Turizme Uzakdoğu’dan Eleman!

Bu haber 06 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.222 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Marmaris’te “Yabancı Personel Çalıştırabilme Kuralları” konulu toplantı düzenlenmiş.

Toplantıyı Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) gerçekleştirmiş.

Gazetelerden okudum. GETOB Basın Sözcüsü Ali Hazır, “Türkiye turizmindeki kalifiye eleman açığı Uzakdoğu ülkelerinden karşılanabilir. Tayland, Filipinler, Hindistan ve Malezya’dan kalifiye eleman getirilebilir. Özellikle Filipinliler hem güzel İngilizce konuşuyor ve hem de çok güler yüzlüler.” demiş.

Şaşkına döndüm.

Övünmeli mi, dövünmeli mi?

xx        xx        xx

Olaylara nereden baktığınız önemli.

Malum bir ara doktor ithal edilmeye kalkışılmıştı. Hatta Yunanistan’dan gelmek isteyen doktorlar olmuştu. “Yunan bize muhtaç” diye sevinebiliriz!

Hatta neredeyse her ilde bir Tıp Fakültesi açılmışken, doktor ithal edilmeye kalkışılmasını “Türkiye’de işsizlik sorunu kalmadı” diye yorum yapabilirsiniz.

Ortalık kayıt dışı çalışandan geçilmiyor. Ev kadınlarımızın bile “hizmetçileri” var!

Altmışların, yetmişlerin Almanya’sına döndük.

Bir de Almanlar gibi kalkınabilip, demokratikleşebilsek…

xx        xx        xx

Son 10 yıldır turistik tesis sayısında bir patlama yaşanmadı.

Normal… Çünkü ağırladığımız turist sayısında da bir patlama yaşanmadı.

O zaman turizm sektörümüz neden Uzakdoğu’dan eleman ithalini düşünüyor?

Kalifiye eleman yok!

Peki, kalifiye eleman yetiştiren okullarımız yok mu?

Elbette var… Hem her ilçemize Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Liseleri açılmış olması yetmemiş gibi, Allah razı olsun bu gün AK Parti’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın rektörlüğünde de “Turizm Meslek Yüksekokulu” açılmayan ilçemiz neredeyse kalmadı.

Peki, bunca eğitim kurumumuz kalifiye eleman yetiştiremiyor mu?

Doğrusu hâlihazırda Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıtlı olarak turizm sektörümüzde kaç yabancı çalışmakta? Ne kadar kayıt dışı var?

xx        xx        xx

Neredeyse 20 yıl önce kurulan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bugün turizm yapan ülkelere kalifiye eleman ihraç ediyor ve turizm bölümlerimizde turizm yapan ülkelerin öğrencilerine de eğitim verir hale gelmiş olmamız gerekirdi ama…

GETOB gibi turizm sektörümüzün köklü kuruluşlarından birisinin toplantısında “Uzakdoğu’dan kalifiye eleman getirilmesi” tartışılıyor!

Şaka gibi…

xx        xx        xx

Benim anlayamadığım, turizmimizde yaşanan kalifiye eleman açığı gibi çok önemli bir konunun ele alındığı toplantıya GETOB yöneticileri burunlarının dibindeki İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu’nun yöneticilerini neden davet etmemişler…

Ben olsam eğitimin profesörü olan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Harmandar’ı da çağırırdım.

Hem Sayın Harmandar’ın seçim otobüsünün üzerinde “Mansar Hoca ile Kolay” yazmıyor mu? Bu önemli sorunun da bir kolayı bulunurdu!

Yoksa GETOB yöneticileri Mansur hocanın Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına karşı mı?

xx        xx        xx

Hem güzel İngilizce konuşuyorlar, hem de güler yüzlüler diye Uzakdoğu ülkeleri Tayland, Filipinler, Hindistan ve Malezya‘dan kalifiye eleman getirmek sorunu çözüyorsa, eğitime yatırım yapmanın alemi var mı?.. (!) Önce İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu’nu kapatın!..

Harmandar hoca da seçim çalışmalarında gittiği yerlere okul sözü vermesin boşuna…

Yoksa Turizm Meslek Yüksekokullarını fakültelere mi dönüştürmeli?

Allahtan GETOB Müdürü Cahit Sarıbey de “Kendi elemanlarımızı göz ardı edip yabancıya yönelmek amacında değiliz. Eksik kaldığımız yerlerde böyle bir çıkış yolu bulabilir miyiz onu araştırıyoruz.” demiş de bir “Ohhh” çektim.

Düşünebiliyor musunuz, Uzakdoğu’nun çekik gözlüleri turizm sektörümüzü istila etmişler, bizim çocuklar kapının önüne bırakılmışlar!

xx        xx        xx

Belediye Başkanı adaylarını izleyebiliyor musunuz? Zor tabi… Biz bile gazeteci olarak güçlük çekiyoruz.

Kimin ne dediği, demediği belli değil. Kim neye karşı, kim neye karşı değil anlamak mesele… Ama ilginçtir, hemen hepsi “marka” diyor. Muğla’yı marka yapacaklar. Marka ilçeler yaratacaklar!

Muğla turizminin neredeyse 30 yıllık bir geçmişi var. 30 yılda turizmde marka olamamışız. Olabilseydik, Muğla Valiliği, Muğla İl Kültür Turizm MüdürlüğüMuğla turizmini marka yapıyoruz” diye bir Alman tanıtım ajansına Muğla’yı tokatlatırlar mıydı?

Mermerimiz var, marka değil. Balımız var, marka değil. Su ürünlerimiz var, marka değil. Zeytinimiz, zeytinyağımız var, marka değil. Narenciyemiz var, marka değil. Seracılığımız var, markamız yok…

Üniversitemiz marka mı?

Üzülmeyin, Büyükşehir olduk mu markayız!

Yerseniz…

xx        xx        xx

Siz merak etmiyor musunuz?

Ben merak ediyorum.

Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları lafla peynir gemisi yürümüyor. Aynı laflarla ilçe ilçe dolaşmayı bırakın da şu markayı bir anlatın. Muğla nasıl marka olacak? Muğla’nın ilçeleri nasıl, neyle, ne zaman marka olacak?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.