Turizme İŞKUR İlacı…

Bu haber 30 Ocak 2017 - 11:17 'de eklendi ve 1.004 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli ile 2016 yılında Muğla’yı değerlendirdik. Yaptığımız değerlendirmenin özeti şu:

Muğla’da işsizlik yok, iş beğenmeme veya iş seçme lüksü var. Yani değişen bir şey yok…

Hizmeti ayağa götürme” gibi bir prensibe sahip olan İŞKUR İl Müdürü Sarıyerli daha önce Fethiye’de açtıkları “hizmet binasının” ikincisini Milas’ta açacaklarını söyledi.

Daha önce “İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı” düzenleyerek işveren ile iş göreni; daha doğrusu iş arayanı buluşturmakla kalmayıp, istihdam yaratan işverenleri ödüllendiren İlyas Sarıyerli önümüzdeki Ekim ayında Muğla’yı “Türkiye İstihdam Kurultayı”na ev sahipliği yapmaya; Arıcılar Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin ile birlikte Türkiye’nin Ordu’dan sonra ikinci “Arıcılık Enstitüsü”nün Muğla’da açılmasına öncülük etmeye ve “Arıcılık Kursları” düzenlemeye hazırlanıyor…

xx        xx        xx

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım geçenlerde piyasalarda “nakit sıkıntısı” yaşandığını belirterek, bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlatmak, hatta istihdamı arttırmak için, Hazine kefaleti getirmek suretiyle kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar TL‘ye kadar bir kredi hacmi oluşturmakta olduklarını söyledi.

Bunun ne olduğunu sorduğumuz İŞKUR İl Müdürü SarıyerliBu projeden Türkiye’de 2017’de 600 bin kişi yararlanacak. İstihdam yaratmada milli seferberlik ilan edildi.” diyerek şöyle anlattı:

2017 yılında 500 bin vatandaş İŞKUR’un aktif iş gücü programlarından yararlandırılacak. Biliyorsunuz toplum yararına çalışma programı var. Bu genişletilip, özel sektöre de yayılacak. 500 bin insanımıza 2017’de özel sektörde iş temin edilecek. Bu arada 500 bine ilave olarak 100 bin de Toplum Yararına Çalışma Programına devam edilecek. Artı istihdam programı öncelikli olarak katma değeri yüksek olan, orta ve yüksek teknoloji sektörlerinde uygulanacak.

Buna göre 300 bin kişi İşbaşı Eğitimi Programı’na alınacak. 100 bin kişiye Girişimcilik Kursu verilecek. Bu kursa katılanlar KOSGEB kredilerinden yararlanarak kendi işlerini kurabilecekler. En az 30 bin lira kredi veren KOSGEB, projeye göre hibe de verebiliyor. 100 bin kişi Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan yararlanırken, 100 bin kişi de öteki iş gücü kurslarından yararlanacak.

xx        xx        xx

Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 11,8 gösterilirken, Muğla’da yüzde 7,3 olarak gösteriliyor.

Her ne kadar 7, 11’den küçük olsa da Muğla gibi bir yerde 7 büyük bir oran.

Son yıllarda Muğla’nın çocuklarının ekmeğini Muğla dışında arayıp bulmaya başladıklarını göz önüne alırsak 7,3 oranı gerçekten çok büyük…

Muğla gibi gecekondulaşmanın da olmadığı bir yerde işsizlik olmaması gerekir gibi geliyor bana. Belki üniversitemizin bu konuda bir araştırması olur…

2016 yılında Ocak-Temmuz döneminde İŞKUR programlarından faydalanan 206 bin kişinin 29 bin 360’ı İstanbul’dan başvurmuş. İstanbul’u 13 bin 425 kişiyle Antalya, 12 bin 498 kişiyle İzmir izlemiş. Bu illeri sırayla Ankara, Sakarya, Adana, Muğla, Bursa, Gaziantep ve Kocaeli takip etmiş.

Programa katılanların yüzde 48’ini kadınlar oluştururken, yüzde 42’sini de gençler oluşturmuş.

İŞKUR İl Müdürü Sarıyerli’nin verdiği bilgiye göre, Muğla’da geçen yıl 19 bin açık iş bulunuyormuş.

Yani geçen yıl Muğla’da işverenler tarafından çalıştırılmak üzere 19 bin kişi aranmış. Buna karşılık İŞKUR tarafından 9 bin 871 kişi iş sahibi yapılmış. İş sahibi yapılanların da 848’i engelli imiş…

xx        xx        xx

İŞKUR’un geçen yıl uyguladığı programlarda en çok öne çıkan programı İşbaşı Eğitimi Programı…

Bu programda, bir genç kendisinin bulduğu veya İŞKUR’un yerleştirdiği işte çalışırken maaşı ve sigortası İŞKUR tarafından ödeniyor. Genç çalışıp para kazanırken yeni bir meslek öğrenmiş oluyor (genç bildiği bir işte de çalışabiliyor), işverende bir yıl bir kişiyi ücretsiz çalıştırmış oluyor.

