Turizmciler Can, Kırtasiyeciler Patlıcan Mı?

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 22:38 'de eklendi ve 807 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Geçen hafta, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın ortak kararı ile ilkokul, ortaokul ve liselerde, yeni yılın başlama tarihi, 14 Eylül’den 28 Eylül’e kaydırıldı. Kararın alınmasında, Bodrum, Marmaris ve Fethiye belediye başkanlarının verdikleri demeçler ve basının da buna sahip çıkması oldu. Sonunda hafta ortasında iki bakan bir araya gelmiş ve okulların açılması, Kurban Bayramı ertesine kaldı.

Turizm sektörü bundan olumlu etkilenir mi etkilenmez mi bilmem ama öğrencilerin çok etkilendiklerini görüyoruz. Öğrenciler 14 gün daha tatil yapacakları için çok mutlu. Aslında öğrencilerin mutluluğunu sürekli hâle getirmek için okulları hepten kapatsak daha iyi olur ya (!)…

Neyse… Şakayı bir yana bırakalım, sadede dönelim.

Okulların tatil edilmesinden ve içinde Kurban Bayramı da olan 14 gün, turizmcilerin işine inşallah yarar. (Ben yarayacağına pek inanmıyorum ya!…)

İklim zengini Türkiye’nin buna bağlı olarak turizm zengini de olması istenir. Tabiatı, denizi, güneşi, sahilleri gelir kapısı olarak kullanmak iyi bir şeydi elbette. 3 belediye başkanının açıklamasını en hararetli veren gazetemiz Hamle idi. Okulların geç açılmasında gazetemizin de etkisi var elbette. Yanlış hatırlamıyorsam, birkaç yıl önce sevgili patronumuz Hayati Nizamoğlu da o zamanın başbakanı, şimdi cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a benzer bir talebini iletmişti. Hayati Bey’in de amacı turizm sektörünün kazanması idi.

Turizmciler amaçlarına ulaştı ve okullar 14 gün geç açılacak…

Pekiii!…

Okulların 14 gün geç açılmasının kırtasiyecilere ve okul malzemesi satan diğer esnafa olan olumsuz etkisi hiç düşünüldü mü?

Okulların 14 Eylül günü açılacağı ve alışverişlerin buna göre yapılacağını düşünen esnaf ona göre borçlanmış, çek ve senetlerini ona göre tanzim edip vermişti. Zaten kıt kanaat geçinen bir orta sınıf mensubu olan kırtasiyeciler, bakanlıkların kararına tepkililer.

Bu karar, kırtasiyeci esnafın gözden çıkarıldığını gösteriyor. Tüm Kırtasiyeciler Derneği, konuyu gündeme getirdi. Web sayfasında konuyla ilgili görüşlerini duyuruyorlar. Dernek Başkanı Vecdet Şendil, 10 kadar ticaret odasını harekete geçirerek, kırtasiyeci esnafın dertlerine tercüman olunmasını sağlama gayretinde.

Okul açılmasını ertelemenin, kırtasiyecilere olumsuz etkileyeceği hiç hesaplanmamış. Bütün Anadolu’daki kırtasiyeci sayısı, sahillerdeki turizmden sektöründen kat kat fazladır ama bu kitle sessizdir ve orta gelirlidir; turizm sektörünün sesi çok gür çıkar ve bunlar üst gelir seviyesine mensuptur. İnsanın parası çok olunca sesi daha mı gür çıkıyor ne?

Biz bu iktidarı “kimsesizlerin kimsesi” diye desteklemiştik. Gene kazanan zengin, kaybeden fakirler mi oluyor yoksa?… Veya turizmciler can, kırtasiyeciler patlıcan mı?

Bana soracak olursanız, elbette turizmcilerin de kazanmasını isterim ama ne yapalım, hayatını okuma-yazmaya göre düzenlemiş biri için kırtasiyecilerin kazanması da önemlidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.