Turizmin Yanında Tarımsal Kalkınma Olmalı « Hamle Gazetesi

Turizmin Yanında Tarımsal Kalkınma Olmalı

Bu haber 27 Ekim 2017 - 1:26 'de eklendi ve 857 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

 

Toplum olarak sağlıksız besleniyoruz.

Görülme sıklığı giderek artan obezite, diyabet, yüksek tansiyon gibi metabolik hastalıkların beslenme ile ilintisi yüksek.

Hep bu yüzden ciddi sağlık harcamalarımız mevcut. Sağlıkta tedavi edici hekimlikten önce koruyucu hekimlik bizim önceliğimiz olmalıdır. Olmadan önlemek çok önemli ve bu sayede sağlık harcamalarımızı düşürebiliriz. Sağlık harcaması için kullanacağımız kaynakları reel ekonomiye kazandırabiliriz.

Mesela sağlık giderleri az ise buradan artan harcamaları temiz su kaynakları için harcayabilirsin. Ekolojik tarıma kaynak yaratabilirsin. Çevreyi koruyarak insan sağlığının korumasını sağlayabilirsin..

Yeter ki kaynak olsun. Kadınlara, çocuklara, gençlere harca. Eğitime harca.

Sağlık için sağlıklı çevre. Sağlık için sağlıklı beslenme demeliyiz.

Evet anlamamız gerek önemli konu beslenme ile sağlık arasındaki ilişki.

Bu ilişkiyi anlatan ve toplum sağlığını korumaya çalışan gözü pek hekimlerde var. Canan Karatay, Yavuz  Dizdar. Bunlar Robin Hood hekimler.

Kolay değil… İlaç ve gıda sektörünü karşılarına alıyorlar. Sağlık çok da temiz bir alan değil. Hipokrat yemini yapmış dürüst olmayan hekimlerde var. Temiz olmayan ilaç ve tıbbı malzeme endüstrisi de var. Ortada masum olmayan sektörler. Hepsini katmıyorum. Dürüst olan hiç kimseye sözüm yok.

Kirletilmiş alanlarda kral çıplak diyecek ve halkın, bireyin menfaatlerini koruyacak cesur kişilere her alanda ihtiyaç var.

Robin Hood’ lar durmuyor, anlatıyorlar.

Onkoloji hekimi Dizdar hızla büyüyen dünyanın yine hızlı yaşam getirilerinden olan yeni nesil  beslenme koşullarını sürekli eleştiriyor. “Tavuk yemeyin, çocuklarınıza da yedirmeyin. Raf ömrü uzatılan yeni nesil beslenmeler zararlı diyor. Dr. Dizdar, “Paket ile hayatımıza sokulan çorba, yoğurt ve süt gibi ürünlerin kesinlikle tüketmeyin” diye belirtiyor. Özellikle anne ve babalara ‘organik ebeveynlik’ öneriyor.

Çocuklarınıza ne yedirdiğiniz önemli. Toplum bilinçli olacak.

Canan Karatay halkı bilinçlendirmek için çok emek veriyor. Hatta tek başına sessiz bir devrim yaptı diyorum.

Yumurta yemeyin, vita yağına gömülün, etten uzak durun diyenlerin aksine bizlere sağlıklı beslenmeyi öğretti.

Beyaz una savaş açmış durumda.

Canan Karatay modern buğdayın zararlı olduğunu söylüyor.

En sağlıklı buğdayın Siyez buğdayı olduğunu belirtiyor. Çünkü kromozomunun değiştirilmemiş olduğu için sağlıklıdır diyor.

Oysa modern çağ dedikleri bizlerden çok şeyler alıp gitti. Üretimimizi değiştirdi. Ürünleri değiştirdi ve hastalıkları bize hediye olarak sundu.

Bugün ülkemizde üretilen ekmekler o eski ekmekler değil.

Buğdayın çoğu hibrit, un fabrikasyon, maya endüstriyel. Eski su  değirmenler kalmadı. Her şey mekanikleşti ve ruhu bozuldu. DNA’sı da bozuldu.

Atalarımız yüzyıllarca buğdayı taş değirmende öğütüp ekşi maya ile mayalayıp taş fırında pişirip tüketmişler.

Aslında sağlık doğada. Sağlık, güvenli gıda da. Sağlık huzurda.

Bizler geleneksel üretim yöntemlerini ayakta tutmalıyız. Bir kuşak daha değişse sanki evlerde geleneksel olan tarhana, salça,erişte gibi ürünler  hiç üretilmeyecek gibi geliyor bana.

Kültürel ve geleneksel değerleri korumak çok önemli.

Ben büyükşehir belediye başkanı olsam; örnek veriyorum,  mevsimi geldiğinde Muğla tarhanasının yapımı ile ilgili kurs açarım.

Bunlar güzel şeyler topyekün mücadele etmeliyiz. Değerlerimizi korumalıyız.

Tarımı desteklemeliyiz.

Büyükşehir belediyesinin kırsalı destekleme programı var. Geçen sene patates fidesi dağıtılmıştı, bu senede hayvansal yem üretme tohumu dağıtıldı. Bunlar güzel çalışmalar.

İlimiz Marmaris ilçesine bağlı ılıca mevkiinde bir hekim organik tarımla uğraşıyor ve burada ‘Siyez‘ buğdayı üretti. Kastamonu dışındaki yörelerde de yetiştirilebiliyormuş.

Seneye büyükşehir belediyesi kırsal kalkınmayı desteklemek için siyez buğdayı tohumu dağıtabilir. Neden olmasın ki. Hayatta başarı biraz sıra dışı olma ve cesaretle olmuştur.

Var mısınız? İlimizde turizmin yanında tarımsal kalkınmayı da desteklemeye.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.