Turizmde model kent: Akyaka

Bu haber 15 Ocak 2014 - 7:43 'de eklendi ve 1.133 kez görüntülendi.

turizmdemodel95615651Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından imzalanan ‘Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Alanında Kapasite Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Akyaka model kent olarak belirlendi. Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığından üç uzman ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Proje Yöneticisi Pelin Kihtir Öztürk yaptıkları alan çalışmasının ardından sektör temsilcileri ile bir araya geldi.
Kadir Tamer
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından imzalanan ‘Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Alanında Kapasite Geliştirilmesi Projesi’ 2014 yılı çalışmaları Muğla’nın tek Sakin Kent unvanına sahip Akyaka’da başladı. Proje kapsamında Akyaka’nın korunan doğal güzelliği, bölgede yerel girişimciler tarafından başlatılan turizm çalışmaları, Akyaka kimliğinin nasıl korunduğu mercek altına alındı. 2103 yılında başlayan proje çalışmaları kapsamında birçok ildeki turizm faaliyetleri model alınmaya başlanıldı. 2014 yılında ilk model kent alınan Akyaka Belediyesi’nde ki çalışmalar Anadolu’da turizme açılmak istenen destinasyonlarda uzmanlar tarafından elde edinen bilgiler bu bölgelere model olarak uygulanacak.
Proje çalışmaları için Turizm Bakanlığı uzmanları Yavuz Eren Ataman, Nuray Topuz, Mert Kabasakal ve BM Kalkınma Programı proje yöneticisi Pelin Kihtir Öztürk, Akyaka’da yaptıkları alan çalışmasında beldenin tarihi yapısı, doğal güzellikleri, beldede yerel girişimciler tarafından kurulan otel ve aprtlarda inceleme yaptılar. Alan çalışmasının tamamlanmasının ardından Turizm Bakanlığı uzmanları ve BM Kalkınma Programı proje yöneticisi Pelin Kihtir Öztürk, sektör temsilcileri ile bir araya geldi.
Akyaka Yücelen Otel’de gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Alanında Kapasite Geliştirilmesi Projesi” analiz toplantısına Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ile turizm sektörü temsilcileri katıldı.
Turizm Bakanlığı uzmanları projenin Bakanlık ve BM Kalkınma Programı çerçevesinde düzenlendiğini belirterek, “Proje, Kalkınma Bakanlığı Yatırım Fonundan uygulanıyor. 3 yıllık bir proje. Amacı, turizm bölgelerindeki iyi uygulama örneklerini diğer bölgelere de yaymak. Deniz, kum ve güneş turizminin yanında kültür turizmini de geliştirmek. Akyaka’nın başarı hikâyesini başarıyı yakalayanlardan dinleyerek, bu buradaki modeli diğer bölgelerde de uygulamaya koymak. Halka rağmen değil, halkla birlikte turizmi geliştirmek. Projenin en önemli nihai sonuçlarından birisi merkezi ve yerel idarelere ve diğer ilgili paydaşlara politika/uygulama önerileri geliştirmek, yerelden öğrenilen tecrübeyi daha geniş bir kitleyle paylaşabilmek. Bu nedenle Akyaka örneği inceleniyor” dedi.
Proje çalışmaları ile ilgili olarak Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ise şu bilgileri verdi:
“Beldemizin turizm gelişimiyle ilgili, apart pansiyonculuğu konusunda Turizm Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmayla Akyaka’nın apart ve pansiyonculuğunu başka yerlere örnek göstermek için bir çalıştay düzenlendi. Bugün Akyaka Beldesinde apart faaliyeti, restorancılık faaliyeti, takı işleri vb. turizmden gelir elde eden arkadaşlarımızda bu çalışmaya katkı verdiler. 1980 yılında Nail Çakırhan’ın yapmış olduğu evle, 1988 yılında Teoman Ünsal’ın katkılarıyla Akyaka Özel Çevre Koruma alanı ilan edildi. Nail beyin yapmış olduğu mimari projesinde ki ölçülerde plan hükümlerine işlenmiş. Beldemizin kimlikli bir kent olması, doğal değerlerini koruyan anlayışla planlamanın özel çevre koruma alanı olarak yapılmış olması, bugün beldemize 100 bin yataklı, 150 bin günübirlik ziyaretçisinin gelmesine sebep olmakta. Hem doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir şekilde gelişmesi, hem sakin kent kriterlerine göre yaşam standardımızı geleceğe taşımak, hem de bölgemizin kaliteli Marmaris ve Bodrum’dan farklı sürdürülebilir turizm anlayışıyla gelen ziyaretçilerimize hizmet verilen değerlerle yolculuğuna devam etmesi için bu çalıştay Akyaka da yaşayan esnafımıza üretmiş olduğu hizmetle ilgili bir özgüven sağlayacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.