Turizme bir Birlik daha…

Bu haber 27 Temmuz 2013 - 2:18 'de eklendi ve 1.964 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Görünce çok şaşırdım. Üç ilçe belediye başkanı bir derneğin Denetim Kurulu yedek üyeliklerine gelmişler. Olacak iş değil. Hangi belediye başkanı yapar bunu? Başkan Gürün yapar mı?

İsimler ilginç; Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz ve Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay

Bu şaşırtıcı olay Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği’nin (DOKTOB) kuruluşunda yaşanmış.

Doğrusu ben üç başkanı da kutluyorum… “Hayır, ne denetim yedeği, biz yönetimde yer alırız” deseler kim karşı çıkardı ki?

xx        xx        xx

Muğla’da turizm sektörü denildi mi ilk akla gelen TÜRSAB’larla birlikte BODER (Bodrum Otelciler Birliği), GETOB (Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) ve FETOB (Fethiye Otelciler Birliği) gelir.

BODER adı üzerinde Bodrum’da, FETOB Fethiye’de ve GETOB ise Marmaris’te. Federasyon çatısı altındaki bu birlikler Muğla il merkezi ile Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Ula, Yatağan, Kavaklıdere ve Milas’ta yoktu.

Böyle bir oluşumun Kavaklıdere, Yatağan, Milas ve il merkezinde eksikliği yoktu. Hala yok ta… Ama “Güney Ege” çerçevesi ile Datça, Akyaka, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca’daki turistik tesisler “Marmaris” çatısı altındaydılar. Geçtiğimiz günlerde ayrıldılar… Sanıyorum Marmaris’te bir tek Datça kaldı.

xx        xx        xx

Dalyan Resort Otel sahibi Yücel Okutur’un uzun zamandır kurduğu hayal gerçekleşmiş. Doğru olan yapılmış. Birliğin Kurucu Başkanı Yücel Okutur olurken, Dalaman Hilton G. Müdürü Hakan Alpay Birlik Başkan Yardımcılığını, Lkya Resort&Spa’dan Ruhi Özkaya Birlik Genel SekreterliğiniDalaman Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Süleyman Şahin Birlik Saymanlığını üstlenmiş. Kurucu Üyeliğe de Dalyan Özalp Turizm’den Faruk Özalp gelmiş.

Köyceğiz, Ortaca, Dalaman Belediye Başkanları işte bu birliğin yedek denetim kurulu üyeleri… Asil Denetim Kurulu ise Niyazi Özdemir (Hydro biyolog), Besim Özbek (Beyobası Belediye Başkanı) ve Nesrin Çobanoğlu’ndan (Gazi Üniversitesi Tıp Etiği Ana Bilim Dalı Başkanı) oluşmuş. Yedek Denetim Kurulu Üyeliklerini de şu isimler üstlenmiş:
Erdinç Gürsoy (Yücelen Otel ve Sağlık Grubu), Ertaç Kasidecioğlu (Dalaman Therme Maris Otel), Ebru Binlik (Dalyan Binlik Otel), Mehmet Orhan (Kayalı Turizm) ve Bülent Yorulmaz (M.Ü. Dalaman Meslek Yüksekokulu Müdürü)

Hepsini kutluyor, başarılar diliyoruz.

xx        xx        xx

Yazımın başlığının “Turizme bir birlik daha” olduğuna bakmayın. DOKTOB, öteki birliklerden BODER, GETOB ve FETOB’dan biraz farklı. Birlik Başkanı Yücel Okutur’un verdiği bilgilere göre, DOKTOB’a sadece otelciler değil, turizm sektöründe faaliyet gösteren tesisler ile birlikte kuruluşlar da üye olabiliyor. DOKTOB’dan önce GETOB ve FETOB’a üye olanlar üyeliklerini sürdürebiliyorlar.

Yücel OkuturNeden DOKTOB?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:
Bu yöredeki tesislerin bir kısmı GETOB bir kısmı da FETOB’a üye olmuş ama bu turizm birliklerinden tam olarak istifade edememişlerdir. Coğrafi uzaklık dolayısı ile bu birliklerde tüm iyi niyetlerine rağmen yöredeki tesislerin örgütlenmesi ve bölgesel sorunlarının çözümünde yetersiz kalmışlardır. Birbirinden 120 km uzaklıktaki bu iki merkeze ciddi ölçüde uzak kalan bölge Türkçedeki güzel bir deyim ile ‘İki arada bir derede’ kalmıştır.”

Okutur ardından şöyle ekliyor:

“Bu yapının içinde dünyanın önde gelen 5 yıldız sahibi otelcilik markaları ile birlikte, Dalyan ya da Köyceğiz’deki 5–10 yataklı pansiyonların, ya da turizme hizmet eden küçük bir satış ünitesinin bile aynı örgüt çatısı altında bir araya gelmesi amaçlanmaktadır. Bunun benzeri örgütler Antalya’da çok sayıda bulunmaktadır.

Şimdi iki arkada bir derede değiller, birlikteler… Hem de farklı bir birliktelik…

xx        xx        xx

Muğla turizminin en önemli yanlışlarından biri de bu: Turizmin otelciler ve lokantacılardan ibaret sanılması!

Oysa turizm, yapıldığı yerdeki tesis sahipleri ile birlikte oradaki berberden, fırıncıdan, pastacıdan, ayakkabı – giysi satıcısından, tekneciden, balıkçıdan, taksiciden, halıcıdan, pazarcıdan, gümüşçüden, tuvaletçiden, kahveciden, hamamcıdan ve hatta polis memurundan oluşan bir sektör…

Sanıyorum DOKTOB kurucuları bu anlayış içindeler. Zaten bir ilçe ve belde oradaki tüm kalıcı nüfus ve meslek sahiplerinin kendilerini turizmci görmeleri halinde “marka” olur.

xx        xx        xx

DOKTOB kurulur kurulmaz Dalaman Havalimanı Kapasitesi ve Kış Turizmi İmkânlarının Araştırılmasına geçilmiş. Birliğin önüne “Kış Turizmi” yani, 12 ay turizm hedefi konmuş.

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Okutur bu konuda da şunları söylüyor:

Dalaman Uluslararası Havalimanı gelen-giden yolcu bakımından yıllık 10 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Ancak şu anda bu kapasitenin 3 milyonu dış hatlar ve 800 bini de iç hatlar olmak üzere sadece 3.8 milyonluk bir kısmı kullanılmaktadır. Diğer bir deyimle havalimanı kapasitesinin hâlihazırda 40%’ı bile kullanılmamıştır. Bölgede turizm hareketi son derece mevsimseldir ve Kasım ayının ilk haftasından sonra Mart ayının son haftasına kadar 4-5 aylık bir sürede hiçbir dış hat trafiği bulunmamaktadır. Bölge kış turizmine de açılmalıdır. Bölgenin imkânları iyi değerlendirildiği vakit bu mümkün olabilecektir. Futbol turizmi açısından bir hayli uygun iklim bulunmaktadır. Golf ve alternatif turizm hareketlerine yönelik onlarca ürün yaratılma imkânlarına sahiptir.

Sıcak su kaynakları ve Sandras Dağı ile sağlık ve kış sporları da eklenebilir…

DOKTOB’a başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.