Turizmciler Rusya krizini değerlendirdi « Hamle Gazetesi

Turizmciler Rusya krizini değerlendirdi

Bu haber 25 Kasım 2015 - 23:14 'de eklendi ve 750 kez görüntülendi.

çin Türkiye yine bir numaraTürk Hava Kuvvetleri’nin önceki gün sınır ihlali yapan Rusya Hava Kuvvetlerine ait Su-24 tipi savaş uçağını düşürmesinden sonra turizmciler gözünü Rusya pazarına çevirdi. Marmaris TÜRSAB VE GETOB Başkanları yaptıkları açıklamada, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, sorunun diplomasi doğrultusunda çözülmesinden ümitli olduklarını dile getirdiler.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ ve Güney Ege Otelciler Birliği(TÜRSAB) Başkanı Bülen Bülbüloğlu, Rusya ile yaşanılan krizi değerlendirdi.
Rus pazarının İngiltere’den sonra Muğla’da ikinci büyük destinasyon olduğunu dikkat çeken Özbozdağ, Rusların bölgede en çok tur alıp alışveriş yapan turist grubu olduğunu vurguladı. Yaşanan siyasi krizin turizme ekonomik olarak etkisinin büyük olacağının altını çizen Özbozdağ, “Rusya ile yapısal ve güncel sorunlarımız da var. Dolayısıyla yeni güncel sorunları turizm kaldıramaz. Zaten 2016 turizm sezonu pek parlak gözükmüyor. Birde bu sorun eklenince motivasyonumuzu bozuldu. Turizm sektörü barış iklimini sever. Umarım bir an önce normal hayata döneriz. Doğal olarak uçağı düşürülen bir ülke insani düşüren o ülkeye seyahat etmek istemez. Rusya’dan ülkemize her yıl 5 milyon civarında turist geliyor. Eğer sektör bu krizden etkilenirse kaybımız 5 milyar dolar civarında olur” dedi.
Devletimiz gereken tedbiri alacaktır
Güney Ege Otelciler Birliği(TÜRSAB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Rus pazarını kaybedilmesi halinde önümüzdeki sezonun çok zor geçeceğini kaydetti. Bülbüloğlu, “Soruna sadece Rusya açısından bakmamak lazım. Türk turizmi önemsenmeyecek bir sektör değil. Ekonomik değerleri açısından ülkemize katkıları çok yüksek. Bunu biz ihracat, ithalat, cari açık payı olarak görebiliriz. Turizm, 54 sektörü çalıştırıyor bizimle beraber. Bunlarla ilgili turizm bakanlığımız ve siyasetçilerin çok büyük girişimlerde bulanacağına inanıyoruz. Hükümetimiz kuruldu. Başbakan ve Cumhurbaşkanımızın gerekli tedbirleri alacağına inancımız tamdır. Olayın ardından bizi ilk Avrupalı tur operatörleri arayarak endişelerini dile getirdiler. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.