Turizmin Askerleri Okuturlar « Hamle Gazetesi

Turizmin Askerleri Okuturlar

Bu haber 24 Ocak 2018 - 0:33 'de eklendi ve 2.103 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ocak ayının sonuna geliyoruz bile…

Yeni yıl, yeni şans…

Öldü öldü, dirildi” diye bir söz vardır. Turizmimiz için böyle demek isterdim. Diyenler var. Ben diyemiyorum… 2016 da “Durum vahim, ama umutsuz değil” demiştim.

Geçen yıl ise bir şey demedim.

Kar-zarar dengesi kurulmaya başlamıştı. Beklendiği gibi tesisler arka arkaya el değiştirmediği gibi, peş peşe gelen iflaslar yaşanmadı. Sektörün iki yakası bir araya gelmese de, özellikle Muğla’da bayram tatillerinde yerli turist patlaması yaşandı.

Çıkmayan canda umut varmış.

Bakarsınız 2018’i değerlendirirken “Öldü öldü, dirildi” diyebiliriz…

Şimdiden diyebilmemiz için elde veri yok…

 

xx           xx           xx

İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli geleneği sürdürüyor. 2017 yıllının hesabını veren ilk ve galiba son il müdürü oldu. İŞKUR’un verilerine bakılırsa Muğla Turizmi geçen sezon toparlandı gibi… Sarıyerli hesabını verirken, turizm sektörüne istihdam desteklerinin 2018’de de devam edeceğini açıkladı.

Ocak ayı bitti sayılır. İki ay sonra Nisan… Göçmen kuşlar gibi turistler gelmeye başlar. Sezona merhaba deriz… Sektörden ağlayanları dinleriz…

Nerede Kültür Turizm Müdürlüğü? Nerede Kültür Turizm Bakanlığı?

Keşke İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz de 2017’nin hesabını verebilseydi de 5 yıl önceki, 3 yıl önceki, geçen yılki konaklama verilerine karşılaştırmalı olarak sahip olabilseydik.

Yerli turist dağılımını, kaçı turizm belgeli, kaçı belediye belgeli tesisleri tercih etti bilebilseydik…

2018 sezonunu rahatlıkla okuyabilirdik, ama “Muğla turizminin 2018 vizyonunu, stratejisini, beklentisini” bilen var mı?

Özellikle Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin turizm vizyonunu, stratejisini, beklentisini çok merak ediyorum…

 

xx           xx           xx

Geçen hafta Muğla İl İstihdam Kurulu toplantısı vardı.

İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli’yi toplantıya katılan Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya da teyit etti. Turizm bölgelerindeki turizm işletmelerine yönelik geçen yıl başlayan teşviklerin bu yıl da artarak devam edeceğini söyledi. Cafer Uzunkaya, istihdama yönelik başlatılan seferberlikte geçtiğimiz yıl 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamının gerçekleştirildiğini belirterek bu rakamın 70 yılı aşan İŞ-Kur tarihinin rekoru olduğunu kaydetti.

Turizm sektöründe de yetişmiş nitelikli eleman bulma ve özellikli iş gücünü yaratma sıkıntısı yaşandığını, kendilerinden talep edilen elemanı bulmakta tüm illerde zorluk çekildiği gibi, aslında bu zorluğun Muğla’da da çekildiğini belirten İş-Kur Genel Müdürü Uzunkaya, şu bilgileri verdi:

Bu yıl ilk defa özellikle işbaşı eğitim programlarına yönelik bütçemizi tarihi bir seviyede bir kaynağı Muğla’mıza aktarmış bulunuyoruz. Hizmet sektörümüz, turizmimiz bu imkanlardan istifade etmiş olacak. Bunu belirleyecek olan İl İstihdam Kurullarında alacağımız ciddi kararlar, beklentiler bunu belirleyecek. Ama şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz, ilin tüm imkanlarını ve taleplerini karşılayacak bir yaklaşım içerisinde olduğumuzun bilinmesinde fayda var.

Ben buradan sektör temsilcilerine İŞ-Kur Muğla İl Müdürü ve İş-Kur Genel Müdürü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na teşekkür ziyaretinde bulunmalarını öneriyorum.

 

xx           xx           xx

Bence sektör temsilcileri DOKTOB Başkanı Yücel Okutur ile neredeyse 6 aydır Asya’nın, Avrupa’nın altını üstüne getiren eşi Fulya Okutur’a da birer “teşekkür belgesi” vermeli…

Bu yaz onların sayesinde sokaklarımızda Finlandiyalıları, Hintlileri, az da olsa Kazakları görürsek şaşırmayalım…

2015’de tatile çıkan vatandaşlarından 400 bininin Türkiye’yi tercih ettiği Kazakistan’ın Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galım Mutanov geçen Ağustos ayında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile bir araya getirildi.

DOKTOB girişimleri sonucu iki üniversite “kardeş üniversite” oldu.

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur ve Kazakistan Turizm ve Otelciler Birliği Başkanı Raşida Şaykenova arasında da işbirliği gerçekleştirilirken, Kazakistan’da kendisine Kazak Atı hediye edilen Yücel Okutur’a şimdi de Kazakistan’ın Türkiye Fahri Konsolosluğu verilmesi bekleniyor.

