TURİZMİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Bu haber 25 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Şu sıra, dünya bir yana, ekonomik bazda ülkemizin geldiği noktanın iyimser rakamlar içerdiğini söyleyen bir Allah’ın kulu yok.
Hükümet üyeleri ve taraf olanlar dışında!
Aslında onların da tüm içtenliğiyle aynı kanaatte olduklarını sanmıyorum.
Sözüm ona suret-i haktan görünmek adına, olmazı olur gösterir eğilimi içerisindeler.
Zira onlar da biliyor ki bu ateş, eğer yeterli tedbirler alınmaz, ilişkin olarak üretime yönelik bir politika izlenmezse, çok daha vahim tablo ile karşılaşılır.
Dolayısıyla yarın bugünü aratır bir süreçle yüz yüze gelinmesi kaçınılmazdır.
***
Böylesine bir tablo içerisinde, krizden kurtulmanın çareleri arasında tutunabileceğimiz dallardan biri turizm.
Siz devlet ve özel sektör olarak, turizmin reel rakamlar içermesi adına girişimlerde bulundunuz.
Olması gereken tüm kriterleri eksiksiz uygulamaya koydunuz.
Ve de denetimi yerine getirdiniz.
Ancak o zaman, geçmişten günümüze miras kalan eserleri koruyup, kollayıp geleceğe taşıma eğilimiyle, üzerinize farz olan müeyyideleri yerine getirmekle kalmaz, gerçek rakamlar içeren turizm gelirleri elde edersiniz.
İşte turizmin ne olup olmaması gerektiğinden hareket eden Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “turizmin kırmızı çizgileri” adı altında bir takım kriterlerden dem vuruyor.
Ülkemiz turizminin göz bebeği noktalarından Bodrum’da belediye başkanları, turizm temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya gelen bakan, bakınız turizmin kırmızı çizgilerini ne şekilde açıklıyor.
-Doğayı korumak
-Tarihi korumak
-Turizmde kaliteyi yakalamak.
Turizmin olmazsa olmaz kuralları olarak öne sürülen bu kriterlerden her birinin neler içerdiğini her halde kimsenin itiraz etmesi mümkün değil.
Bir kere doğa ve tarihin korunması ilkesi, günümüzde öne çıkan turizmin yön değiştirmesi anlamında, üzerinde hassasiyetle durulması gereken temel unsurlar.
Bugün turizm yoğunluğunu oluşturan ülkeler halkı, deniz-kum-güneş üçgeni kadar kültür ve tarih turizmini tercih eder noktaya geldiğine göre, siz Türkiye olarak kültürünüzü yansıtmak yanında, geçmişinizi gözler önüne seren tarihinizi korumak zorundasınız.
Bakan Günay bu noktadan hareketle, turizmin kırmızı çizgileri arasında bu iki noktayı, baş sıraya oturtuyor.
Ona göre, ekonominin bu denli zorluklar içerdiği süreçte, lokomotif görev üstlendiği tescillenen turizmin sağlıklı yapılabilmesi için, öne sürülen kriterler eksiksiz yerine getirilmeli.
Hep birlikte el verelim ki, içinde bulunduğumuz zor koşullardan biran önce kurtulalım.
3.müeyyide olarak belirtilen turizmde kaliteyi yakalamak ilkesi, en az diğerleri kadar yerine getirilmesi gereken bir husus.
Kaliteli turizm yapabilmenin temel koşulu iyi hizmet, hijyenik ortam, turistlerin aldatıldım hissine kapılmamaları gibi unsurlar olduğu için bizlere düşen, bindiğimiz dalı kesmemektir.
Hele bu ortamda.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, üstlendiği görevin yüklediği sorumluluk içerisinde açıklama yaparken, bazı göndermelerde bulunuyor.
Özellikle belediye başkanlarına.
Benim gibi sizlerde seçimle iş başına geldiniz.
Halkımızın gösterdiği teveccüh ve güven neticesi, üstlendiğimiz görevi en iyi şekilde yerine getirmek, temel prensibimiz olmalı.
Bunun için Bodrum gibi imar durumunun son derece karmaşık hal aldığı beldede bizler, karşılıklı iş birliği içerisinde olmalıyız.
Bir konsensüs tesis edilir, kısaca turizmin kırmızı çizgileri olarak bilinen kriterler eksiksiz yerine getirilirse, görevi layıkıyla yapan kişiler olarak huzur buluruz.
Aksi takdirde, bugün geçmişte yapılan bazı hatalardan şikayet ediyorsak, gelecek nesillerin bizlere lanet okuması kaçınılmazdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.