Turizmde Boş Bayram Umudu!

Bu haber 06 Temmuz 2015 - 0:26 'de eklendi ve 1.273 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hamle’de önce Kadir Tamer arkadaşımız yazdı. Haberine “Umudumuz yerli turist” başlığı attı. Ardından İlkay Yıldız arkadaşımızın “Yerli turist açığı kapatmaz” başlıklı haberi geldi.

Bence de kapatmaz.

Yerli turist dediğin öncelikle pansiyon ve apart, sonra da Akyaka, Ören, Güllük gibi beldelerde belediye belgeli otelleri tercih eder…

Muğla’nın yıldızlı tesislerine yerli turist neden gelsin?

xx        xx        xx

Kadir Tamer arkadaşımızın haberi ile İlkay Yıldız’ın haberi birbirini tamamlayan iki haber.

Tamer’in haberine göre, 2015 turizm sezonunda Haziran ayına kadar geçen yılın aynı dönemine göre yatak doluluğunda 8’lik bir gerile yaşamışız. Bunu İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik söylemiş. Gerek Çelik’e, gerekse sektör temsilcilerine göre bu düşüş devam edecek görünüyor.

Çünkü sadece Antalya’yı etkilemesi beklenen Rusya’daki kriz, Antalya’nın Muğla ile rekabet eder pozisyona gelmesiyle Muğla’yı da etkiledi. “Bizimİngilizler daha “uygun” fiyat veren Antalya’ya gitmeye başladı. Ancak İl Kültür Turizm Müdürü Çelik umutlu… Şöyle demiş:

Turizm’de yaşanan düşüşün yerli turist ile kapanacağını ön görüyoruz. Hava alanların iç hatlarındaki geliş gidişlerde bunu doğrular durumdadır. Geçtiğimiz yıla göre iç hatlarda Milas-Bodrum Havaalanında yüzde 25, Dalaman Hava Alanın da ise yine yüzde 10 bir artış görülüyor. Buda yerli turistin yüzünü bölgemize çevirdiğini görüyoruz.

xx        xx        xx

Turizm Müdürü Çelik inşallah haklı çıkar. Ben o kadar umutlu değilim.

Bodrum Hava Alanı’nda yüzde 25, Dalaman Hava Alanı’nda yüzde 10 artış kaydettiren yerli turist bakalım tatilini Muğla’da mı geçiriyor?

O toplamda yüzde 35 artış yapan yerli turiste karşılık, Bodrum’dan, Marmaris’ten Yunan Adalarına tatile gidenlerdeki artışa da bir bakmak lazım!

xx        xx        xx

Tamer’in haberinde Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin, “Bu sene zor bir sınavdan geçiyoruz. Sezon başından beri yüzde 25’e varan bir düşüşle iç içeyiz. Rusların net azalışı bizi çok etkiledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, komşuları ile olan ilişkileri, Suriye’de olan savaş ortamı, IŞID’ın ortaya çıkması AB’den gelen turistin kaymasına neden oldu. İngiltere’de turizm adına yapılan toplantılarda Tunus’ta olan bombalama olayı ile birlikte riskli ülkeler arasında Mısır ve Tunus’la birlikte Türkiye’yi de lanse etmeye başladılar. Önümüzdeki günlerde yabancı turist sayısında çok artış beklemiyoruz.” derken, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turizmciler ve Otelciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur da Kadir Tamer arkadaşımıza şu değerlendirmeyi yapmış:

Bölgemizdeki turizm üzülerek söylüyorum oldukça yavaş gidiyor. Bunun nedenleri içinde Antalya’ya gelen Rus turistlerin azalması başta geliyor. Antalya’daki boş odalar Muğla ile rekabet yarattı. Öteden beri Türkiye’ye gelen İngilizlerin önemli bölümü tatilini Muğla’da yapardı. Bölgemize gelen İngiliz ve diğer turistlerimizin bir miktarını da Antalya çekti. Rekabet ortamı Muğla’daki üst düzey kaliteli turizmi de rakamsal olarak aşağıya çekti. Turizmin bu sene yavaş seyretmesinin diğer bir nedeni ise Ortadoğu da olan olaylardır.

xx        xx        xx

Aslında turizm sektörü sezon başında hafiften sızlanıyordu, ama görüldüğü gibi sektör ağlamaya başlamış. Bu sene turizmde bir kriz yaşanacağı öyle ya da böyle belliydi. Bağıra çağıra gelip kapımızı çalmıştı. Rusya’da ekonomik kriz yeni başlamadı… Hatta Yunanistan’da kriz bir anda ortaya çıkmadı… IŞİD bir anda ortaya çıktı, ama İngiltere tur operatörlerinin her sene fiyat kırımı için bir “sorun” buldukları unutulmuş olmamalıydı… Olası krizlere karşı Muğla’nın bir B planı, C planı olmalıydı…

Geçmiş yıllarda dönemin Bodrum Belediye Başkanı Cevat BilgiçYerli turist istemiyoruz” demiş ve kıyamet kopmuştu… Ardından bugünkü gibi yerli turiste muhtaç olunmuştu!