Bir yıllık programın sonunda da genç işten ayrılıyor.

Veya ayrılmıyor…

Eğer iş yeri sahibi o gençten memnun kaldı ise onu bırakmayabiliyor da… Ücretini ve sigortasını ödeyerek sürekli çalışanı haline getiriyor.

xx        xx        xx

İşte bunu hep merak etmişimdir. “İşbaşı Eğitim Programı” ile bir işte çalışıp, orada sürekli çalışan haline gelen oluyor mu?

İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli’ye sordum. Bu programdan yararlanıp, kalıcı iş sahibi olanlar hiç de az değilmiş…

Geçen yıl Muğla’da İŞKUR programlarına 119 milyon lira harcanmış. İşbaşı Eğitim Programı’nda 6 bin 669 kişi işe yerleştirilmiş. Onlar için 34 milyon lira harcanmış ve onlardan 3 bin 150 kişi hala yerleştikleri veya yerleştirildikleri o işyerlerinde çalışmaya devam ediyorlarmış.

Bu çok güzel bir şey…

Geçen yıl ayrıca bin 243 kişi Girişimcilik Kursu’ndan yararlanırken, bin 548 kişiye de Meslek Kursu verilmiş. O Muğla meydancıklarında ve caddelerinde görmeye alışmaya başladığımız Mehter Takımı o kurslardan çıkmış.

Bu arada 2 bin 600 kişi de Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan yararlanmış. Daha çok kadınların ilgisini çeken bu programda, geçen sene işe alınanlardan 785’i aynı işte çalışmaya devam ediyormuş.

xx        xx        xx

Kursları merak ettim…

Muğla’da işsizliği ortadan kaldırmak için başta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kurumlarla ve Meslek Odaları ile işbirliği halinde olduklarını ve yerel yönetimlerle iş birliğine hazır olduklarını belirten İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli şöyle anlattı:

Kurslarda çok önemli. Kurslarla meslek sahibi olup, kendi işini kuranlar var. Yerkesik’te ‘Bodrum Sandaleti’ kursu büyük ilgi gördü. Yeşilyurt’ta mekik dokumacılığı kursu açtık. Kavaklıdere’de bakırcılık kursu düzenledik. Bozüyük’te ‘Takı Tasarım’ ve ‘Yapma Çiçek’ kursu açtık. Şimdi yine Bozüyük’te ‘Ev Pansiyonculuğu’ ve ‘Girişimcilik’ kursu açacağız.

Bunları örnek olsun diye söylediğini belirten İl Müdürü Sarıyerli aslında her ilçede değişik kurslar düzenlediklerini ifade etti.

İl Müdürü Sarıyerli’ye yeri gelmişken başta tarihi Muğla Arastası olmak üzere il genelinde kaybolan ve kaybolmanın eşiğine gelmiş el sanatları ve el zanaatları ile ilgili yapabileceklerinin olup olmadığını sordum. Beni sevindirip, umutlandırdı.

Yerel yönetimlerle işbirliğine girip bir şeyler yapabiliriz.

xx        xx        xx

Turizm malum nedenlerle 2015’te tatsız geçerken, 2016 yılı turizm tarihine kayıp yıl olarak geçti. 2017 sezonu nasıl geçecek belli değil. Pek iç açıcı da görünmüyor.

Ötekiler bir şeyler yaptılar mı, yaptılarsa kime ne yaptılar pek bilmiyoruz, ama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sektörün yanında oldu. Özellikle zamanın Bakanı Süleyman Soylu kayıtsız kalmadı.

Geçen sene İşbaşı Eğitimi Programı’ndan daha çok turizm sektörünü yararlandırmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten İl Müdürü Sarıyerli Sektörü sadece biz İŞKUR olarak bulunduğu yerden alıp başka bir yere getiremeyiz. Biz destek olabiliriz. Geçen sene BODER, GETOB, FODER, DOKTOB yöneticileri ile görüşmelerimiz çerçevesinde sayın valimizin ve vekillerimizin de desteğiyle Bakanlığımızın sağladığı kaynak imkanlarıyla elimizden geleni yaptık. Bu senede elimizden geleni yapacağız.” diyerek şöyle devam etti:

Turistik tesislerde çalışanların yüzde 30’unun sezon dışında da çalışmaya devam etmeleri ve böylelikle tesisin kış aylarında da açık kalması için destek verelim diye Ankara’ya öneride bulunduk. Ankara günlük kişi başı 20 lira vermeyi kabul etti. İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği 34.  Madde, 2. Fıkrasına dayanılarak bu kadar verilebiliyor. En az 54 lira vermek gerekiyor.

Yönetmelik değişmeli… Turizm sektörünün İşbaşı Eğitim Programı‘ndan yararlanabilmesi için Süleyman Soylu’nun bakanlığında yapılan yönetmelik değişikliği Dr. Mehmet Müezzinoğlu bakanlığında da yapılabilir.

Yeter ki Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer ile Muğla derdi anlatabilsin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.