 

xx           xx           xx

Yücel Okutur ve Fulya Okutur adeta “fahri turizm elçisi” gibi hareket ederek, yıllar sonra Türkiye Turizmi’ne Hindistan’ı yeniden fark ettirdi… Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Marmaris, Ortaca Belediyelerinin yanında MUTSO, Muğla Valiliği ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın, THY’nın desteğini alan DOKTOB Başkanı Yücel Okutur adeta Hindistan çıkartması yaptı.

Okutur ailesi Mumbai’yi komşu kapısı haline getirerek, Hindistan’ın en büyük Turizm Acenta Gurubu TAFİ’nin (18 milyon turist kapasiteli) tanıtım amaçlı genel kurulunun 27-29 Ekim tarihlerinde Dalaman Hilton Otel’de yapılmasını sağladı.

Bu arada ünlü Bollywood’un yöneticileri Dalyan’da ağırlandı.

Bollywood yöneticileri ile Köyceğiz’de sinema platosu kuran Yılmaz Erdoğan arasında sinema anlaşmaları yapıldı.

 

xx           xx           xx

Fulya Okutur, geçen Aralık ayında Novotel Juhu’da düzenlenen “Cinemascapes” etkinliğine Bollywood’da Locations Guru diye tanınan Natarajan Ramji ve BITB Direktörü Navin Berry tarafından konuk konuşmacı olarak davet edildi. Fulya okutur konuşmasının ardından sosyal medyada şu paylaşımda bulunuyordu:

Muğla ilimizi tanıtma imkanı bulduğum ve Türkiye’nin yabancı film yapımcılarına sunduğu olanakları anlatabilme fırsatı bulabildiğim için çok mutluyum. İtalya, Güney Afrika, Gürcistan, Nepal, Ukrayna ve daha birçok ülkenin yetkililerinin ve diplomatlarının yer aldığı, Bollywood’lu yapımcıları çekebilmek için tatlı bir rekabet içinde oldukları etkinliğe katılma fırsatı bulduğum için şanslıyım.

Bence aslında şanslı olan Dalyan, Muğla, Türkiye…

Okutur ailesinden özellikle Fulya Okutur, Hindistan-Türkiye turizm ve ekonomik ilişkilerinin yıllar sonra yeniden başlamasında büyük emek sahibi oldu. Hintliler de farkında olmalılar ki, Türkiye Mumbai Konsolosluğu’nun 15 Aralık’ta Tafi Üyeleri için verdiği resepsiyonda; Hindistan Acenteler Federasyonu Tafi’nin, “Muğla İyiniyet Elçisi ve Onur Üyesi” olarak ilan edildi…

Bakarsınız Fulya Okutur da Hindistan’ın Türkiye Fahri Konsolosu olur…

 

xx           xx           xx

Okutur ailesi bugünlerde de “Asya tamam, şimdi Avrupa” dercesine Avrupa’nın tozunu attırmaya başladılar. Üstelik biri bir tarafta, biri öteki tarafta…

Fulya Okutur Dalyan’daki otellerini temsilen İngiltere’de katıldığı “Jet2 Holidays’in Leeds” toplantısından ses veriyor.

Toplantıya Türkiye’den 54 otelci katılmış. Fulya Okutur onlardan biri olarak, “Standımıza ilk iki günde 300-350 ziyaretçi geldi. Ürün Müdürleri ve Kontrat Müdürleri ile tanıştık. İngiliz Pazarı’ndaki 2018’e ait ilk göstergeler artışta. Bu sene İngilizlerde yüzde 50 artış yaşanabilir. Böyle de devam etmesini umuyoruz.” diyor.

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur da Finlandiya’dan ses veriyor:

Finlandiya Helsinki Matka 2018 Nordic Fuarı’ndayız. Muğla Bölgesi’nden fuara bu yıl ilk kez bizim katıldığımızı söyledi. Şaşırdık. Turizm Ataşemiz Emel Hanım, seneye Muğla’dan daha fazla katılımcı gelmesini dilediklerini iletti. Tabi biz DOKTOB olarak sadce Dalyan’ı, bölgemizi değil, Marmaris’i, Fethiye’yi, Muğla’yı temsil ettik.

Nasıl Antalya denince Ruslar akla geliyorsa, bir zamanlar Finlandiyalılar dendi mi Marmaris akla gelirdi… Hala geliyorlar, ama eskisi gibi değil. Bakarsınız yine eskisi gibi gelirler.

Yücel Okutur “Gelirler” diyor. Ardından “Yeterki kaçırmayalım” diye ekliyor…

DOKTOB ve Okuturlar yerli turizm için de önemli işlere imza attı.

En son Karadeniz’deki Seyahat Acentelerini ağırladılar.

Başka bir yazıda yerli turizmi ele alırız…

——————————————————————-

Günün Sözü: Öğlen Cuma’yı en kalabalık camide kılanlar, akşam rakıyı en tenha meyhanede içiyorlar…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.