sektör Bodrum’da oldukça köklü…

xx        xx        xx

Geçen hafta yapılan toplantıda önemli noktalar üzerinde duran Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün toplantının bir yerinde “Bu toplantıyı yapıyoruz. Bir sezon geçiriyoruz. Çok şükür atlattık dememeliyiz. Sezon sonunda sıcağı sıcağına yine bir araya gelip değerlendirme yapmalıyız. O nedenle yılsonu için yıl içinde not tutmalıyız.” diyordu.

Senelerdir bu toplantılara katılırım. Hepsinin ardından kaleme aldığım yazılarımdan çoğunda da “Bu toplantılar sezon başında değil de sezon sonunda yapılsa daha yararlı olmaz mı?” diye sormuşumdur. Başkan Gürün’ün sözlerini duyunca sevindim.

Vali M. Hakan Güvençer’in sözleri ile de umutlandım. O da şöyle diyordu:
Bir Denetim Komisyonu kurulsun. Sekretaryasını da Valilik adına İl Kültür Turizm Müdürlüğü yapsın.

Yani Sekretaryayı İl Müdürü Veli Çelik yürütecek…

xx        xx        xx

Vali Güvençer’in önerisi kabul edildi…

Önümüzdeki günlerde bir “Valilik Yönergesi” çıkarılacak. Yönerge ilçe belediye başkanları ve kaymakamlarına gönderilecek. Fethiye Belediyesi’nin gönderdiği temsilci de “Büyükşehir Yönergesi” çıkarılmasını önerdi. Sanıyorum Büyükşehir Belediyesi de bir yönerge çıkartacak… Bu gün yarın her ilçede en çok 5 kişiden oluşan birer Denetim Komisyonu kurulacak ve bu yaz sektör çok sıkı denetlenecek.

İlk defa Turizmin Yol Haritası ortaya çıktı.

xx        xx        xx

Bu Yol Haritası’nın uygulanmasında “asayiş, güvenlik” anlamında Kaymakamlara önemli görevler düşüyor. Elbette ilçe belediye başkanlarına da ciddi görev ve sorumluluklar düşmekte. Tabi Büyükşehir Yasası nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin yükü çok fazla…

Ulaşım, su, kanalizasyon, temizlik, zabıta Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda… Bu turizmimiz için hem avantaj hem de dezavantaj…

Nitekim kanalizasyon ve deniz kirliliği ile ilgili sorunda Başkan Gürün şöyle diyordu:

Kanalizayon ve arıtmalarla ilgili şikayetleri biliyoruz. Bütün aksaklıklar tespit edildi, ama bu günden yarına halledilemez. Mali durumumuza ve aciliyete göre sıraya koyarız.

Doğrusu bu sözler ürkütücüydü. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir “acil eylem planı” olmalı… Sezonda çıkacak sorunlar karşısında “Büyükşehir Belediyesi yeni örgütleniyor” gibi bir mazerete sığınamayız!

xx        xx        xx

Ölüdeniz, Göcek, Dalyan, Akyaka, Bozburun, Ören, Göltürkbükü, Yalıkavak, Gümüşlük gibi kendi çapında marka turizm merkezlerinin sorunlarına Büyükşehir Belediyesi yetişmek zorunda…

Yetişilemese de turizmimiz yara alacaktır.

Başkan Gürün toplantıda “Görev tarifini ve birinci sorumluyu belirlemezsek, suçlu aramayacaksınız.” diyordu, ama gerçekten Büyükşehir’in yetki ve sorumluluğu büyük. Bu geçiş döneminde ilçe belediyelerinin yardımcı olmalarında yarar var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.