İlkay Yıldız arkadaşımızın “Yerli turist açığı kapatmaz” başlıkla haberinde Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu Hamle’nin sorularını yanıtlarken şöyle demiş:
Bu yıl turizm sezonunda önümüzü göremiyoruz. Turizmde yaşanan sıkıntının en çok hissedildiği bölge İspanya hariç ‘Akdeniz Çanağı’dır. Bu durum Türkiye’de de hissedilir hale geldi. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş burada çok etkili. Bu düşüş yaklaşık bir milyon kişiye denk geliyor. Buda sektörde yaklaşık üç milyar dolar düşüş yaşanmasına neden olur

Yerli turist 3 milyar doları karşılar mı?

Ben de farkındayım, 3 milyar sehven yazılmış olabilir. 3 milyon dolar açık karşılanabilir mi?

Bülbül sözünü “Şu anda Ramazan Bayramı nedeniyle sektör yüzünü yerli turiste çevirdi. Yabancı turistte yaşanan düşüşü yerli turist telafi edecektir. Ancak bu yabancı turist sayısındaki açığı kapatmaya yetmeyecektir” diye tamamlamış.

xx        xx        xx

Bülbül’e katılmamak mümkün değil. Yerli turist yabancı turistin açığını parasal olarak kapatamayacaktır. Hatta kişi sayısı anlamında da kapatamaz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı yerli turizmimizi olumsuz etkilemiş bulunuyor. Ancak şu anda başta Datça olmak üzere Akyaka, Ören, Dalyan, Güllük gibi merkezlerde pansiyon ve otellerde doluluk yüzde 90’a ulaşmış durumda…

Peki ya Bakanlık belgeli tesisler?

Oralarda bayram doluluğu yok…

xx        xx        xx

Turizmimizin bu güne kadar en önemli sorunu “her şey dahil” sistemi ile “hanutçuluk” idi. Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü hanutçuluk konusunda son iki yıldır ciddi başarı sağladı. Bu senede hanutçuluğa göz açtırılmayacaktır.

Şimdi bir de “fiyat tarifesi” sorunu ile karşı karşıyayız. Aslında bu sorun hep vardı da son bir iki yıldır “terbiyesizce” bir boyuta ulaştı. Tavan yaptı…

Bu konuda en yeni habere göre, tatilini arkadaş gurubuyla Bodrum‘da geçirmeye gelen Beşiktaşlı Gökhan Töre’ye atılan kazık…

Töre ve arkadaşları günlüğü 3 bin Euro‘dan kiraladıkları lüks yatla koyları dolaşıyormuş. Hürriyet‘te yer alan habere göre, geçen hafta sonunda Maça Kızı Restaurantta 7 lahmacun, 4 ayran siparişi veren gurup, tekneye servis bedeliyle birlikte toplam 389.85 lira ödemiş. Adisyonda, lahmacunun tanesinin 39, ayranın ise 18 liraya geldiği görülmüş. Tabi siz 3 bin Euro’ya tekne kiralana lahmacunun tanesi 39 lira ez bile diyebilirsiniz…

Hemen hemen her yıl Bodrum‘u ziyaret eden Moss’un başına gelene ne demeli? 3 arkadaşıyla birlikte geçtiğimiz günlerde Bodrum Türkbükü‘ndeki bir beache giden Moss’a 4 kişilik menü için 7 bin lira hesap gelmişti.

Koskoca Moss ödeyiversin değil mi?

Peki, 50 kuruşluk yarım litre pet şişe suyunun 15 liraya satıldığı kıyılarımıza hengi yerli turist gelir…

xx        xx        xx

İngiliz model Kate Moss’un, 4 pide, 4 salata ve 1 şişe şarap için gelen 7 bin liralık hesaba itiraz ederken, kimse merak etmesin, yarım litre pet şişe suya 15 lira veremeyecek yerli turist Muğla’nın neresinde tatil geçireceğini bilir. Dün nereye gidiyorsa oraya gider…

Paralı yerli turist de şu anda fiyatlarını yüzde 40’lara indirmiş olan Yunan Adalarını tercih edecektir…

Türkiye’nin bir “turizm politikası” olduğunu sanmıyorum. Peki, ülke turizminin üç armadasından biri olan Muğla’nın turizm politikası nedir?

Halen hanutçulukla mücadele ediyoruz, bu mücadele ile birlikte fiyat ve kalite denetimi yapamıyoruz… Sonra oturup hep birlikte ağlıyoruz.

Dua edin Türkiye Suriye ile savaşa girişmesin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anonim 06 Temmuz 2015 / 17:40

sayın özgür.şurada dibimizdeki akbük koyundaki keşmekeşliği düzeltemeyen,koyun istifi insanları şezlong mafyasına esir eden ,güneşleyen insanın kafasının 3 santim yanından araba tekerleği geçiren,devletin plajına demiyorum beldesine parayla girilebilen,şezlongların arasında bir havluluk yer bulursa hacı olmuş kadar sevinen muğlalı lıya turizm muhabbeti daral getiriyor.devletse devlet büyükşehirse her neresiyse bi çözün be kardeşim.. hersene aynı işkenceyi çekmek için birileri rant zenginimi oluyorda sosyal kavramı ortadan kalkıyor…bi el atılsa sayın özgür..